Необходими са промени в законодателната и регулаторната рамка, които да гарантират устойчивото развитие на къмпинг туризма у нас с грижа към природата, стана ясно по време на срещата между министъра на туризма Мирослав Боршош и председателя на Асоциацията на къмпингите в България Веселин Вълев, съобщава БНР.
180 от познатите и посещавани къмпинга в България едва 50 са законни, а почти 95% от тях са нискокатегорийни и имат само по една звезда. Това посочи председателят на Асоциацията на къмпингите в България Веселин Вълев на среща с министъра на Туризма Мирослав Боршош. Той добави, че ниската категория създава погрешно впечатление сред западните туристи.
Необходими са промени в законодателната и регулаторната рамка, които да гарантират устойчивото развитие на къмпинг туризма у нас с грижа към природата. В България къмпингите са ограничени до 3-звездна категоризация, докато в Европа стандартът включва и 4- и 5-звездни къмпинги.
"Необходими са сериозни реформи - от въпроса със свободното къмпингуване и регламентирането му в България, който е сложен и изисква балансиран подход, до преработка на категоризацията на къмпингите, така че те да отговарят на съвременните стандарти и очаквания на туристите. Този начин на почивка се утвърждава като предпочитан на международно ниво и България има потенциал да се превърне в конкурентна дестинация за къмпинг туризъм, но това изисква ясни правила и модерни стандарти", заяви министър Боршош, цитиран от пресслужбата на Министерството на туризма.
Освен това бе подчертана нуждата от намаляване на изискванията за строителство на къмпинги и създаване на наръчник за местните власти, за да се гарантира, че издаваните разрешителни отговарят на предназначението на терена. Също така беше изразена необходимостта общините да унифицират правилата за къмпингуване, за да се улесни административният процес и да се осигури яснота за инвеститорите и туристите. За справяне с проблема с незаконните къмпинги се обсъди въвеждането на задължително вписване на нощувките и резервациите като част от законовите изисквания.
Въпреки че само около 30% от къмпингите са разположени на морския бряг, Вълев заяви, че останалите предлагат уникални възможности за туризъм във вътрешността на страната - край реки, язовири и в планински райони.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес, повече от всякога, независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.