Смисълът на живота е мистерия, която различните култури през вековете са опитвали да разгадаят, чрез създаването на свещени места, архитектурни чудеса в чест на различни богове, или почитайки великолепието на природата, като намират значими връзки в свещените гори, планини и скали. От построяването на Стоунхендж в Англия до пирамидата Чичен Ица в Мексико, древните цивилизации са търсели начин да общуват с необяснимото, за да осмислят живота, смъртта и вселената.

Това търсене на смисъл е в основата на последната книга на канадския фотограф Крис Рейниър "Свещено: в търсене на смисъл", която документира духовни места и пейзажи по целия свят, пише BBC. Защо сме тук? Това е въпросът, който всяко общество и всеки човек си е задавал от зората на човечеството, категоричен е Крис Рейниър. Фотографът смята, че е жизненоважно да разберем как културите по света възприемат вселената.

Представяме ви пет такива места, които Рейниър счита, че все още крият загадки.

Алея на китовите кости, Русия

Снимка: iStock by Getty Images

На отдалечения, брулен от ветровете остров Итигран, малък остров в Берингово море край Сибир, са подредени гигантски китови кости. Ребрата и прешлените на китовете са известни като "Алея на китовите кости". Дългият 550 метра проход представлява зловеща гледка, но пък именно и затова любопитна. "Бях на експедиционен кораб на National Geographic в североизточен Сибир, в руската Арктика, когато открихме тези древни структури от китови кости, създадени от пред-инуитски народ, наречен Юпик, за които се смята, че са на около 2000 години", обяснява Рейниър. Археологическата теория гласи, че мястото е създадено, за да бъдат провеждани различни свещени ритуали. Върху костите могат да се поставят кожи от мускусен бик или полярна мечка. Всичко, което е останало сега, са единствено зловещите китови кости. Макар археолозите да смятат, че Алеята на китовите кости, както и други открити структури от китови кости (има и много подобни обекти на руския полуостров Чукотка) са били създадени като светилища и свещени места за срещи, местните и до днес считат, че тези места по-скоро са били използвани за обработка и съхранение на китово месо - свещеното място за един може да бъде кланица за друг.

Хегра, Саудитска Арабия

 

Снимка: iStock by Getty Images

Хегра е вторият град на набатейците, които построяват прочутата си столица Петра на повече от 500 км северозападно в днешна Йордания. Разположен в района АлУла в Саудитска Арабия, древният каменен град (известен на мюсюлманите като Ал-Хиджр, а също и като Мадаин Салих) води началото си още от 1 век пр. Хр. Това е и първият обект на световното наследство на ЮНЕСКО в страната, в който се намират повече от 100 добре запазени гробници със сложни фасади, издълбани в скалите. "Това са местата за погребения на крале, кралици и знатни хора, точно както в Петра", обяснява Рейниър. "Целият този район е бил част от древен кервански път. Арабските търговски кораби са акостирали в далечната източна част на полуостров Саудитска Арабия, след това са минавали с керван от камили през този район, а след това са се отправяли към Петра и Светите земи. Това място е толкова необичайно в напълно равна пустиня, а след това, сякаш от нищото, се появяват големите скални издатини, където са издълбани погребалните ниши. Пътешествениците могат да си организират екскурзии до Хегра, при които могат да разгледат и железопътната линия Хиджаз, която някога е превозвала мюсюлмански поклонници от Дамаск до свещените градове Мека и Медина, или пък да разгледат свещеното място от балон.

Отпечатъци от ръце на племената Анасази, САЩ

Снимка: iStock by Getty Images

Древни скални рисунки са открити в югозападната част на САЩ, в щатите Юта, Ню Мексико, Аризона и Колорадо. Известните като петроглифи рисунки, много от които са създадени от културите Фримонт и Анасази, често изобразяват човешки фигури, животни, ловни оръжия и отпечатъци от ръце.

Снимка: iStock by Getty Images

Тези обекти се считат за свещени от много индианци, които виждат в тях ценна връзка с миналото и културното си наследство. "Живеейки в Санта Фе в Ню Мексико, винаги съм бил очарован от народите на Първите нации", казва Рейниър, който добавя, че рисунките са на около 4000 години, но в отлично състояние. Тези отпечатъци от ръце представляват мощно ехо отпреди векове. Пътешествениците могат да открият и други отпечатъци от ръцете на Анасази във Fallen Roof Ruin, древна обител и зърнохранилище в Bears Ears, а в Sand Island Petroglyphs Panel, близо до Блъф, Юта, съществуват вековни скални рисунки, включително на Кокопели - митично божество на плодородието, свирещо на флейта.

Древните еленови камъни, Монголия

Снимка: iStock by Getty Images

Монголия е забележителна страна с богата история. Тук могат да се открият древни гробници, паметници и девствена природа. Шофирайки през огромната монголска степ ще откриете впечатляващи скали - Еленовите камъни, където е бил погребан високоуважаван войн. В камъните са положени и артефакти като мечове, кутии за скъпоценности и различни предмети, които един воин би събрал през целия си живот. Древните мегалити обикновено изработени от гранит. Разположени около местата за погребения, монолитните камъни са гравирани с митологични елени, които се издигат с копията и стрелите на воина.

Снимка: iStock by Getty Images

Докато воинът се издига към някакъв вид духовно небе, оръжията му "пътуват" с него, носени от елените. В Уушигин Увур има около 30 еленски камъка, както петроглифи и каменни скулптури. Друг обект от бронзовата епоха, със 100 еленови камъка, се намира в долината Хоид Тамир, а район в Архангай е известен като "Долината на еленовите камъни".

Ангкор Ват, Камбоджа

Снимка: iStock by Getty Images

Прочутият храмов комплекс Ангкор Ват е най-големият религиозен паметник в света и се простира на над 400 кв. км край Сием Реап. Построен в началото на 12 век като столица на кхмерската империя, обектът на световното наследство на ЮНЕСКО първоначално е бил хиндуистки храм, но в края на века е превърнат в будистки и сега е едно от най-важните поклоннически места за будистите в света. Монаси, местни жители и туристи се стичат тук всеки ден, за да отправят молитви и да оставят дарения. Пътниците често се събират сутрин, за да наблюдават как слънцето огрява храмовете - мистично преживяване за мнозина. В Ангкор Ват има четири огромни пътеки - северна, южна, източна и западна, които водят към центъра на храма. Това е много могъщо свещено място, все още обвито в мистерия. Повечето хора, които го посещават, имат усещането, че джунглата си взима обратно построеното от човека. Храмът Байон напомня много от богатите митологични истории на индуизма, включително вярата в свещеното пътуване към небето. Комплексът Ангкор включва повече от 70 храма и около 1000 сгради, което дава много възможности на пътешествениците да го изследват. Има безброй статуи на Буда, дърворезби, разказващи будистки истории, но са запазени и много от хиндуистките статуи и произведения на изкуството.

Снимка: iStock by Getty Images