През първите осем месеца на 2023 г. хърватският туризъм постигна почти идеални резултати, 4% увеличение на туристите и 1% увеличение на нощувките на годишна база, а за цялата година се очаква приходите от чуждестранни туристи да нараснат с 4 % до 15,2 милиарда евро, предаде хърватската агенция ХИНА, цитирайки министъра на туризма Тончи Главина, предаде БТА.
При представяне на резултатите от туризма до края на август Главина и директорът на Хърватския национален туристически борд (HTZ) Кристиян Станичич подчертаха силните резултати на предсезона и казаха, че очакват и добър следсезон.
Прогнозата за приходите за 2024 г., въз основа на прогнозите на Хърватската национална банка, е че те може дори да надминат очакванията, каза Главина, добавяйки, че увеличението от 4% на туристите означава 110 000 повече туристи, дошли в Хърватия през първите осем месеца в сравнение с миналата година, което води до 16,8 милиона туристи и 89,5 милиона нощувки, а това е 1% увеличение на годишна база.
Главина каза, че туристите са похарчили значително повече, като са издадени 299,7 милиона фискални бона, с 5% повече спрямо миналата година, а общите приходи надхвърлят 5,4 милиарда евро.
Само през август са регистрирани 31,6 милиона нощувки, колкото през август 2023 г., на 4,9 милиона туристи, което е 5% увеличение. Данъчните данни показват 54,6 милиона издадени касови бележки, с 3,9% повече, и приходи от общо 1,47 милиарда евро, с 9,2% повече спрямо първите осем месеца на миналата година.
Данните от сферата на транспорта също показват ръст, по специално - 20% увеличение на въздушния трафик.
Както Главина, така и Станичич подчертаха значението на това за страните, откъдето идват туристи в предсезона, както и за значителния ръст на туристите от по-отдалечени страни като САЩ, Австралия, Канада, Китай и Южна Корея.
Главина каза, че данните съответстват на политиките и стратегиите за устойчивост, насочени към балансиране на приноса на туризма към икономиката и качеството на живот на местните жители. С предстоящата реформа в туризма и новите разпоредби, даващи на местните власти повече инструменти за устойчивост, целта е да се избегнат проблемите с прекомерния туризъм, който предизвика протести в някои конкурентни дестинации, добави той.
Настаняване и нарастване на капацитета
Министърът каза, че новата наредба ще бъде приета скоро и посочи заетостта на местата за настаняване, която през юли и август е била 87% за хотелите, 78% за къмпингите, 62% за частните квартири и 20% за некомерсиалните места.
Той каза, че броят на наличните легла продължава да нараства, като тази година са добавени 25 000 легла в частни квартири в сравнение с миналата година. Той нарече тази тенденция "хиперинфлация на предлагането на места за настаняване" и каза, че наред с увеличаването на хотелските услуги, това може да е повод за недоволство сред някои туристически оператори.
Правителството прилага мерки за балансиране на туристическата и данъчната политика с пространственото планиране, включително нов закон, изискващ съгласието на жителите на сградата преди категоризирането на апартаменти за туристически наеми, каза Главина.
Новият регламент на ЕС относно краткосрочните наеми, който влиза в сила през май 2026 г., допълнително ще помогне за регулирането на туристическото настаняване, каза той, добавяйки, че ще изисква платформите за резервации да споделят данни със съответните органи в реално време и да гарантират, че само регистрирани и категоризирани имоти може да се отдават под наем на туристи.
Главина вярва, че наблюдението на финансовите потоци, което вече е започнало, ще бъде от полза както за устойчивостта на хърватския туризъм, така и за подобряване на условията в жилищата за гражданите.
Станичич обяви кампания за ранни резервации за 2025 г. с увеличени инвестиции в сътрудничество с авиокомпаниите, които в момента възлизат на 4 милиона евро, за насърчаване на по-ранни и по-дълги сезони на полети до Хърватия.
Той каза, че Хърватия остава дестинация, предлагаща добро съотношение цена/качество и че поддържането на тази репутация изисква непрекъснати усилия.