"Можете да научите повече за природата, културата на коренното население и нашата история", казва екскурзоводът Джак Ривърс. Това са трите причини, поради които той смята, че повече хора трябва да се възползват от възможността да почиват в Канада, пише Би Би Си.
Ривърс, който е от коренното население, води организирани разходки из територията Wiikwemkoong Unceded на остров Манитулин в Онтарио - девствен район, където гъсти гори обграждат брега на езерото Хюрон.
Пешеходните обиколки са част от Wiikwemkoong Tourism - организация за туризъм на коренното население, която запознава посетителите с историята.
Ривърс споделя пред Би Би Си, че работата му е "страхотна", но признава, че тя не е за всеки. "Това не е работа от 8 до 4 часа", казва той и добавя, че "тя е за онези, които работят през уикендите и са далеч от семейството си".
В резултат на това Wikwemikong Tourism изпитва трудности да задържи персонала си - проблем, който се отразява на целия туристически сектор в Канада, в който все още липсват стотици хиляди работници.
Недостигът на персонал ще трябва да бъде преодолян, ако канадското правителство иска да увеличи броя на посетителите в страната.
Инициативата, ръководена от правителствения орган Destination Canada, идва в момент, когато стана ясно, че броят на посетителите в Канада не се е възстановил след пандемията от Covid-19. Пикът е бил през 2019 г. - страната е посетена от над 22 милиона души. Миналата година общият брой е 18,3 милиона, което е със 17 % по-малко.
Новата стратегия, наречена "Свят на възможностите", има за цел да увеличи приходите от туристическия сектор на Канада до 160 млрд. канадски долара (116 млрд. долара) до 2030 г., в сравнение със 109 млрд. канадски долара през миналата година.
Тя също така цели Канада да се превърне в седмата най-посещавана страна в света, в сравнение със сегашното 13-то място.
Манитулин в Онтарио е девствен район, където гъсти гори обграждат брега на езерото Хюрон
Снимка: iStock by Getty ImagesНа повече от 3 000 км западно от остров Манитулин се намира популярният туристически град Джаспър в Скалистите планини на Алберта. През юли горски пожар, определен като "най-големият в региона от сто години насам", унищожи една трета от сградите в града.
Една от тях е хотел Maligne Lodge, който посреща гости от 60-те години на миналия век. Собственичката Карин Декор казва, че пожарът е бил "опустошителен". "Има много работа за вършене, но се опитвам да се съсредоточа върху това, което трябва да направя днес, и да не мисля за утрешния ден", уточнява тя пред Би Би Си.
За щастие на Декор, Maligne Lodge е застрахован и тя се надява да го възстанови преди следващото лято. Но колко време ще отнеме на всички останали хотели в града да отворят отново?
"Джаспър е международна туристическа дестинация и хотелите тук са резервирани на 100% между 1 юни и средата на октомври", обяснява тя. "Вече сме разпродадени за следващото лято. Предизвикателството е, че не толкова много хора ще могат да посетят Джаспър, докато не бъдат възстановени всички хотели, а ние не знаем колко време ще отнеме това."
Друг голям проблем за канадския туристически сектор е спадът в броя на китайските посетители. Отношенията между двете страни са обтегнати след дипломатически спор през 2018 г.
През същата година главният финансов директор на китайската телекомуникационна компания Huawei беше арестуван в Канада в отговор на американска заповед. Китай отговори, като задържа двама канадски граждани, живеещи в Китай, по обвинения в шпионаж. Тримата бяха освободени едва през 2021 г.
Някои анализатори твърдят, че този спор е основната причина, поради която след пандемията от Covid-19 Китай все още не е върнал Канада в списъка си с одобрени държави, които китайските граждани могат да посещават.
Джеймс Грифитс, кореспондент за Азия на канадския вестник Globe & Mail, казва, че "замразяването на двустранните отношения [между Китай и Канада] все още не се е възстановило".
Той посочва и въздействието на руската инвазия в Украйна, което означава, че западните авиокомпании вече не могат да летят през руското въздушно пространство.
"Много северноамерикански и европейски превозвачи наистина изпитват затруднения с маршрутите до Китай, тъй като не могат да летят през Русия или над Русия, а като се избягва Русия, се добавят около три часа към времето на полета, което е по-скъпо за авиокомпаниите и по-обременяващо за пътниците."
Министърът на туризма на Канада Сорая Мартинез Ферада е политикът, който отговаря за привличането на повече туристи в страната. Тя казва пред Би Би Си, че иска те да "останат по-дълго" и да "харчат повече пари".
На въпроса за спада на китайските посетители тя отговаря, че Канада се е фокусирала върху най-големите си пазари - Европа и САЩ. Въпреки че "при китайските посетители виждаме, че Канада все още представлява интерес за тях", допълва тя.
Справянето с изменението на климата е друг от приоритетите на правителството, което Мартинес Ферада приема като "екзистенциална заплаха за канадския туризъм".
И все пак, казва тя, Канада е голяма страна и "не цялата страна е в пламъци". "Трябва да сме сигурни, че пътуващите разбират, че може и да има заплахи, свързани с изменението на климата, но има толкова много други места за откриване, които не са засегнати."
Що се отнася до недостига на персонал, който пречи на фирми като Wiikwemkoong Tourism, тя признава: "Смятам, че трябва по-добре да популяризираме сектора и възможностите за кариера, които имаме. Мисля, че е важно да разполагаме с необходимите умения и обучение за това."