Представете си град, който още преди 12 000 години е бил толкова напреднал (поне спрямо сегашните ни представи за човечеството по онова време), че откритията около него пренаписват историята. Това е Гьобеклитепе.

Гьобеклитепе се е издигал върху напечените от слънцето хълмове край днешния турски град Шанлъурфа. Известен е на археолозите от 60-те години на миналия век, но първоначално те смятали, че под хълма има византийско гробище. Откритите от местен овчар фигури на животни довели в Гьобеклитепе екип от германски археолози и тогава станало ясно, че това не е поредното древно селище. Днес мястото е смятано за най-древния религиозен обект в човешката история, със 7000 години по-стар от египетските пирамиди.

Дори преди да се изправите пред древното светилище, цифрите са повече от внушителни. То се състои от 20 кръгли стени, вписани една в друга, сред които се издигат гигантски Т-образни колони, високи по 6 метра. Всяка от тези колони тежи по около 20 тона.

Т-образна колона в Гьобеклитепе, Турция

Снимка: iStock by Getty Images

Как са донесени, остава мистерия, защото хората, които са го направили, все още не са можели да обработват метал, нито са били открили колелото.

Но истинските звезди на Гьобеклитепе са знаците и фигурите, които са издялана върху колоните с каменни сечива. Те включват опасни животни - скорпиони, диви котки и змии, както и редица тайнствени символи. Това са едни от най-древните форми на човешко изкуство от времето, когато хората живеели като ловци и събирачи и още не били започнали да се занимават със земеделие и да строят градове.

Релеф на животно сред останките на Гьобеклитепе, Турция

Снимка: iStock by Getty Images

Енергията на мястото е невероятна и се усеща дори и сред тълпите от туристи, които надничат над огражденията към концентричните разкопки. Мрежа от пътеки е издигната над разкопките, за да могат посетителите да ги видят отвисоко и същевременно да ги запазят възможно най-добре. Над главния обект има заслон, който го пази от слънце и дъжд.

В близкия музей пък можете да видите някои от находките, както и интерактивни табла, които ще ви помогнат да си представите как е изглеждал Гьобеклитепе преди 12 000 години.

Покривът пази разкопките в Гьобеклитепе, Турция

Снимка: iStock by Getty Images

От град Шанлъурфа има редовен транспорт, а самият Шанлъурфа се намира в най-южните части на Турция, близо до границата със Сирия. До него има директни полети от Истанбул, като се стига за малко под 2 часа, а цените на еднопосочен билет обикновено са между 150 и 200 лева.

Най-подходящите сезони да посетите Гьобеклитепе са пролетта и есента, когато слънцето не е толкова жарко и обиколката на открито не е толкова изтощителна.

Това, което ще видите, е само миниатюрна част от съкровищата на Гьобеклитепе. Последните разкопки и сканирането на обекта показват, че засега са открити само около 5% от това, което се крие под земята. Така че си заслужа да се върнете тук отново след няколко години, за да видите новите разкрития и да преосмислите заедно с учените представата си за древните хора и техните възможности. Може би това е най-важният урок на Гьобеклитепе: че историята на човечеството има още недописани страници, а някои от най-важните открития тепърва предстоят.