Пътуването с автомобил през летните месеци, особено за почивка, са предпочитани за мнозина в Европа. Европейската комисия по безопасност на транспорта обръща внимание на някои от най-опасните държави, предупреждавайки туристите да внимават и да обмислят внимателно по-дългите пътешествия с автомобил. Въпреки опитите на ЕС да намали фаталните случаи на пътя, крайната цел все още е далече. В изследването се включва и Швейцария, която се опитва да открие страната с най-много фатални случаи на пътя за милион жители.

В класацията можем да открием, че страни като Хърватия, Португалия и Италия попадат в списъка, но остават много далече от победителя в черната статистика. За съжаление, ЕС посочва, че една от най-опасните страни за шофиране, продължава да бъде България.

Събраните данни от миналата година ясно посочват, че са загинали 526 души в пътни инциденти или по 82-ма души на милион жители. Препоръките към гостите на България по време на летния туристически сезон е да се насочат към влакове и автобусни превози, които по данни на същата комисия, са едни от най-евтините в Европа. Комисията потвърждава, че този вид транспорт не е един от най-бързите, но е значително по-безопасен. 

Статистиката показва, че единственият друг конкурент в тази класация е Румъния с близо 1545 смъртни случая. Разминаването в изследването може да обърка мнозина, но данните за 2023 г. посочват, че румънците имат по 81 жертви на милион жители. На 3-то и 4-то място се нареждат Сърбия и Латвия. Хърватия се нарежда на 5-то място с 56% повече смъртни случаи от средното ниво на допусканите пътни инциденти в Европа, докато Португалия сваля своята черна статистика с 32%, следвана от Гърция с 31%. Италия се нарежда на 9-то място с 3094 смъртни случая на пътя или 54 души на милион жители в страната.

На територията на Европа са регистрирани общо 20 418 фатални инцидента през 2023 г. или общо 45.5 души на милион жители. В началото на август са направени редица предупреждения, че магистралите от Германия към Хърватия и Словения ще бъдат натоварени, а още една вълна на движение се очаква през следващите седмици. Словенската пътна агенция започва кампания, за да напомни на шофьорите, че трябва да почиват, когато правят дълги пътувания. Хърватското Туристическо бюро започна да раздава бутилки с вода и ароматизатори на паркингите и булевардите си, както и на туристите, пристигащи с ферибот.

Негативната статистика на 2023 г. може да бъде преобърната положително, след като данните за България през май 2024 г. показват намаляване на фаталните случаи. По данни на Любка Маринова, бивш говорител на "Пътна полиция", цитирана от БНР, автомобилните катастрофи с фатален край в България, са се намалили значително от началото на годината до месец май - подобни изследвания се правят на определен месечен интервал. В страната има регистрирани 2200 тежки катастрофи, а регистрираните фатални случаи са 120 до месец май. Статистиката се променя значително в края на юли. По данни на МВР, фаталните инциденти са се увеличават до 196 от началото на годината, докато катастрофите са общо 3233.