Преди да ви хрумне нещо неуместно - не, тези хипопотами в Колумбия не са на кокаин, както в историята на филма "Кокаиновата мечка". Но дори сега да сме изяснили това, вероятно има още няколко въпроса. Какво точно представлява "кокаиновият хипопотам"? По какво се различават от нормалните хипопотами? И най-важното - защо изобщо има хипопотами в Колумбия, от които вече всички се страхуват?

Така наречените "кокаинови хипопотами" получават името си, след като са пренесени в страната от Пабло Ескобар. В края на 70-те години на миналия век Ескобар се радва на компанията на четири хипопотама в частното си имение близо до Пуерто Триунфо, на около 100 км източно от Меделин. Ескобар колекционирал също бизони, щрауси и редки видове кози.

Когато "кралят на кокаина" умира през 1993 г., хипопотамите са сметнати за твърде трудни и за конфискуване, и за транспортиране, така че са оставени да се разхождат свободно край река Магдалена, главният воден път на Колумбия. Те остават там и до днес, а броят им се е увеличил драстично. Към 2019 г. се смята, че има между 80 и 100 хипопотама, които са разпръснати на площ от 2250 кв. км.

Въпреки че хипопотамите никога не са обитавали Южна Америка, изглежда, че популацията им процъфтява в новото им местообитание. Но защо властите не ги оставят просто да създадат нов хабитат? Оказва се сложен казус.

Въвеждането на толкова значим и агресивен вид в една добре балансирана екосистема води до хаос в местното биоразнообразие. Изпражненията на хипопотамите вече убиват и различните видове риби. Но освен това представляват заплаха и за хората. В Африка хипопотамите убиват до 500 души годишно. Въпреки че в Колумбия все още не са регистрирани смъртни случаи, с увеличаването на броя на хипопотамите нараства и рискът от среща с хора.

Снимка: iStock by Getty Images

Ситуацията може да се влоши още повече. Хипопотамите са успели да се размножат изключително бързо, тъй като в новото си местообитание нямат естествени врагове. Няма и ежегодни засушавания, които да задържат популацията. Скоро броят им може да надхвърли 1000.

Колумбийските власти са изправени пред необходимостта да намерят ефективен начин да намалят популацията на хипопотамите. Но може би е неизбежно да се стигне и до друг странен обрат.

През октомври американски съд постанови, че "кокаиновите хипопотами" са "заинтересовани лица", в опит да спре колумбийското правителство да ги убива. Местните природозащитници вече залагат на кампания за масова стерилизация. Но продължителността на живота на хипопотамите е 40 до 50 години, така че притесненията на еко организациите за "домашните любимци" на Ескобар, са малко преувеличени. Вероятността да благоденстват в Колумбия още дълго време, е твърде голяма.