Обещанието на Атина да възстанови върховенството на закона на остров Миконос и да се бори ефективно с незаконното строителство там не е изпълнено - това написа миналата седмица вестник "Катимерини", който често е благосклонен към управляващата консервативна партия "Нова демокрация" и почти винаги към либералния премиер на страната Кириакос Мицотакис. Изданието уточнява, че тази задача не е лесна, тъй като в корупцията са замесени "големи интереси и влиятелни хора", но добавя, че все пак властите трябва да демонстрират необходимата решителност в борбата срещу корупцията.

Мафията сплашва неудобните и дори ги убива. На темата се спира в обширна публикация германският вестник "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" (ФАЦ). Той отбелязва, че "въпреки многобройните проверки и разкрития на полицията на острова, корупционните машинации в областта на градоустройството продължават с пълна сила. Много малко са случаите, ако изобщо има такива, в които са спрени незаконни строителни проекти или са наложени значителни глоби."

През лятото Миконос е пълен с туристи, но извън активния сезон е вълшебен, пише ФАЦ. Само че зад идиличната фасада върлува една строителна мафия, която бетонира острова, без изобщо да се интересува какви могат да бъдат последиците. И горко на онзи, който дръзне да се изправи на пътя ѝ.

Два случая напоследък привличат особено внимание, посочва германското издание. Единият е на Манолис Псарос, археолог от Гръцката служба по антиките. Тя влиза в действие, когато при строежи се открият парчета от каменни, глинени или други антични реликви. А в някои краища на Гърция подобни находки може да изскочат едва ли не при всяко загребване с лопатата, обяснява ФАЦ.

Снимка: iStock by Getty Images

Миналата година Манолис Псарос сигнализира за случаи на незаконно строителство. А служител като Псарос, който пред съда може да спре или поне да забави строителните проекти, е трън в очите на някои хора. Той беше пребит почти до смърт в Атина от двама неизвестни нападатели. Нападението разтърси цялата страна и малко след това на острова бяха изпратени следователи. Те започнаха да разплитат цяла мрежа от корумпирани строителни магнати, собственици на клубове, хотелиери, наемодатели, местни политици и полицаи с добри връзки с корумпирани служители в централната администрация.

Преди няколко седмици обаче едно друго нападение, също извършено в Атина, шокира гърците още повече. Там беше застрелян земемер, който от десетилетия работи като вещо лице на Миконос. Нападателят е успял да избяга и да се укрие, уточнява ФАЦ.

Мотивите за предполагаемото поръчково убийство не са много ясни, но се знае, че на Миконос става въпрос за много пари. Десетките петзвездни хотели привличат богати клиенти от цял свят, които идват с директни полети от Дубай, Бахрейн, Абу Даби, Доха и др. И макар на острова да има изградени стотици хотели, непрекъснато се сторят нови. Една от по-новите инвестиции е за 200 милиона евро: дъщерно дружество на германската Otto Group ще строи нов луксозен комплекс на площ от почти 200 000 кв. м. Междувременно цените на Миконос за луксозно жилище стигат до 7000 евро за квадратен метър, а за най-хубавите имоти клиенти плащат дори и над 30 000 евро за квадратен метър, посочва ФАЦ.

Снимка: iStock by Getty Images

Обикновено такива сделки се сключват на ръба или направо извън закона. Известният гръцки журналист Тасос Телоглу разкри преди време детайли за това как работи мафиотската схема, в която са оплетени проектанти, строителни инженери и корумпирани чиновници.

Те използват един закон, който позволява сгради, построени незаконно в Гърция преди юли 2011, да бъдат узаконени със задна дата - след като бъдат заплатени умерени глоби на държавата. Санкциите са значително по-ниски за сгради, построени преди 1982. Затова на Миконос сградите, построени много след 2011, систематично се вписват в регистрите като строени значително по-рано. Измамата може да се докаже лесно - като се провери с Google Maps кога дадена сграда се е появила на картата.

Снимка: iStock by Getty Images

Безконтролното разрастване на туристическата база на Миконос обаче не остава без последици за жителите и за самите туристи: съществуващата на острова инфраструктура не отговаря на бурното развитие. Така например в активния сезон канализационната мрежа вече е била претоварена неведнъж, припомня ФАЦ. Резултатът: потоци от фекалии, бликащи изпод капаците на уличните шахти. Преживяване, което богатите туристи надали ще забравят.

ИЗБРАНО