52% от българите няма да почиват през това лято, срещу 48% които ще почиват. Това показват резултатите от национално представително проучване на НЦИОМ, направено между 27 юни и 3 юли сред 1000 души. Като цяло делът на хората, които ще почиват т.г. се приближавал до този от предкризисната 2007 г.

По-често тези, които няма да почиват са възрастните хора над 60 години, жителите на малките градове и селата, с основно и по-ниско образование, както и хората с по-нисък от средния жизнен стандарт, предаде БТА.
С увеличаването на възрастта намаляват и възможностите на хората да си позволят летен отдих, коментират социолозите.

Най-младите - на възраст до 29 години, са най-малко склонни да се лишат от почивка през лятото - 77 процента от тях ще си позволят летен отдих - или с 10 процента повече, отколкото през миналата година. Според социолозите причината е, че младежите, като цяло, са по-непретенциозни към битовите условия, при които ще почиват, и могат да ползват туристическите услуги на по-ниска цена. Освен това част от младите хора разчитат и на финансовата подкрепа от родителите си.

Като цяло делът на българите, които възнамеряват да почиват през лятото, се е увеличил над четири пъти от 1993 година досега - от 11 на 48 процента. По този показател 2012 г. се приближава до предкризисната 2007 г., отчитат от НЦИОМ. Помолени да отговорят каква сума биха отделили за своята лятна почивка през 2012 година, най-често българите посочват, че ще похарчат между 200 и 500 лева - 21 процента от анкетираните. До 1000 лева могат да отделят 11 процента, а повече от 1000 лева - 4 на сто. 12 процента могат да си позволят почивка под 200 лева. Според социолозите няма съществени разлики в сумите, които респондентите ще отделят за своята почивка в сравнение с миналата година.

Жителите на столицата и на големите градове почиват по-често в сравнение с жителите на по-малките населени места, сочат още данните. През тази година летен отдих ще си позволят 73 на сто от столичани - с 6 процента повече, отколкото през миналата година, и 63 на сто от живеещите в градовете - областни центрове - с 9 на сто повече, отколкото през миналата година.

Най-голям дял от анкетираните - 24 на сто, предпочитат да почиват на море, 11 на сто - на планина, на село - 6 процента, а на вила - 5 на сто. Още не са решили къде да почиват 7 процента, а 2 на сто вече са ходили на почивка.