Световният ден на животните (4 октомври) се отбелязва от 1925 г. и има за цел да повиши осведомеността по въпросите, свързани с правата на животните,  да спомогне за подобряване на отношението към дивата природа и нейното благосъстояние. Инициативата за празника е на писателя и кинолог Хайнрих Цимерман, който организира първия Световен ден на животните на 24 март 1925 г. в Берлин. През 1929 г. денят е преместен на 4-ти октомври, за да съвпада с празника на Свети Франциск от Асизи, който се смята за покровител на животните.

Но един ден е само напомняне, докато във всички останали дни от годината би трябвало да бъдем отговорни и да пазим природата. Днес международните усилия включват повече от 90 посланици в 70 държави, а през последните десетилетия пътуванията играят все по-голяма роля в опазването на дивата природа.

Снимка: iStock by Getty Images

От равнините на африканската савана до дълбините на океана в Южна Австралия хората отдавна се стремят да се срещнат лице в лице с някои от най-забележителните същества на планетата. Но на много места нерегламентираното развитие и изменението на климата представляват все по-голям риск за по-нататъшното съществуване на тези животни. Според доклад на ООН повече от един милион растителни и животински видове са застрашени от изчезване.

Снимка: iStock by Getty Images

Друг проблем, който изглежда нараства, са невнимателните срещи с хора. Последните няколко години са изпълнени с разкази за туристи, които взаимодействат с дивата природа по начини, които са опасни както за тях, така и за животните. Но за всяко безразсъдно взаимодействие с животни, за което четем, вече се противопоставят безброй местни пазители и отговорни компании за екотуризъм, които показват на хората как могат да преживеят вълнуващи срещи с диви животни, като същевременно допринасят за тяхното опазване.

От наблюдение на китове в Мексико до срещи с лемури в Малайзия - ето някои от най-забележителните преживявания в дивата природа по света, където пътниците, спазващи правилата, са добре дошли, според BBC.

Уайла, Австралия:  Най-голямото събиране на сепии в света

Всяка година от май до септември стотици хиляди гигантски австралийски сепии се събират в морския залив Upper Spencer в Южна Австралия в едно от най-ярките сексуални представления в света на животните.

Снимка: iStock by Getty Images

Тези умни мекотели могат да променят цвета и текстурата си мигновено, а когато се чифтосват, животните са известни с пулсиращите си нюанси, мъжките дори могат да се маскират като женски. Никъде другаде на Земята плувците не могат да наблюдават масово такива зрелищни и странни брачни прояви, както тук, в Уайла.

Снимка: iStock by Getty Images

Лагуна Сан Игнасио, Мексико: Там, където китовете искат да се запознаят с вас

В Ел Визкайно, защитен китов резерват на мексиканския полуостров Баха Калифорния Сур(Южна Долна Калифорния), сивите китове  доброволно се приближават до рибарските лодки от чисто любопитство. Тази вълнуваща среща предизвика нови и нови турове за наблюдение на китове, при които тези забележителни животни са тези, които всъщност наблюдават хората. Това невероятно взаимодействие между хората и китовете допринася за опазването и защитата на местообитанията им, както и за осигуряването на безопасен начин за общуване на посетителите с величествените нежни гиганти. 

Ромблон, Филипини: Гмуркайте се там, където пасат подводни "листни овце"

Миниатюрните морски охлюви, които се откриват на малки "стада" върху определен вид водорасли, са наречени така заради странния си вид и "антените" с черни краища, които приличат на ушите на овце.

Снимка: iStock by Getty Images

Тези уникални същества са единствените животни, които могат да фотосинтезират, като използват за растежа си хлоропласти от водораслите, които изяждат и съхраняват в тъканите си. Деликатните 8 мм дълги същества са изправени пред заплахи от изменението на климата, загубата на местообитания и разрушителните риболовни практики, но гмуркачите в морските защитени зони като остров Марикабан в Батангас все още могат безопасно да ги наблюдават в дивата природа - особено когато са придружени от местни водачи.  

Снимка: iStock by Getty Images

Ваденско море, Дания: Мистериозната песен на скорците

През пролетта и есента, когато слънцето залязва над националния парк Ваденско море в Дания, се разиграва зрелищно въздушно шоу. Повече от 1,5 милиона скорци се издигат във въздуха и се носят наоколо в подобен на вълна синхронен танц, наречен мурмурация. Въпреки че птиците и техният танц могат да се видят на различни места по света, крайбрежните влажни зони в Южна Дания са едно от най-вълнуващите места, където може да се наблюдава това завладяващо, макар и донякъде загадъчно природно явление. 

