Когато приложението в телефоните ни предупреди, че температурата е надхвърлила 37 градуса, просто спряхме. Всяка крачка навън под слънцето, ни караше да се чувстваме като пържоли, печащи се на скара. Дали меденият месец в Япония през юли - един от най-горещите и влажни месеци - беше наистина добра идея?, пита се Даниел Зайферт и разказва пред BBC за невероятните начини, по които Страната на изгряващото слънце се справя с горещините.
От Осака до Кобе и Киото, със съпругата ми Ерин планирахме всеки ден с една цел - да не се разтопим. Около нас тълпи туристи също търсиха начин да оцелеят. Едва след няколко дни забелязах нещо. Местните жители изглеждаха значително по-добре, по-малко раздразнителни, по-спокойни. Защо?
Отговорът не би трябвало да ни изненадва. Япония, страна, известна с дизайнерското си мислене и иновациите, е въоръжена с множество начини за оцеляване и в жегите. Въпреки че предпочитат климатиците, местните имат и творчески решения - от дрехи с електрическа вентилация до ритуали с вода.
Подобни решения са олицетворение на нация, в която древните традиции се сливат с хипермодерни градове, устремени към бъдещето. Ето шест начина, по които местните жители се справят с екстремните горещини.
Дзен пространства, дзен начин на мислене
Можете да го видите в очите на всеки турист, който търси начин да се разхлади: "Искам да се махна от слънцето, веднага." В такива моменти една японска концепция идва на помощ като балсам. Mono no aware най-добре може да се обобщи с фразата "и това ще отмине" - схващането, че всички неща са красиви, мимолетни и временни - дори жегата. В интервю за South China Morning Post живеещият в Токио журналист Ричард Лойд Пари, автор на книга за японското цунами през 2011 г., изказва предположението, че излагането на екстремни климатични условия е формирало националния характер на Япония. Земетресенията, суровите сезони, тайфуните - "всичко това е породило фатализъм, но и приемане и смирение в душата а японците".
Ако достигането на дзен състояние ви се струва непостижимо при високи температури, правете като местните жители и се отправете към истинско дзен пространство. В Киото градината на светилището Хейан Джингу е буквално глътка свеж въздух. В сянката на кленови и вишневи дървета и обграден от прохладно езерце, паркът е като врата към по-спокойно измерение. В центъра му се намира Мостът на мира, изпълнен със стотици стъклени камбанки. Често поставяни около храмовете като символ на защита от злото, звънливите ноти на фурин напомнят за прохладните ветрове.
Мода: На няколко пласта и с вентилатор
Независимо дали са на уличните пазари или в шинтоистките светилища, туристите се справят с проблема, като свалят дреха след дреха. Потниците и късите панталони се превърнаха в код, чрез който разпознавахме чуждестранните посетители. И обратното, много местни жители бяха забулени от глава до пети. Юри Кат, която е израснала в Йокохама, обясни, че освен че позволяват на въздуха да циркулира свободно около тялото ви, свободните дрехи са знак за консервативните модни нрави в страната. "В Япония все още не се допуска носенето на разкриващи дрехи", казва Кат, "затова хората проявяват творчество, като същевременно изглеждат стилно".
Заслужава си да си купите и няколко тоалета от Uniqlo - модна марка, обичана в Япония и в чужбина. Те имат иновативна линия, наречена AIRism, изработена от тънка материя, която помага на тялото да се охлади. По време на медения месец си купих четири боксерки AIRism и смятам тези тънки, копринени покупки за най-добрите си сувенири, споделя Зайферт.
Междувременно със завист гледах японците, които се разхождаха покрай мен с панталони тоби (представете си панталоните на MC Hammer, но малко по-тесни). Първоначално те са били носени от строителни работници, които са ги предпочитали, тъй като материя е поддържала прохладата.
Искате нещо по-технологично? На нажежените от слънцето кръстовища видяхме охранители, облечени в нещо, което приличаше на обемисти якета, и изпитахме съчувствие. Оказа се, че сме били заблудени: тези якета са снабдени с мощни вградени вентилатори, които при закопчаване на якето създават своеобразна затворена система за охлаждане.
