За мнозина това е един от най-добрите региони в света за почивка на море. Можете да прекарате дните си в изследване на уединени места за плуване, да се наслаждавате на дълги обеди на покрити с лозя тераси, облени от чисти води, а нощите си - като акостирате под звездите в магически заливи, много от които са достъпни само с лодка, пише CNN.

Независимо дали сте опитен яхтсмен, дали бихте предпочели да се излежавате на палубата на луксозна гюлет (турските моторни ветроходни яхти в традиционен стил), или просто сте пътешественик, който обича да прави еднодневни разходки по вода, ето няколко места, които си заслужава да разгледате на тюркоазеното крайбрежие на Турция.

Залив Гьокова

Можете да започнете пътуването си от все по-популярния рибарски град Ялъкавак на северозападния край на полуостров Бодрум (и неговото ултрамодерно яхтено пристанище), и да се отправите на юг към Гюмюшлюк.

Крайбрежната ивица на този малък, защитен залив срещу гръцкия остров Калимнос е осеяна с ресторанти, предлагащи  прясна риба, октопод, калмари и основни турски ястия като лахмаджун (турска пица) и кебап.

Снимка: iStock by Getty Images

Mimoza е елитен ресторант с домашно изработени фенери, окачени по дърветата, а Fenerci, с изглед към малкия остров Tavşan Ada (Заешки остров) на входа на залива, предлага местни морски дарове от 1979 г. насам.

Плавайки още по на юг, навлизате в Гьоковския залив, който прилича на отворена уста на крокодил - с полуостров Датча като долна челюст и гръцкия остров Кос, който е напът да бъде погълнат.

В 96-километровия залив се намира космополитният Бодрум, наричан "Сен Тропе на Турция", но има и много кътчета, които да откриете далеч от тълпите.

На изток от Бодрум, остров Орак е добро място за гмуркане и шнорхелинг - водата е толкова чиста, че изглежда сякаш е дошла от Малдивите. По-нататък на изток се намира сънливото Чокертме - рибарско селище и общност за тъкане на килими, заобиколено от планини и покрито с борови, бадемови и маслинови дървета.

За екипажите на лодки примамливи са малките таверни. По-нататък на изток в залива се намира Акбук Лимани - спокойният залив е идеалното място за потапяне, очароващо с аромат на бор на разсъмване.

В южната част на залива, на остров Седир, се намира плажът на Клеопатра, където според легендата са плували египетската кралица и Марк Антоний. Твърди се, че романтичният римлянин е внесъл за нея пясъка тук от Северна Африка, а експертите потвърждават, че той не е типичен за региона. Руините на древния град Кедрай - който датира от 6 век пр.н.е. - допълват мистичната атмосфера.

На югозапад се намира Değirmen Bükü, или Английското пристанище, наречено така, защото британските военни кораби са се укривали тук по време на Втората световна война. Това е още едно спокойно място с няколко по-малки заливчета за изследване и дървен кей, по който се стига до няколко ресторанта, сгушени в сенките на дърветата.

По-нататък на запад, Yedi Adalari ("Седемте острова") са поредица от необитаеми островчета и рифове, които предлагат вълнуващо плуване и гмуркане с шнорхел с блестящ зелен фон от покритите с борове склонове.

Снимка: iStock by Getty Images

В югозападния край на залива, в края на полуостров Датча, се намира древногръцкият град Книдос, който някога е бил важно търговско пристанище. Можете да се разходите сред руините на храмове, включително храма на Афродита, два театъра, пазар и старо пристанище.

Защитеният аквамаринов залив е чудесно място за вечерни коктейли на борда с гледка към южния бряг на остров Кос. Междувременно ресторант Knidos е единствената таверна в тази точка на среща на Егейско и Средиземно море.

Залив Хисарьоню

Подобно на разтворените щипки на раци, които се готвят да завладеят гръцкия остров Сими, заливът Хисарьоню на юг от Гьоковския залив граничи с вековен пейзаж от скалисти възвишения, хълмове, заливи и рушащи се руини, диви кози и ароматна мащерка, розмарин, градински чай и бор.

