Уникално тракийско златно съкровище намериха археолози край село Свещари, съобщи БТА. Находката е открита късно вчера при проучвания на т.н. "Омуртагова могила" в резервата Сборяново, съобщи проф. Диана Гергова, ръководител на археологическия екип, открил съкровището.
Находката се датира от края на 4 век и началото на 3 век пр.Хр, но по-точна датировка ще се даде след анализиране на предметите, посочи Гергова. По думите й става дума за ритуално погребване на една голяма находка от златни предмети, която е била поставена в дървено сандъче.
В сандъчето е намерена апликация към конска сбруя, както и половинката от една желязна юзда. Сред предметите има още златна диадема от тип, който за пръв път се открива в нашите земи, с прекрасни релефни изображения на лъвове и на фантастични животни, както и четири многоспирални гривни и един пръстен.
В ковчежето има също много златни копчета, мъниста с женски глави.
Вероятно всички тези дарове са били обвити в една златотъкана материя, тъй като са открити огромно количество златни нишки. По думите на професора това е изключително ценна находка, която заслужено се открива точно в столицата на тракийското племе гети и в техния царски некропол.
Според предположенията на археолозите това е могилата, свързана с погребението на гетския владетел Котела. Той е известен в историята на траките и на гетската държава като един от тъстовете на Филип II Македонски.
ИЗБРАНО