Събитието ще бъде открито за медии на 26 февруари и предвижда дискусия на тема "Отвъд съкровищата - съвременно управление на културното наследство".
Това е първият по рода си Салон на музеите - част от официалната национална културна програма на Българското председателство на Съвета на ЕС.
На 3 март "Салонът на музеите" ще отвори врати за посетители. До 5 март включително ще могат да се видят интересни експонати от различните музейни институции от страната.
Сред тях е експозицията "Пътят на розата в Карловската розова долина", която илюстрира популярното в цял свят българско розопроизводство с оригинални съдове за добиване и съхранение на розовото масло.
Музеят в Свиленград ще представи характерния за региона занаят - копринарство. Ще бъдат изложени уред за свилоточене, ръчно тъкана сурова и обработена естествена коприна, както и различни видове копринени платове и дрехи.
Националният антропологичен музей ще се включи в "Салона" с реконструкции на глави въз основа на черепите на тракийската принцеса от Могиланската могила във Враца и на царя-жрец от гроб 43 на Варненския халколитен некропол.
"Салонът" ще покаже и макет на космат мамут в реални размери - част от експозицията на Регионалния исторически музей - Русе, както и макет на моруна - най-голямата сладководна риба в света и макет на Плаваща воденица /караджейка/ от колекцията на музея в Тутракан.
Специално място в експозицията ще бъде отделено и на уникалния археологически резерват Сборяново, чиито обекти са разположени сред живописни карстови образувания и редки растения.
Най-известният обект в Сборяново - Тракийската царска гробница с кариатиди - е открита през 1982 г. до с. Свещари и е едно от най-забележителните открития на българската археология, включен в списъка на ЮНЕСКО.