Родопската възрожденска архитектура преживява нов ренесанс. Туристическият бизнес в Смолянски регион показва като тенденция през последните десетилетия завръщане към изчистените линии на еркерите и хармоничните пропорции на някогашната родопска къща, към неповторимия й уют и функционалност, коментираха за БТА експерти.
Най-успешните и посещавани туристически дестинации в региона залагат на родопския архитектурен стил. Наред с издигането на нови градежи, които се подчиняват на естетиката на родопското възрожденско строителство, все по-често се инвестира в реставрирането и укрепването на автентични сгради от преди век. Най-скъпите имоти в Смолянско са старинните къщи и конаци, а и влагането на средства за реставрация на старините се определя за струваща си инвестиция.
Засиленият интерес към възрожденското строителство в Смолянско в голяма степен е доминиран от търсенето на туристическия пазар. Почти целогодишен поток от туристи привличат Широка лъка и Златоград с архитектурните си комплекси от реставрирани родопски къщи. Възрожденските форми като предпочитан стил сред туристическите инвеститори, се долавят в над половината от новопостроените хотели, заведения и обекти за развлечения в Смолянска област.
Дори да не са изцяло в родопски дух, новите хотелски градежи привнасят елементи от еркери или други детайли, напомнящи за строителството в Родопите преди векове. Старите родопски къщи са изключително добри архитектурни решения като ситуиране, функционалност, материали, хармония и естетика, смята арх. Люнчева. Според нея няма сбъркана старинна къща в региона, докато в съвременните градежи трудно се откриват безгрешни.
За туристите всяка от старинните къщи разказва история. Реставрираните родопски къщи в Смолянско остават най-скъпите имоти, дори и след срива на цените по време на кризата. Собственици на възрожденски сгради в Широка лъка предлагат при оферти около 100 000 евро за къща. Инвестирайки в родопския архитектурен стил, хотелиери и ресторантьори залагат на желанието на туристите да се потопят в друга епоха.