Снимка: iStock by Getty Images

Делтата на Окаванго, Ботсавана: Вижте дивата природа с жените polers

В продължение на много години гребането и управлението на традиционните канута мокоро, използвани за превоз на посетители за наблюдение на дивата природа в делтата на Окаванго, са били единствено в компетенциите на мъжете.

Снимка: iStock by Getty Images

Напоследък обаче много жени водачи на мокоро (наричани "polers") практикуват тази традиция, помагайки на посетителите да наблюдават слонове, зебри и биволи, и наричайки водите на делтата свой дом. Тази промяна е част от по-широка тенденция на целия континент, която дава възможност на жените да участват в екологичен сафари туризъм. 

Пантанал, Бразилия: Присъединете се към сафари с коне в едно от местата с най-голямо биоразнообразие в света

Снимка: iStock by Getty Images

Пантанал се простира на повече от 140 000 кв. км в Бразилия, Боливия и Парагвай и се смята за най-голямата влажна зона на Земята. Северният ъгъл на бразилския Пантанал е дом на едно от най-уникалните сафарита в света.

Снимка: iStock by Getty Images

Тук пътешествениците могат да яздят конете Pantaneiro, които се движат из влажните блата, позволявайки им да следят ягуари, гигантски мравояди,  видри, тапири, гривести вълци и стотици видове птици.

Лангкави, Малайзия: Изследвайте острова на "летящите лемури"

Въпреки че е близкородствен с маймуните, така нареченият "летящ лемур" всъщност е малайско колуго и не е нито маймуна, нито лемур. Вместо това той е уникален вид, който се среща само в горите в Югоизточна Азия.

Снимка: iStock by Getty Images

Въпреки че е широко разпространен, много малко се знае за това прекрасно същество. Екскурзиите, насочени към природата, като Jungle Walla, предлагат най-добрите възможности да ги видите в дивата природа.

Уексфорд, Ирландия: Вдъхновяващото убежище за тюлени в Ирландия

Почти унищожена в началото на 1900 г., местната популация на сивите тюлени в Ирландия, която преживява завръщане благодарение на федералните закони за защита, приети през 1976 г., сега отново е в опасност. Изменението на климата се отразява на снабдяването им с храна, а все по-честите бури отделят малките тюленчета от родителите им, преди да са станали напълно самостоятелни.

Снимка: iStock by Getty Images

През последните 10 години организация, наречена Seal Rescue Ireland, прави всичко възможно, за да спасява осиротели или ранени тюлени. Обиколката на техния обект позволява на посетителите да се срещнат с някои от спасените тюленчета и да се запознаят с процеса на рехабилитация. 

Монте Верде, Коста Рика: Помогнете за спасяването на най-сладкия прилеп в света

 Ако се вгледате в листата на растенията хеликония в Националния парк Браулио Карильо, може да се сблъскате с някои от най-сладките (и най-застрашените) летящи бозайници в страната.

Снимка: iStock by Getty Images

Хондураските бели прилепи, наричани още карибски прилепи, които най-много приличат на малки памучни прасенца с яркооранжеви носове и уши, някога са се срещали в цяла Централна Америка. Сега един от най-малките плодоядни видове прилепи в света се бори за оцеляване. Посетете Центъра за дъждовни гори Тиримбина, за да видите прилепите в дивата природа и да допринесете за усилията за опазване на района.

Мексико сити, Мексико: Вижте вечно усмихнатата "ходеща риба"

Снимка: iStock by Getty Images

Смятани от ацтеките за изображение на Ксолотл, бога на подземния свят, аксолотлите са педоморфен вид саламандри, които се срещат в каналите и водните пътища на Мексико Сити и изглеждат като вечно усмихнати. Учените са особено заинтересовани от този вид заради способността му да регенерира крайници, очи и дори органи. Това обаче е надпревара с времето, тъй като естественото местообитание на малките земноводни все повече изчезва или се замърсява от застрояването. Тъй като аксолотите са толкова застрашени, най-доброто място, където можете да ги зърнете, е зоопаркът в Чапултепек и зоологическата градина "Лос Койотс". 

Снимка: iStock by Getty Images