На пръв поглед Алфонс на Сейшелите е пустинен остров за бягство: бели пясъчни плажове, обградени от люлеещи се палми; топли лазурни води; коралови рифове и пясъчни равнини, изобилстващи от морски живот.

Добавете и луксозен хотел със зашеметяващи бунгала на плажа, които струват над 1000 долара на вечер, и може да ви бъде простено, ако си помислите, че това е дестинация, олицетворяваща рая на Земята, пише CNN.

Снимка: alphonse-island.com

И все пак този частен остров във Външните острови на Сейшелите, на около 400 км югозападно през Индийския океан от главния остров Махе, всъщност е дом на пионерски, широкообхватен проект за устойчивост.

Начело на проекта за устойчивост на остров Алфонс е Кийт Роуз-Инес. В качеството си на директор на острова той ръководи трансформацията, която поставя екологичните практики в основата на проекта, като не на последно място е фермата.

В рамките на този проект органично отгледани плодове и зеленчуци снабдяват собствените ресторанти на острова, както и други обекти на Blue Safaris на атолите Астове, Космоледо, Фаркуар и Поивър. Целта, обяснява Роуз-Инес, е да се намалят хранителните километри и да се намалят въглеродните емисии.

"Ако доставяте продукти със самолет, това не е устойчиво", казва той. Другият вариант е да се доставят продукти с лодка, което може да отнеме два дни и е изключително замърсяващо. Ние разчитаме на баржа само на всеки два месеца, което означава, че можем да доставяме тежки плодове и зеленчуци само на всеки два месеца."

Огромна промяна на правилата

По данни на Световната банка през 2021 г. Сейшелските острови са внасяли зеленчуци от Индия, Обединените арабски емирства, Португалия, Тунис и Турция. 90 % от храната, консумирана на островите, се внася от чужбина.

Роуз-Инес обаче казва, че с екипа си на остров Алфонс са успели да променят баланса. Фермата работи по сезонен календар, като отглежда всичко - от банани, смокини, лайм и пъпеши до цвекло, краставици, тикви и китайско зеле.

Това е бил предизвикателен процес, който е включвал много опити и грешки. При наличието на сол в почвата на дълбочина от едва 30 сантиметра фермерите от остров Роуз-Инес и Алфонс трябва да разработят планове за отглеждане на продукти, които не само да оцелеят, но и да се развиват добре.

Снимка: alphonse-island.com

В момента фермата на остров Алфонс отглежда 27,6 тона плодове, зеленчуци и билки годишно, като средният месечен добив е 2,3 тона. Това е затворена система, в която всичко, което не се консумира, се използва за компост, за да се отгледа следващата партида продукти.

Роуз-Инес обяснява, че новото преустройство е помогнало да се премине на следващо ниво. Той е наел и експерт по микрозеленчуци от Южна Африка, който е в състояние да произвежда различни растения за допълване и обогатяване на ястията всеки ден.

"Правим проучвания кога да засаждаме и се грижим за всички плодове и зеленчуци по най-добрия възможен начин през целия сезон", казва Роуз-Инес.

Резултатът е, че сега Alphonse Island отглежда около 75% от собствените си продукти, като по този начин значително намалява нуждата от внос.

Снимка: iStock by Getty Images

По-далеч дори от устойчивостта 

Благодарение на тази инициатива остров Алфонс стана финалист в първото издание на Star Sustainability Initiative Awards 2023 - нова категория в престижните награди Star Awards на Travel Bulletin, които се връчват за 25-а година.

Роуз-Инес обаче иска да стигне по-далеч. Той има стриктно правило да не внася минерална вода на острова, като не пристигат пластмасови бутилки за еднократна употреба, които да причиняват замърсяване. Прясната вода се обезсолява или се изпомпва и се отвежда до централна помпа за поливане на фермата. Повече от 2 000 слънчеви панела осигуряват 80% от енергията на острова.

Междувременно рибата се лови с въдици от дълбоките води на далечната страна на кораловия риф на остров Алфонс.

Снимка: iStock by Getty Images

"Ние не внасяме риба. Вярваме в устойчивия риболов, затова ловим далеч от рифа, далеч от зоните за гмуркане в дълбоки води за видове риба, за които знаем, че са в изобилие", казва той. Сервирането на риба, уловена с мрежи, не е в полза на бизнеса", добавя той.

Това не се отнася само до храната, енергията и захранването. Островът разполага с екип от учени и природозащитници, посветили се на грижата и опазването на водите и пясъчните равнини, които правят екологията тук толкова очарователна.

"Всеки гост, който идва на острова, дарява по 30 долара на ден, на независима фондация, която е създадена, за да защитава тези дестинации. Ние се ръководим от учените и научните данни. Така че всичко - от дейностите, които извършваме в равнините, до това как можем да бъдем отговорни - се следи".

Учените от Дружеството за опазване на острова имат задълбочени познания за дивата природа, като помагат на Роуз-Инес и неговия екип да вземат най-добрите решения за района.

Девствена околна среда

Роуз-Инес пристига за първи път на Сейшелите преди 25 години, първоначално като водач за риболов с муха и се влюбва в красотата на острова. Навлизането на хотелите и туризма е помогнало за развитието на местната икономика, но според него хотелиерската индустрия е длъжна да поддържа природните чудеса на островите.

"Ако се разхождате в равнините, ако гледате скатовете, акулите в плитчините, разглеждате всички микроорганизми, отидете на сафари с делфини , това е екшън. Има толкова много различни дейности, които са уникални за нас. Ако се разхождате по плажа тук, ще видите 40 или 50 костенурки от вида Hawksbill да плуват наоколо. Те гнездят всяка нощ на пажа. Това е наистина е уникална дестинация, не просто реклама."

Разбираемо е, че нараства загрижеността относно баланса между туризма и екологичната криза, която се изостря бързо и оказва непропорционално въздействие върху общностите в страни като Сейшелските острови.

Роуз-Инес вярва, че този баланс може да бъде постигнат.

"Ако ние можем да го направим, всеки може да го направи", казва той. "Много по-лесно е да се носи отговорност на сушата или по-близо до главния остров. Ако успеем да бъдем отговорни в тези дестинации, това е пример за подражание. Можете да бъдете отговорни навсякъде. Всичко се решава по устойчив начин. За съжаление е много по-скъпо да го правим по този начин, но това е правилният начин."

Снимка: alphonse-island.com