Полуостров Мусандам, разположен в североизточния край на Арабския полуостров, понякога е сравняван с Норвегия, и то не само защото се намира в непосредствена близост до богати на петрол води.

Тук пустинните равнини на Рас-ал-Хайма, най-северната част от седемте Обединени арабски емирства, отстъпват място на драматичен планински пейзаж, пресечен от лабиринт от заливи. Това е земя на пустинни фиорди, която може да бъде също толкова величествена, колкото и скандинавските й аналози, пише CNN.

Снимка: iStock by Getty Images

Сурова изолация

До губернаторство Мусандам може да се стигне само по суша през ОАЕ, но полуостровът е ексклав на султаната Оман, чийто континент се намира на около 100 км на юг, отделен от него с голяма част от територията на Емиратите.

Не границата обаче е причината за традиционната изолация на това малко парче земя, малко по-голямо от Роуд Айлънд, а изключително пресеченият му терен.

Има само един асфалтиран път, който свързва столицата на губернаторството, Хасаб, с останалия свят през Рас-Ал-Хайма. И макар че някои пресечени пътища пресичат скалистата, пустинна вътрешност на полуострова, за да се ориентирате в тях, ще ви е необходим автомобил 4х4 и за предпочитане познания за местния пейзаж.

И до днес много селища в Мусандам са достъпни само по море. Това е формирало местна идентичност, която, за разлика от съседните емирства, е останала сравнително незасегната от масовия туризъм.

Местните жители дори са запазили своя уникален език - кумзари, език с персийски корени и силно арабско влияние, примесено с елементи на португалски и хинди.

Тази езикова смесица е показателна за това, че привидната отдалеченост на Мусандам не е толкова голям проблем, когато става въпрос за открито море.

Снимка: iStock by Getty Images

Стратегически търговски маршрут

Съдбата на този регион често е била свързана с геополитическите сили на всяка епоха поради стратегическото му местоположение, което охранява южната страна на Ормузкия проток и входа към Персийския залив.

Португалците са били тук в разцвета на своето могъщество и са построили крепост, която стои и до днес, в главния град на полуострова - Хасаб, за да контролират морския трафик и търговията в този район.

През XIX в. идва ред на Великобритания да стъпи на полуострова. В миналото заливът Хор аш Шам е бил известен като заливът Елфинстоун, наречен на името на британския губернатор на Бомбай, по чиято заповед районът е изследван за първи път през 20-те години на XIX век.

Някои следи от този период, под формата на няколко изоставени каменни постройки, все още могат да се видят на остров Телеграф - малко островче, покрай което преминават натоварените с туристи лодки по пътя си към началото на залива. По време на Викторианската епоха това е важен възел в имперската комуникационна мрежа, тъй като на него се намира ключова станция на телеграфната линия, свързваща Лондон с Британска Индия. Това е едно от няколкото места, за които се твърди, че са източник на фразата "going round the bend", произнасяна от самотни войници, които губят контрол над сетивата си в пустинната жега.

В средата на XIX в. британският Кралски флот дори обмисля да създаде военноморска база в Хасаб. Това не се е случило, но Великобритания останала тясно ангажирана с делата на тази богата на петрол част от света и още през 1971 г. изпратила специални сили SAS и SBS, за да помогнат на султан Кабус от Оман да осигури суверенитета си над Мусандам.

В днешно време до 20 милиона барела петрол преминават през Ормузкия проток всеки ден, което прави този тесен участък може би най-важният морски петролен път в света.

Снимка: iStock by Getty Images

Еднодневни екскурзии

За посетителите морето остава основното изкушение на полуостров Мусандам и с бума на туризма в Дубай и по крайбрежието на ОАЕ гостите започват да се стичат.

Няколко местни компании организират еднодневни круизи из фиордите. Типичният маршрут включва разходка с платноходка покрай брега на най-големия залив Хор аш Шам.

Лодките спират няколко пъти по пътя, за да могат пътниците да се потопят в кристалните води. Не ви е необходима специална екипировка, а само чифт очила и плавници, осигурени от екипажа, за да можете да плувате покрай кораловите рифове и да се любувате на подводната фауна.

Но най-вълнуващото при всяко пътуване до Мусандам е наблюдението на делфини, които при посещението на CNN бяха много, като тези морски бозайници ни следваха през голяма част от пътуването.

Хасаб е пристанището, откъдето тръгват всички ветроходни екскурзии, и макар че търговската и туристическата му инфраструктура е доста по-слаба в сравнение с бляскавата курортна феерия по крайбрежието на ОАЕ, той може да се похвали с няколко хотела, оборудвани по съвременни международни стандарти.

Нещо повече, оманците се гордеят с гостоприемството си. Когато група забравя детска играчка в хотела, управителят  пропътува стотици километри през международната граница, само за да я върне лично.

Как да стигнете дотам

Местното летище в Хасаб има директни ежедневни полети до Маскат, столицата на Оман, въпреки че повечето туристи идват по шосе от Рас-ал-Хайма.

Преди да се отправите към Мусандам и неговите фиорди обаче, е препоръчително да имате предвид някои неща. Все пак това е един ексклав.

Гражданите на повечето страни могат да получат оманска входна виза на границата (гражданите на страните от Съвета за сътрудничество в Персийския залив могат просто да преминат), но все пак ще трябва да преминете както през емиратската, така и през оманската митница и да оформите съответните документи на всеки от граничните пунктове.

Ако шофирате автомобил с регистрация от ОАЕ, трябва да имате застраховка за шофиране в Оман и да покажете доказателство за това. Много места за отдаване на автомобили под наем в ОАЕ предлагат тази застраховка срещу допълнително заплащане, но в противен случай можете да я получите на граничния пункт от оманска застрахователна компания, която има малък офис, разположен там.

Освен това, независимо от случайното пристигане на голяма група с автобус, граничната процедура е доста бърза. Пътят е отворен за изследване на това, което без съмнение е едно от най-зашеметяващите природни бижута на Близкия изток.

Снимка: iStock by Getty Images