Катания е вторият по големина град на зеления остров Сицилия. В последните години нискотарифните авиокомпании предлагат наистина бюджетни и редовни полети до там от България. Само на час и половина по въздух от София можете да се потопите в една истинска барокова приказка в подножието на величествения вулкан Етна и насред необятни и дъхави лимонови градини.
Летището на Катания се намира на 15 минути с автомобил от центъра на града и придвижването е особено лесно, тъй като на място през 30-ина минути има автобуси, които правят трансфери. В зависимост от приоритетите ви по време на почивката там, можете да съобразите и в кой район на града да отседнете. Ако планирате да плажувате и искате да сте близо до бреговете на Йонийнско море, то хотел в центъра не ви устройва съвсем. Ако път сте там, за да се потопите в същинския бароков разкош, подберете място за престой около централната улица "Етнеа".
Сицилия е разположена на юг от Апенинския полуостров, от който е отделена чрез Месинския проток. Бреговете на острова се мият от три морета: на север Тиренско, на изток Йонийско и на юг Средиземно море. Островът е най-южната точка на Италия и от Африка го делят едва 135 км.
Заради атрактивното си разположение и най-вече изключително плодородната земя, във вековете назад там са властвали различни народи и всички са оставили по нещо от себе си. Въпреки непредвидимия нрав на вулкана, който цели четири пъти е опустошавал напълно Катания, архитектурата на града е повече от великолепна. За последно лавата на Етна залива улиците през 17 век, след което всичко възкръсва от пепелта. Именно затова и девизът на града е със сходно послание - "Възкръсвам от пепелта, още по - красив!". Вулканът е видим почти от всички точки на Катания и е висок 3340 метра. Все още има активни кратери, като по време на нашия престой един от тях се разбуди и в сутрешните часове на деня ясно се виждаше как димът му се стели из синьото небе.
Почти през цялата година Етна е обсипана със сняг и времето там, за разлика от това в низините на Сицилия, не е никак гостоприемно. Всички желаещи могат да се изкачат на самия вулкан, като на много места в града се предлагат организирани турове. Възможностите са няколко. На най-ниското ниво има изградена площадка с невероятна панорамна гледка и няколко кафенета, където можете да се насладите с по чаша капучино на изгледа. Там се намира и станцията на лифта, която може да ви отведе на още по-високо.
Времетраенето е около 15 минути в посока. Предлагат се и екстремни турове с джипове за онези, които искат и доза адреналин. Най-добре е до Етна да се качите в първата половина на деня, тъй като времето там е непредвидимо и често след 11 ч. падат гъсти облаци. Имайте предвид, че пътят е тесен и с доста завои, а заради рязката смяна на надморската височина и разредения кислород на някои хора е възможно да не им е особено комфортно.
До вулкана обаче можете да се доближите и косвено, тъй като бреговете на Катания са изцяло с вулканични камъни. Плажовете в самия град не са съвсем класически и представляват заливи със съвършени огромни черни вулканични камъни, на които местните обичат да се препичат. Препоръчвам Spiaggia San Giovanni Licuti, който се намира по крайбрежната алея. Представлява кокетен рибарски залив, покрай който има красиви вили в средиземноморски стил и няколко малки ресторантчета. Водата обаче е в тюркоазен нюанс и кристално чиста, морето е спокойно и мястото е подходящо за плуване.
Вулканичните камъни са използвани и в архитектурата на Катания, а много от улиците в центъра са с черен паваж, който има невероятен отблясък на слънце. По някои от сградите също има вложени камъни, донесени от Етна.
В Катания всеки ъгъл, тераса и саксия са забележителност, но има някои места, които задължително трябва да се видят, за да усетите истинското очарование на града. Мнозина решават да не й дадат шанс и я ползват като отправна точка за други знакови градчета и села из острова, но, по мое мнение, могат само да съжаляват. Със сигурност паркът "Белини", кръстен на прочутия композитор Винченцо Белини, е градски тропически оазис, в който обезателно трябва да се потопите. Градината е дом на десетки тропически растения и е изключително приятно място за разходка. Из алеите ви очакват фонтани, статуи, беседки и пейки за почивка, обградени от пищна зеленина. Всеки ден до главния шадраван там се прави интересна инсталация - датата се изписва с различни цветя и погледната от по-високо, изглежда наистина впечатляващо.
Веднага след обхода на парка можете да поемете по централната и най-оживена улица на Катания - "Етнеа". На нея са разположени повечето търговски обекти и магазини, а из преките й е истински цветен празник. Именно в тях са сгушени и най-хубавите пицарии и тратории, от които се носи ухание на прясна италианска храна. На всеки ъгъл пък ще видите пъстри камиончета, отрупани с плодове, от които можете да си вземете прясно изцеден сок от лимони, портокали и нар - трите най-отглеждани култури в Сицилия, при това за само 1 евро. Улицата ще ви отведе до една от най-хубави базилики в града - Basilica della Collegiata, която се отличава с пясъчния си цвят.
