Репликата, която може би най-добре обобщава Индиана Джоунс, е произнесена в средата на филма "Похитителите на изчезналия кивот" от 1981 г. Пребит и уморен, археологът-приключенец казва: "Не са годините... а километрите."

Пет филма и 42 години по-късно този пробег сериозно се е увеличил. Освен федорите(шапките) и Харисън Форд, един от емблематичните визуални белези на франчайза е картата - червена линия, която преминава през морета и континенти, докато д-р Джоунс прави разкопки, влюбва се и пробива пътя си през света с лодка, самолет, мотор или подводница.

Последното приключение на героя, "Индиана Джоунс и реликвата на съдбата", сега е напът да вдъхнови ново поколение приключенци - ако предишните части, поради някаква причина, не са успели достатъчно, в което се съмняваме.

"Представете си колко по-малко вълшебен би бил животът, ако нямахте усещането, че отвъд вашата сграда или улиците на вашия град, има свят на приключения и открития?", казва Алберт Лин, изследовател на National Geographic, учен и водещ на "Изгубените градове с Алберт Лин". "Когато бях дете и растях с Индиана Джоунс, виждах тези различни светове. А тези места наистина са някъде там. В Йордания има град, вграден в скалите. В планините на Перу има мумии. В Египет под пустинята има живот."

Но някои от местата - всъщност повечето - в петте филма от поредицата не са точно там, където се появяват. Политиката, логистиката и усложненията на снимките изискват иновативно проучване. Резултатът е пътека от често неправдоподобни дестинации по цялата планета.

"Похитителите на изчезналия кивот" (1981)

"Джунглите на Перу" всъщност са заснети на територията на Съединените щати, в Кауай, Хавай. Планината Калалеа е първата в драмата. Други локации около Националния резерват за диви животни Хулея и историческото ранчо Кипу край Пухи заместваха територията на воините от племето Чачапоя.

Кауай, Хавай

Снимка: iStock by Getty Images

Египетските улични сцени - включително прочутата схватка с мечове - са заснети в тунизийския град Кайруан ("малкото Кайро"), известен с производството на килими и историческата си джамия.

Индиана Джоунс и храмът на обречените (1984)

Клуб "Оби Уан" (намек към другия франчайз на Lucasfilm"s ) не беше в Шанхай, както беше обявено, нито пък беше в задния двор на студиото. Пропитите с мусони и неони улици, по които се развиват началните сцени на втория филм на д-р Джоунс, всъщност се намират в Макао - остров, който често е наричан "Лас Вегас на Азия". Изпъстрен с пищна архитектура и лъскава хазартна култура, Макао става специален административен район на Китай през 1999 г., след като почти 500 години е бил португалска колония.

Макао

Снимка: iStock by Getty Images

Макар действието да се развива в Индия, продукцията на "Храмът на обречените" е преместена на юг в Шри Ланка поради чувствителност към потенциални културни стереотипи (критика, поддържана от съвременните зрители). Чаена плантация в близост до централния град на островната държава Канди е превърната в селцето, показано във филма, което оттогава е музей на цейлонския чай. Кулминационната сцена с въжения мост е заснета близо до язовир "Виктория" на река Махавели - място, което днес е доста отдалечено от туристическите маршрути.

Индиана Джоунс и последният кръстоносен поход (1989)

За пръв път, както и във филма, през Сик - пролом от пясъчник - великолепната Ал-Казнех (Съкровищницата) в древния скален град Петра в Йордания излъчва величие и загадъчност. Историците смятат, че този изсечен в скала 2000-годишен архитектурен триумф е свързан с истинските кръстоносни походи, където може би е бил използван като преден пост през 12 век. Но отвъд вратата няма сводеста зала, както е във филма - ще видите само скромно, голо помещение с неясна функция.

Снимка: iStock by Getty Images

Вместо Близкия изток, Южна Испания разполага с инфраструктурата и естетиката, от които се нуждае продуцентският екип за някои ключови екшън сцени. Сред локациите са плажът в Кала де Монсул и впечатляващата Дезиерто де Табернас - драматична пустош, в която живеят тарантули, бухали и северноафрикански таралежи. Районът е известен и с десетки "спагети" уестърни през 60-те години на миналия век. Запазеният декор на уестърн, наречен Форт Браво, сега е сюрреалистичен тематичен парк.

Снимка: iStock by Getty Images

Никъде и никога не може убедително да се замести Венеция, и никой не го направи, дори продуцентът Робърт Уотс. При снимките, в разгара на туристическия сезон през август, екипът на продукцията за кратко получава контрол над Големия канал - "от 7 до 13 часа в един ден", спомня си Уотс през 1999 г.

Снимка: iStock by Getty Images

Но ако сградата, в която се крие входът към обитаваните от плъхове катакомби, "не прилича много на библиотека", то е защото не е. Това е църквата "Сан Барнаба" в квартал Дорсодуро. На това място има църква още от девети век, а характерната неокласическа фасада е добавена около 1776 г.

Индиана Джоунс и кралството на кристалния череп (2008)

Работното място на професор Джоунс е съвкупност от различни места. Но здравата университетска атмосфера, която представлява фон на мотоциклетното преследване в началото на четвъртия филм за Индиана Джоунс, притежава известна автентичност. "Маршал Колидж" не е нищо друго освен Йейл, историческият университет от Бръшляновата лига в Ню Хейвън, Кънектикът.

Снимка: iStock by Getty Images

Един от най-старите американски градове, културната столица на щата Нова Англия, има историческо пристанище, процъфтяваща ресторантска сцена и множество важни институции - включително Природонаучния музей "Пийбоди" и самият достолепен университет. Във филма непременно обърнете внимание на неоготическия двор на стария кампус, който датира от 1718 г.

Индиана Джоунс и реликвата на съдбата (2023 г.)

В края на поредицата забележителната архитектура на улица "Сейнт Винсент" в Глазгоу, най-големият шотландски град, убедително се превъплъщава в Ню Йорк от 1969 г.

Глазгоу, сцена от "Индиана Джоунс и реликвата на съдбата" (2023 г.)

Снимка: Getty Images

По-далеч на юг, в Англия, железопътната линия North Yorkshire Moors Railway е наета за някои вълнуващи действия. Друга по-приятна локация е средновековният град Чефалу, Сицилия, декор на критична сцена в "Реликвата на съдбата". Домът на катедралата от 13-ти век, ослепителните плажове и многото археологически развлечения е подходящ за финалния поклон на Инди.

Снимка: iStock by Getty Images