В разгара на лятото е сигурно, че мнозина са се възползвали от отпуска и имат планове да се насочат към родното Черноморие. Лошата новина е, че почти всички имат същата идея и както може да се досетите - магистралата е предпочитаният избор. И тук се раждат първите проблеми.

Автомагистрала Тракия е доста добър вариант за бързо пристигане до морето, но дори тя има лимит на броя на автомобилите по нея. Родните шофьори получават и бонуси в лицето на нервни и млади шофьори, въобразили се в лицето на Вин Дизел и други филмови герои. Автомобилната култура на преродените наследници на Шумахер е причината за редица катастрофи по същия път.

За съжаление е достатъчна една катастрофа, за да се спре огромният поток от автомобили и да прекарате повече от 7-8 часа на магистралата. Във времето на задръстване е сигурно, че всички са изнервени и веднага след отпускането на тапата, всеки се стреми да излети, което води до още повече нерви и проблеми. В такива моменти е повече от ясно, че никой не е в безопасност, следователно трябва да се търсят алтернативи.

Снимка: iStock by Getty Images

Подбалканският път е една съвършена и много добра опция за всички летовници, които са решили да почиват на море в България. Преди да кажете, че този път е бавен и досаден, помислете дали искате да карате около 300 километра на 1-ва и 2-ра скорост, както се случва много пъти през лятото.

Да, няма да стигнете толкова бързо, колкото при чиста магистрала без катастрофи, но пък ще имате пълната свобода да се насладите на един далеч по-живописен и красив път. Една от причините да няма задръстване там е, че повечето местни жители знаят как да карат и са в пъти по-толерантни. Нека започнем с краткия пътеводител:

Снимка: iStock by Getty Images

Препоръчваме да тръгнете рано и да се насочите към Ботевградско шосе, преди да поемете по магистралата за Варна, направете десен завой и се насочете към Долни Богров. Спазвайте всички ограничения и внимавайте, защото през лятото има достатъчно цивилни патрули. Карайте по пътя от Долни Богров към Долно Камарци.

В района на Долно Камарци се подгответе за доста завои, като е препоръчително да карате в ограничението. Запазете търпение и не се състезавайте с никого. Там може да откриете и първата точка за почивка - монументът на Васил Левски. Ако решите да почивате, полюбувайте се на малкото село Буново, което се е сгушило под планината. Слизайки от планината, може да забележите и надписите на параклиса Света Петка.

Малко след него има бензиностанция, която е известна със своята безпощадна камера. Напомняме на всички шофьори, че макар и да е права, ограничението за този път продължава да е 90 км/ч, докато в близост до бензиностанцията е 60 км/ч. С толкова трябва да минете, ако не искате да започнете неприятно своята ваканция.

Продължете по пътя за Челопеч, карайте на по-ниски предавки, поради простата причина, че изкачвате доста сериозен път. Скоростта в Челопеч е контролирана от камери от самото влизане до изхода на града. На изхода от Челопеч, не влизайте в Златица, а направете десен завой. Карайте към Пирдоп и община Антон.

 

Малко след излизане и от Антон, следете пътя и в дясно ще забележите Антоновият водопад, който редовно събира сериозно количество посетители. Внимавайте и къде точно спирате, това все пак е скоростен път. Пригответе се за очарователни гледки в дясната част на пътя, преминаването през много красиви мостове и внимавайте, тъй като често по тях има хора, които скачат с бънджи.

Продължавайте пътя си към Карлово, като близо до Клисура може да се отбиете до паметника на Боримечката. Около 10-на километра след нея ще откриете и крепост Калето, разположена в село Розино. До Калофер ще преминете през доста села, като отново напомняме да карате отговорно и внимателно.

Наличието на толкова населени места позволява да спрете и да почивате, особено ако пътувате с малки деца. След като стигнете до Калофер, може да изберете редица забавления, преди да продължите напред. Тук се намира Мемориалният комплекс "Христо Ботев", както и музеят на Ботев, който може да посетите. След Карлово, където отново има достатъчно музеи, може да се насочите към Казанлък.

Там препоръчваме Музея на розата, където може да се запознаете с прословутата българска роза и нейните успехи в чужбина. Продължете към Мъглиж и щом започнете да се доближавате до язовир Жребчево, отделете малко място, за да видите и потопената църква. В зависимост от сезона и количеството дъждове, язовирът може да погълне църквата, но през лятото е възможно да имате достъп и дори да влезете в нея.

Без значение от това, определено ще останете очаровани от гледката, която трудно би могла да се забрави. Между селата Гурково и Близнец има ремонти, които може да отнемат малко време, но не са фатални. Продължете по пътя към Карнобат и преценете дали отивате на север или на юг.

Разликата между двата пътя е около 2 часа, които при катастрофа или задръстване ще се изравнят. Тъй като никога не може да бъдете застраховани за подобни инциденти, това е най-разумното, което може да направите. Нашите препоръки са да тръгнете рано сутринта, ориентирайте се в часовете преди 8 сутринта. Ако тръгнете към 5 часа сутринта, пропускате и жегите, както и трафикът в региона.

Същият не е голям и е далеч по-различен от този на магистралата. Важно е да бъдете спокойни, заредете предварително и не тръгвайте без винетка, има пътища, които изискват такава. Генерално можем да кажем, че пътят е в добро състояние и точно това го прави достатъчно добър за дългото пътешествие.

Снимка: iStock by Getty Images

От гледна точка на разход на гориво, със сигурност ще видите по-сериозна разлика, но предвид нивото на безопасност, спокойно може да размените гориво и скорост за този фактор. Подбалканският път е значително по-малко натоварен, тъй като всички смятат, че магистралата е по-бърза, истината е, че отдавна не е. Вземете си напитки, карайте в ограничението и проверете автомобила си.