Тълпите в Рим, Париж, Амстердам или Лисабон, могат да заличат и най-прекрасното изживяване. Но дори и вторите по големина градове, които не са европейски столици, целогодишно са пренаселени от посетители.
Ако искате да се потопите напълно в местната атмосфера, без да губите време да избегнете тълпите, посетете тези градове, които Forbes препоръчва като по-добория избор.
Екс-ан-Прованс, Франция
Този университетски град в региона Прованс-Алпи-Лазурен бряг е олицетворение на добрия живот в Южна Франция. Привлича туристите с вкусна храна, интересна история, богато изкуство и имения от 17-и век, освен това е център на провансалската кухня, която изкушава с буябес, рататуй и тапенада. Екс, както е известен, е родното място на художника Пол Сезан, където се намират бившето му ателие и музей в негова чест.
Ровин, Хърватия
Истрия, в крайния северозапад на Хърватия, има повече общо със Северна Италия на запад, отколкото с Далматинското крайбрежие на юг. Малкият пристанищен град Ровин е добър пример за това със силното си венецианско влияние и романтични улички. Огромната венецианска барокова църква с извисяващата се на върха на хълма кула - по канон най-високата постройка в града, е посветена на Света Еуфемия.
Брага, Португалия
На север от Порто, Брага има много общо с архитектурата и големите площади на по-известните португалски градове. В миналото той е бил един от най-богатите градове в страната, което личи от пищната му архитектура и богато украсените църкви. Най-забележителна е неокласическата Santuário do Bom Jesus do Monte, до която се стига по сложно стълбище В средновековната катедрала на Брага се помещава музей на свещеното изкуство. Благодарение на университета в града населението е младо и динамично.
Вилнюс, Литва
Благословен да е свободен от круизните пасажери, които предпочитат други балтийски столици, Вилнюс остава скрит за вниманието на туристите. Но поредица от празненства тази година в чест на 700-ия рожден ден на града, поставят литовската столица на културната карта. Тя може да се похвали с интересни забележителности и събития: фестивал на розовата супа (от цвекло), пищната украса на вратите, бивш затвор, превърнат в културен център и дори анархистичен квартал със собствена конституция, която насърчава "правото да се правят грешки".
Бат, Обединеното кралство
Този град, включен в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО, е известен с величествената си архитектура и римските руини и великолепните бани, които дават името му. Съвременният Бат е дом на прекрасна архитектура, десетки музеи, ресторанти, чайни, традиционни кръчми, театри и други забележителности. Но "потапянето във водата" си остава популярна атракция, независимо дали става дума за реновираните древни римски бани или за модерния Thermae Bath Spa - единствените естествени термални извори във Великобритания.
Трондхайм, Норвегия
На 96 км южно от Полярния кръг, третият по големина град в Норвегия уверено се превръща в "кулинарната столица". В началото на 2020 г. той беше домакин на галавечерята за Северния пътеводител на Мишлен, на която ресторантът за модерна гастрономия Speilsalen получи първата си звезда. Градът е дом на група иновативни готвачи, които са начело на новата скандинавска кухня. Трондхайм е и най-добрата дестинация за наблюдение на северното сияние.
Гент, Белгия
През Средновековието този северен пристанищен град е бил значим град-държава. Сега той е университетски център с оживен културен живот. Пешеходният център е забележителен със средновековната си архитектура. Замъкът Гравенщайн от 12 век, наричан още Замъкът на графовете и единственият във Фландрия с непокътнат ров и отбранителна система, гарантирано ще ви очарова. Панорамната гледка от върха на замъка е зашеметяваща.