Основната забележителност е Датча с нейните оживени барове и ресторанти на брега на морето. Очарователният му стар град (Eski Datça) е подмладен през последните десетилетия и представлява жужащ кошер по калдъръмени улички, покрити с бугенвили, кафенета и шикозни магазини за местни произведения на изкуството и занаятите. Не пропускайте ресторант Eski Meyhane - специалитет е октоподът на скара.

Снимка: iStock by Getty Images

От другата страна на залива, на собствен полуостров, се намира красивото крайбрежно градче Бозбурун, известно с меда от мащерка и традиционните майстори на лодки. Други привлекателни места в това отдалечено и труднодостъпно кътче на Турция са Селимие с византийския си замък и Орхание.

Има множество заливи, в които можете да се скриете за разхлаждащи гмуркания или нощувки на плажа, като например Dirsek Bükü - уютно заливче, до което се стига само с лодка, със самотна таверна, предлагаща калмари, домашен хляб, месо на скара и прясна риба.

Снимка: iStock by Getty Images

Заливът Бенджик и тези около остров Кизил предлагат спокойни спирки с вода, която преминава през цялата палитра на синьото, както и борови, бадемови и маслинови дървета на брега. Със своите широки дъги от чакълест плаж, Palamut Bükü и Kargı Koyu са популярни места за излежаване и плуване 

От Мармарис до Гьочек

Заобикаляйки южния край на залива и плавайки на кратко разстояние на изток, достигате до Bozuk Bükü, охранявана от рушащите се руини на гръцки замък. Останките от древния град Лорима също могат да бъдат проследени по обраслите с храсти склонове около залива.

Sailor's House е един от няколкото ресторанта на брега, в които се сервират месо и морски дарове на метри от плискащата се вода.

На кратко разстояние на изток, Серче Лимани е тихо заливче с малка таверна, а Гербексе, южно от Чифтлик, е също толкова тайно скривалище с руини на древна църква и примамлива синя вода, до което се стига само с лодка.

Снимка: iStock by Getty Images

На север от Чифтлик, оживеният Мармарис предлага всякакви възможности за забавление. На няколко часа източно от Мармарис се намира живописният залив Екинчик, където ще откриете луксозния ресторант My Marina.

Оттук можете да посетите древния карийски град Каунос, да се отдадете на кални бани по река Далян или да наблюдавате костенурките, които гнездят на защитения плаж Изтузу.

Снимка: iStock by Getty Images

Заливът на Фетие

Обграден от планини и гъста борова гора, Фетие е дом на 12 острова и безброй заливчета и заливи.

Фетие, някога древен град Телмесос, а сега етап от 539-километровия пешеходен Ликийски път, е оживено пристанище в собствен защитен залив. Не пропускайте базара и разгледайте сергиите, на които се продават подправки, плодове и зеленчуци, сирене, текстил, чанти и други ръчно изработени стоки. Можете да се подкрепите в кафене Baba Dondurma, известно със своя сладолед.

Снимка: iStock by Getty Images

Гьочек, красив крайбрежен град, е основният яхтен център на залива. Това е спокойно място за разходки, пазаруване, хапване и пийване, както и за разходка с лодка до заливите и островите.

Хотел D-Resort е стилно място с няколко изискани ресторанта, включително Q Lounge, където се сервира дори японска кухня, примесена с местни и перуански вкусове.

Lotis Kitchen е добър избор на крайбрежната улица, а за по-бюджетно хапване Kebab Hospital е забавно заведение, предлагащо куп лакомства на шиш.

От тези 12 острова най-голям е Терсан, който някога е бил пристанище на османския флот. Това е привлекателно място с малка таверна, скални руини - и кози.

Tomb Bay, Fathom Bay, Ruin Bay and Wall Bay (понякога известен като Банята на Клеопатра) са някои от местата за акостиране около островите, които се славят и с прекрасни ресторанти на брега.

На юг от Фетие се намира Бешташ Лимани, по-известен като Залива на студената вода заради студените извори, които извират от планините. Когато се къпете тук, ще забележите, че горният слой на водата е значително по-студен, отколкото по-надолу. На кратко разстояние се намира призрачният град Каякьой, изоставен през 1923 г., когато Лозанският договор принуждава гръцките жители да го напуснат.

Наблизо се намира остров Джемилер, на който се смята, че се намира гробът на Свети Николай - покровител на моряците - и все още има руини на пет византийски църкви.

Снимка: iStock by Getty Images