Коментари - Какво се крие зад имената на планинските ни върхове ? | Trip.dir.bg
Коментари
Защо сте пропуснали първенеца на планината Славянка - Гоцев връх? Кръстен е на името на президент на РъБъ, представлявал ни пред Света в продължение на десет плодотворни години.
За връх Безбог/БеСбог има и друга легенда това е върхът на тракийското племе Беси, Богът на Бесите и оттам БеСбог
Не давайте акъл че нашите идиоти прекръстиха Шипка на Столетов зор да целуват руски задници. Като нищо ще го прекръстят на Путин или Шойго
Ако не беше турския език,всичките ни върхове щяха да бъдат без имена.Сякаш не могат да бъдат кръстени с български имена.Българска простотия!
В Контролния център на БНТ през 90-те години на миналия век работеше служител Коце Богданов, по образование географ, който беше донесъл и поставил на стената географска карта върху която имаше два старопланински върхове с еднакво име- Бенго 1 и Бенго 2. Той ни обясни, че немският картограф, който описвал върховете попитал един овчар как се казва близкия връх, а той му отговорил: "Ебем го как се казва". Като стигнал до следващия висок връх,попитал друг овчар как се казва близкия връх, той също му отговорил: "Ебем го как се казва". Немецът, без да разбира езика, кимнал радостно с глава и написал: Бенго1 и Бенго 2. Така пише и на самата географска карта...
Интересно е да се спомене и вторият по височина връх в Еловишката планина - Голема Куровица. Понякога неправилно го посочват като най-висок, а понякога дори го бъркат с най-високия - вр. Плоча, който се намира наблизо. В Еловишката планина има и вр. Мала Куровица. И двата върха са леснодостъпни и подходящи за хора без планинска подготовка и не изискват особени усилия.
Ако "МУСАЛА" означава "докосващ Бога", то тогава какво ли може да означава "МУСАКА"
Не мога да си обясна, за 130г "свобода", как не можахме да си преименуваме върхове и местности от турски имена на български? За какво са ми тези трудно произнасящи се турски имена. Като, че ли не можехме да ги преведем на бг език, или да измислим нови имена. Винаги може да се кръстят връх Раковски, баба Тонка и на разни знайни и не знайни наши герои. Но това не е не поправима грешка, важното е да има желание и да не робуваме на разни посолства от съседни държави.
Създават прекрасен колорит на езика...Традицията също е много важна...името трябва директно да се свързва с предствата ни...А тя е от векове...
Ама защо бе, Ганьо? Или ние бетер българите от македонско, а? Имаме хилядолетна история. От тук са минали десетки племена, империи и т.н. Защо да нямаме и имена с арабски, тюркси и т.н. произход? По-българин ли ще се почувстваш? Или като оня предателя Муньо Крадев, да забием по един пилон и бетон насред природата и да викаме булграаар!
Какво се крие зад имената на планинските ни върхове ?
Чували сме ги стотици пъти, изкачвали сме ги и сме им се любували, но знаем ли какво означават имената на любимите ни български върхове?
Обратно в новината