На час път от Доха се намира училището по конна езда Khor Aladed Riding School - дом на 20 чистокръвни арабски състезателни коня - великолепно олицетворение на пустинята и волния дух.
Бедуините започват да развъждат първите арабски коне преди повече от 4500 години и тяхната невероятна издръжливост (да не говорим за изящната костна структура) ги превръща в легенда на целия Арабски полуостров.
Конете са символа на катарското наследство, както фламенко в Испания или розите в Англия. Те вдъхват гордост на местните жители, особено на кралското семейство Ал Тани, което твърди, че когато става въпрос за коне като за изложба, и състезатели на световно ниво, никоя друга нация не може дори да се докосне до тяхната.
През 2011 г. и 2014 г. Международната федерация по конен спорт обявява катареца Фалех Буганаим за най-добрия ездач в света. На най престижното състезание в света, това в Париж, Катар е печелил златото няколко пъти.
През последните 20 години страната е завоювала повече от 10 златни трофея с шампиони от един единствен център - Al Shaqab. Безупречният кампус с форма на подкова е като кръстоска между Версай и луксозен търговски център, алеите с дървета водят до огромна закрита арена с множество кафенета и зали (най-добрите места са запазени за кралското семейство). Съоръженията включват също четиризвезден хотел, болница за коне и множество тренировъчни площадки. Посетителите могат да се запишат на уроци по езда и да се похвалят, че са яздили в тръс редом с шампионите на света.
Да си кон в Al Shaqab със сигурност има своите кралски предимства. В тренировъчния център можете да видите как конете плуват в луксозен басейн или тренират темпото си на бягаща пътека. Мажат ги със специални масла, които да ги релаксират и да поддържат козината им в перфектно състояние. За конете има и джакузи и сауна, създадени по последни технологии. Ако залогът за успеха на тези коне изглежда висок, то е защото е такъв.
Целта на Al Shaqab е не само да отглежда арабски коне, които да доминират в международни състезания, но и чрез образователни програми и исторически експозиции да изпълни обещанието на Катар да се превърне от икономика на петрола и газа в "икономика, основана на знанието" до 2030 г.
Това е амбициозна задача, но от гледна точка на ездачите потенциалът за престиж (и пари) е огромен. На тридневния турнир CHI, организиран в Al Shaqab през февруари, наградният фонд възлизаше на близо един милион долара.
В Корана има стих, в който се казва, че конете са създадени от вятъра. Великолепните животни са отглеждани наистина като кралски особи, за да прославят Катар, но са участвали и в извоюването на неговата независимост.
Бедуините под командването на шейх Ясим бин Мохамед Ал Тани въвличат Османската империя във война през 1893 г. и побеждават с помощта на техните безценни коне, проправяйки пътя към свободата на Катар. На сцената на този конфликт се създава и модерно за времето си съоръжение за развъждане на арабски коне. Мисията е да бъде поддържана историческата традиция, а конете, почитани като божества, да получат най-доброто.
Бедуините ценят кобилите над всяко свое притежание. Те носели господарите си в битка със смелост и гордост, лоялно стоящи до падналите, оставяйки ги само при насилственото им отвеждане. Не можело да се даде по-голям дар от арабска кобила. Конете били наричани според името на шейха или племето, което ги е отглеждало, а някои шейхове поддържали стада дойни камили за своите кобили, хранейки ги с прясно мляко от камилите си по залез слънце, смятайки, че така кобилите вземали от издръжливостта на камилите. Едва през 1975 г. - годината, в която Катарският състезателен клуб става публичен - конната езда получава по-голяма известност и става популярен спорт. Този клуб има за задача да организира изложби на арабски коне, да популяризира надбягвания с чистокръвни жребци и кобили на местно и световно ниво, и да насърчава собствениците на коне да отглеждат и да се състезават с най-добрите за прослава на Катар.