Тя определено изпъква на фона на повечето сгради в Катания, които са в по-тъмни цветове, а и са потъмнели заради неспокойствието на вулкана. Пътьом ще се озовете и на Piazza Università - красив централен площад, както и до градския театър, отново носещ името на Белини. Ако желаете, можете да се отклоните за кратко, и да посетите останките от древния амфитеатър, които не са особено поддържани, но носят духа на Древен Рим. Основните забележителности пък са в самия център на Катания - площада, където се намира дуомото. Градската катедрала "Св. Агата" е посветена на светицата, считана за покровителка на Катания. Зданието е истински шедьовър на бароковата архитектура. Първоначално е построено върху руините на Римски бани през 1078 г., но през годините е разрушавано и възстановявано няколко пъти поради земетресения и изригвания на близкия вулкан Етна. В катедралата се намира и гробът на италианския композитор Винченцо Белини.
Точно пред нея е и другият символ на Катания - фонтанът със слона, който местните сицилианци обикновено ползват за срещи. Той е построен от вулканична скала и поставен върху бял мраморен пиедестал с лице към катедралата. В основата му има две скулптури, олицетворяващи двете реки на Катания - Симето и Аменано. Отстрани на "Св. Агата" се намират и двата големи манастира в града, единият от които е девически. Достъпът до тях е свободен и ако пожелаете да влезете, можете да се качите до купола, откъдето има разкошна гледка към града.
Катедралният храм е почти слепен и с градската порта "Гарибалди" - също туристическа забележителност. Минавайки под нея, ако сте там в неделен ден, ще се озовете на традиционния битпазар, където се продават различни антики, както и характерните за Сицилия сувенири.
От другата страна на площада пък е рибният пазар на Катания, който работи от 7 до 14 ч. всички дни, без неделя. Препоръчвам да го посетите, за да се потопите в истинския бит на сицилианците, макар самото преживяване да е леко объркващо и странно. Натрапчивата миризма се усеща от далеч, а главите на риба меч висят като трофеи почти на всяка сергия.
Не се учудвайте, ако ви опръскат с кръв, докато режат агнешки котлети или пък се спънете в кула от артишок. Местните обичат да пазаруват там и стълпотворението е огромно, но пък подобно изобилие от пресни плодове и зеленчуци не може да се види на много места. Продавачите са любезни и със сигурност ще ви почерпят поне веднъж. Има разнообразие от сирена, повечето отупани щедро в шамфъстък - другата изключително разпространена на острова култура.
Препоръчвам да опитате кактусови плодове и ягоди от ягодово дърво, които се продават по 2 евро тарелката и са невероятно сочни и вкусни. Щандовете с подправки също хващат окото. Сицилианците отглеждат и много пипери, а дърветата им растат свободно дори по бензиностанциите. Тъй като са един от най-бедните райони на Италия, земеделието е всичко за тях и са се научили да обичат земята си и да бъдат благодарни за всичко, което им дава. Така във вековете назад са започнали дори да произвеждат брашна от корите на някои дървесни видове.
Що се отнася до храната - където и каквото и да опитате, няма да се разочаровате. В Сицилия са кулинарни царе и приготвят всичко с много отношение и любов. Сред характерните им гозби са аранчините - панирани оризови топки с различни плънки, които се продават буквално навсякъде. Цената им е между 2 и 3 евро. Тъй като между Катания и Палермо съществуват известни спорове кои всъщност са дали аранчините на света и дали думата на италиански е в среден или женски род, ги приготвят и по различен начин. В Палермо ще ги срещнете като кръгли топки, а в района на и около Катания - като конуси, които наподобяват формата на вулкана.
Несъмнено трябва да опитате поне веднъж и сицилиански каноли, които изкушават във всяка сладкарница. Има всякакви видове с всякакви вкусове, но пистакиото отново е на почит. Шамфъстък добавят и към много от традиционните видове паста, които се приготвят на острова. Паста ала норма обаче е най-характерното и обичано ястие в Катания. Този божествен местен специалитет е направен от ригатони, пържени патладжани, овкусени с доматен сос и пресен босилек и настъргано осолено сирене рикота.
Другият изключително характерен десерт е гранитата. Тя представлява хлебче бриош, поднесено с нещо като скрежина, но направена от сок от пресни сезонни плодове. Комбинацията между хляб и сорбе е необичайна, но никак не е лоша, а местните закусват същото почти всеки ден.
В Сицилия храната е евтина, в сравнение с много други места в Италия, дори в най-легендарните заведения. Едно от тях е сладкарница Prestipino на централния площад в Катания, а другото е джелатерия Don Peppinu, разположена в съседство, която се слави със своето джелато от 1960 година насам.
Ако сте отседнали в центъра на Катания, със сигурност градски транспорт няма да ви е необходим, тъй като забележителностите са на къси разстояния едно от друго. Един ден ще ви бъде напълно достатъчен, за да ги обходите, но ако искате да го карате по-лежерно, заделете си повече време. Все пак, ако ви се наложи, Катания разполага с много добър градски транспорт, но там билетната система е на времетраене. Има и метро, макар и само с една линия и три спирки. Такситата също са опция, но цените са по-високи и едва ли ще ви излезе по-евтино от 25-30 евро в посока.