България има успешен път в посока на здравния туризъм. Климатолечението, добре познато в близкото и далечно минало, трябва да бъде развивано в рамките на този вид туризъм, каза в Свети Влас заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева. Тя откри в морския град научен симпозиум "Въздух, море и климат - здравни стратегии", който събра лекари специалисти от цялата страна.
Здравният туризъм е един от приоритетите, залегнали в Националната стратегия за развитие на устойчив туризъм на България, стратегия, която е валидна и се простира във времеви хоризонт до 2030 година, посочи заместник-министърът. Тя информира, че за последните години се отчита увеличаване на дела на здравния туризъм и той вече съставлява приблизително 16 процента от Националния туристически продукт.
Актуалните данни от началото на годината до юни включително показват, че близо 716 000 са регистрациите на туристи в общини у нас, които предлагат спа туризъм. Според национално представително проучване, правено около две години, почти два милиона пълнолетни българи са практикували различни форми на здравен туризъм - спа, балнео и др. , което показва изключителен потенциал на този специализиран вид туризъм.
Министерството на туризма твърдо е решено заедно с неправителствените организации, с Българската асоциация за балнеотуризъм и спа, с местната власт, с бизнеса, с всички експерти и специалисти да продължим нататък. Министерството на туризма припознава този вид туризъм като изключително важен приоритет и ще продължава да го подкрепя, заяви Ирена Георгиева.
Гост на симпозиума е генералният директор на БТА Кирил Вълчев. БТА е медиен партньор на научния форум, който започна в Свети Влас на 1 септември, 2024 г.