Преди инвазията на Русия в Украйна, туристи от цял свят правеха посещение на една от много интересните точки в Европа - Чернобил. След аварията в атомната централа през 1986 г. и след пускането на сериала на HBO - Чернобил, гостите започнаха да се увеличават и все повече хора записваха своята почивка, макар и кратка, за разходка в Припят.
След излъчването на сериала, Зеленски дори обещава, че ще инвестира повече, за да привлече туристи, както и да позволи разглеждането на един особен призрачен град в Европа. Украйна започна разработка на музеи, започна да мисли за хотели и имаше планове да привлича до 1 милион туриста на година. Ако нямаше война, най-вероятно проектът щеше да бъде завършен през 2025 г., пише CNN.
Плановете така и не се случиха, след като руските войници преминаха границите на Украйна. Някои странни моменти от военната операция на руснаците бяха обвързани именно с Чернобил. Противно на всички очаквания, повечето войници започнаха да копаят окопи и да вадят радиоактивни отпадъци от окопите си. Никой дори не разбра защо беше необходима тази зловеща защита в Червената гора. Мнозина знаят, че въпросната гора променя цвета си, когато дърветата са заразени и започват да приличат на ръждясали, отколкото на изсъхнали.
Странно или не, това продължава да е демилитаризирана зона, докато боевете по другите части продължават да се водят. Мнозина биха очаквали, че Украйна ще приключи туристическата си дейност, но грешите. Оказва се, че Киев приема туристи за околностите си.
Нещо по-интересно е, че програмата на украинците продължава с разходка до киевските покрайнини на града, където руски ракети са оставили своята следа по старите фасади. Мариана Олескив дори е против пускането на туристи в Украйна, при това по време на първата година от войната, според нея е травматично изживяване за местните, но сега ситуацията се променя. Украйна иска да покаже последиците от войната, което автоматично позволява на хората, пристигащи до Украйна, да открият и една много по-различна история.
Туристите, които искат да посетят Украйна и да се запознаят с хода на войната, практически могат да го направят, защото вече има дори туристически гидове, които да разходят гостите до всички интересни точки от фронта, както и до самия Чернобил. Свитозар Мойсеев е един от хората, които правят дългото пътешествие през Киев.
Първите места, отворени за посещение, са село Хоренка, Буча, Ирпин и Бородянка. Повечето местни жители отдавна са останали без дом, някои живеят в мазетата си, а общото усещане е, че цялата агресия е трябвало да приключи в рамките на няколко дни, а не да се разгръща в рамките на три години. Мнозина губят къщите си само за миг, след като са прекарали години в изграждането.
Според хора като Билоцерковец - пенсионер, който изгубил дома си - гости вече е имало от САЩ, Бразилия, Португалия и много други страни.
Само на неколкостотин метра е друга точка от обиколката на Киев, която се свързва със защитата на града през Втората Световна война, както и с настоящата инвазия, започнала от 2022 г. Част от бетонно укрепление, което е било построено от съветската армия през 40-те години на миналия век, се използва като перфектен бункер. Около 80 години по-късно, същата конструкция е подслон за семейство в продължение на две седмици, докато падат бомбите.
По време на руската офанзива, украинската армия унищожава мостовете, за да забави руските сили, но така спира и възможността на цивилни да избягат. Мойсеев не обича да води гости тук, за него това е локация, която просто трябва да бъде прекръстена на едно безкрайно гробище.
Обиколката на Буча преминава покрай улица "Яблунска", където са убити над 70 цивилни. Турът спира до мемориала на разстреляните младежи. Мойсеев признава, че неговият опит е да покаже войната от човешката гледна точка, разкривайки страданието, посочвайки разбитите къщи, ограбените домове и много други. Сред други точки, гидът обръща внимание и на църквата Свети Андрей, където повече от 100 тела на цивилни са били погребани в масов гроб, а след освобождението на града са ексхумирани.
Юлия Безвенко също се занимава с провеждане на турове в Киев за чужденци в рамките на 10 години. Сред нейните клиенти има известни филмови звезди и режисьори, политици, чуждестранни посланици и доброволци. Нейният маршрут се казва "Киев не е Киев", за да покаже как живее столицата по време на война. Вместо да отвлича вниманието от разразилата се битка, Юлия се стреми да покаже, че животът продължава и по време на война.
Чистият туризъм в Украйна не съществува от началото на войната. През 2023 г. води около 100 души в Буча. Туризмът за класически цели в Украйна е абсолютна рядкост.
В момента няма посолство, което да не предупреждава гостите на Украйна, че не е безопасно пътуването, но това по никакъв начин не означава, че някои хора не го правят. Мариана Олескив се надява, че ще може един ден да стигне до Чернобил, но това време е все още далечно.