Бързи и ефективни решения
В Япония не можете да минете и един квартал, без да се натъкнете на автомат за напитки, и макар че бутилките с вода са добре дошли, една напитка е наистина подходяща. Pocari Sweat може и да няма най-привлекателното име, но нейната смес от електролити, първоначално вдъхновена от състава на интравенозен разтвор, е предназначена (поне според уебсайта им) да ви рехидратира по-бързо.
Японските ми приятели приписват популярността на Pocari на рекламните им умения. Когато температурите се повишат, марката започва да работи на високи обороти. През 2014 г. те дори поставят чувствителни на топлина брандирани стикери на автобусни спирки, които се оцветяват в червено, когато термометърът премине 30 градуса.
Говорете на езика на лятото
Не е изненадващо, че Япония е създала цял речник, свързан с топлината. Този общ език има практическа насоченост. Ако някой ви каже, че утре времето ще бъде kokusho (силна жега около 35 градуса, ще се облечете по съответния начин. Ако кажат, че ще бъде горещо, но поносимо, благодарение на kunpuu (летен бриз), още по-добре. Ако пък страдате от natsubate, лятно изтощение, и искате да се сгушите на дивана, пиейки Pocari Sweat, има си име и за тази дейност: shokibarai (приблизително: "развеселяване на ума и тялото, за да се разсее жегата").
Говорейки за shokibarai, Кат казва, че през лятото много телевизионни канали тук показват безкрайни повторения на филми на ужасите. Тя обяснява, че има вяра в буквалната "смразяваща" сила на филмите, от които те побиват тръпки по гърба. "Обичам го - въздъхва Кат, - макар че след това винаги съжалявам, че съм ги гледала".
Неслучайно историите за духове изпълват екраните всяко лято: През август се провежда Обон, древен фестивал в чест на починалите близки. По това време се смята, че мъртвите отново се връщат на Земята.
Бъдете в синхрон
Очевидно, когато със съпругата ми поглъщахме katsu curry, сме постъпили умно. Подобно на много култури в Азия, японците вярват, че пикантните храни могат да ободрят умореното ви тяло след топъл ден или дори да ви накарат да се изпотите, като по този начин ви охладят. Възможно е да има и нещо във философията на храненето и живота в синхрон с времето около вас. Както отбелязва Кат, "може да забележите, че климатикът на обществените места е настроен така, че да не е прекалено студено".
Вярно е, че на повече от един влак, който видяхме, отстрани имаше надпис "леко климатизиран". Това е не само чудесна мярка за пестене на енергия, казва Кат: тя помага да се регулира околната топлина.
Отдалечаване на топлината
Забелязахме няколко собственици на магазини, които внимателно хвърляха кофи с вода на улицата пред заведенията си. Едва по-късно разбрах, че в топлото време този акт надхвърля японската страст към чистотата. Това е древна практика, известна като uchimizu, за която се казва, че охлажда температурата на околния въздух и премахва праха, като плискате вода с ръка или я хвърляте от кофа на земята. В продължение на десетилетия Японската федерация по водите провежда кампании, насърчаващи хората да пръскат (в идеалния случай със събрана дъждовна вода, а не като разхищавате вода от чешмата).
Макар че са проведени малко научни изследвания на uchimizu, един експеримент на екип от Технологичния университет в Делфт, Нидерландия, заключава, че "този прост метод на пръскане с вода има потенциала значително да намали екстремните горещини в асфалтирани градски райони". Те добавят, че практиката "предоставя възможност за повишаване на осведомеността на жителите на градовете и за насърчаването им да пестят енергия". Много от кофите, покрай които минахме, бяха стари. Времето ще покаже дали практиката ще се предаде от по-възрастното поколение или ще отмре.
Със съпругата ми завършихме медения си месец влюбени в Япония и изтощени от 10-дневната борба със стихиите. По време на пътуването със самолет с благословен климатик към дома се замислих дали бъдещите ми пътувания ще бъдат гледани през същата перспектива: да се уча от древните и новите начини, по които местните жители се справят със затоплянето на планетата.