Сингапур е пионер в областта на туризма за психично здраве, откривайки 16 терапевтични градини, които успокояват посетителите с аутизъм, деменция, тревожност и синдром на дефицит на вниманието/хиперактивност (СДВХ). До 2030 г. Сингапур планира да разполага с 30 свободни градини, проектирани с помощта на учени, за да стимулират деликатно човешките сетива за мирис, допир, вкус, слух и зрение, коментират от Националният съвет на парковете на Сингапур (NPB) пред списание National Geographic.
Уникалните характеристики включват лабиринти с ултравиолетова светлина, различни точки за укрепване на увереността, знаци за стимулиране на паметта, укрепващи имунната система градински зони и трасета с препятствия за инвалидни колички, посочва NPB. Разположението е повлияно от невролози и психолози, които са изследвали мозъчната дейност на 92-ма посетители на първата терапевтична градина в Сингапур - HortPark. Те установили, че този обект предлага по-големи ползи за психичното здраве, отколкото обикновените градини, като помага за подобряване на настроението, регулиране на емоциите, намаляване на стреса и намаляване на възпаленията на тялото.
Терапевтичните градини са мярка в областта на общественото здраве и са ключови за постигането на целта на Сингапур да се превърне в една от най-добрите уелнес дестинации в света. В туристически смисъл уелнесът често се отнася само до спа процедури, а подходът на Сингапур е по-научен. Галериите за арт терапия, центровете за флотационно лечение, студиата за лечебна светлина и лечебните паркове са сред уникалните атракции, които Сингапур е стартирал или предложил, казва Кари Квик, изпълнителен директор на Съвета по туризъм на Сингапур.
Сингапур увеличава привлекателността си за екотуризъм
Зеленият туризъм вече е визитна картичка на този богат азиатски град-държава. Пътуващите кацат на сингапурското летище Чанги, за да видят 39-метров закрит водопад, обграден от хиляди растения. Националната градина на орхидеите в Сингапур демонстрира статута на страната като водещ износител на орхидеи. В резервата за дива природа Мандай се намират зелени атракции като Сингапурския зоопарк, Нощното сафари, Раят на птиците и Чудесата на реката. А 10 милиона туристи годишно посещават отличителните градини Gardens by the Bay - гигантски ботанически комплекс, известен със смелата си архитектура и захранван с възобновяема енергия.
Терапевтичните градини едва ли някога ще достигнат тази популярност, но Сингапур гледа на тях като на перспективна туристическа стратегия. Градините, чийто размер варира от 0,15 до 1,5 хектара, бяха открити през 2016 г., а най-новото им откриване е през декември 2024 г.
Посетителите на градините, разпръснати из тази малка страна, намират пътеки, достъпни за инвалидни колички, които пресичат гъсти аранжировки от внимателно подбрани растения. Видове, които са с различен аромат, лечебни, ядливи, ярко оцветени или със сложна текстура, за да възбудят всичките пет сетива, обясняват от NPB. Други растения привличат пеперуди и птици, които, заедно с водните съоръжения, засилват визуалната и звуковата привлекателност на градините.
Посещенията в градината могат да облекчат деменцията
Туристите с деменция, тревожност или депресия могат да се възползват от градинарските секции в няколко терапевтични градини, показва медицинско изследване в Сингапур. Релаксиращи задачи, като засаждане на билки, поливане на цветя..., са възможни в Yishun Pond Park, Punggol Park, West Coast Park и Sembawang Park. Това изследване установява, че подобни дейности подобрява имунните клетки на участниците. Това от своя страна може да облекчи симптомите на някои неврологични и психични разстройства.
Същевременно градинските декорации, свързани с отминали епохи, помагат да се предизвикат спомени у посетителите с деменция, казват от NPB. Градините на езерото Джуронг са украсени с емблематични снимки, указателни табели, играчки от миналото на Сингапур и вградени шахматни дъски, каквито се срещат в старите жилищни комплекси в страната.
Предназначен за успокояване на деца с невроразнообразие
В градините на езерото Джуронг се полагат грижи и за деца с аутизъм или ADHD(Синдромът на дефицит на вниманието и хиперактивност). Уникалната особеност на детската секция е лабиринт с пътека, която свети вечер, защото е направена от минерали, които през деня поглъщат ултравиолетовата светлина. За разлика от силните прожектори, това меко осветление създава успокояваща приказна обстановка.
Туристите с невроразнообразие могат да оценят и най-голямата терапевтична градина в Сингапур, която се намира в парка West Coast. Това пространство на брега на океана е осеяно с малки хълмове, създадени на базата на научни изследвания. Всяка от тях служи като наблюдателна точка, така че посетителите с аутизъм могат да спрат, да огледат разположението на градината и да продължат през нея с по-голяма увереност, обясняват от NPB.
Терапевтичната градина в парка Сембауанг също е създадена, за да успокоява децата с аутизъм. На площ няколко хектара е разположена горска класна стая за слушане на птичи гласове. Наблизо има "ядлива градина" за откъсване и опитване на билки и подправки, което стимулира не само обонянието, вкуса и допира, но и координацията между ръцете и очите на децата, според NPB.
За да помогне на посетителите със СДВХ, Sun Plaza Park разполага със зони за занимания, както и със зони за релаксация, според NPB. След като използват съоръженията за игра в парка, те могат да се успокоят в зоните за релаксация, които представляват по-тихи и сенчести кътчета с ароматни растения с известни приспивателни свойства, като иланг-иланг.
Науката доказва: Терапевтичните градини работят
Посещението на такива терапевтични градини може да осигури разнообразни ползи за психичното здраве, според проучване от 2022 г., проведено от учени от университети в Сингапур, Япония и Полша. Те анализират мозъчната активност на десетки възрастни по време на посещенията им на три места в Сингапур: натоварен градски район, зелено пространство на покрива и терапевтична градина HortPark. Като цяло участниците показали най-здрава неврологична активност по време на престоя си в терапевтичното пространство.
"Хората имат естествена нужда да се свързват с природата, а излагането на природата намалява възбудата и стреса", казва Софиана Араиб, директор на групата за градинарство и общност в Съвета на националните паркове на Сингапур. "Доказано е също така, че излагането на природата спомага за по-безпроблемното функциониране на мозъка, което води до възстановяване на нашето внимание и когнитивен капацитет."
Увеличаване на туризма за психично здраве
Терапевтичните градини в Сингапур представляват глобална промяна към проектиране на туристически обекти, които са от полза за психичното здраве, казва Джун Уен, професор по туризъм в Университета за наука и технологии в Макао. Уен е съавтор на изследване, основано на интервюта с повече от 100 души с деменция, според което пътуването може да облекчи симптомите им, като осигури когнитивна и сензорна стимулация от нови гледки, миризми, вкусове и социални контакти.
Той смята, че туризмът може да облекчи тревожността и депресията и чрез екологични атракции, като терапевтичните градини в Сингапур. "Такива инициативи показват как пътуването може да се развие отвъд свободното време и отдиха, за да се превърне в значима интервенция за подобряване на психичното здраве", казва Уен.
Терапевтичните градини на Сингапур подобряват репутацията му на достъпна и екологична дестинация, казва доцент Куан-Хуей Лий, експерт по туризъм от Сингапурския технологичен институт. Сингапур е един от най-зелените градове в света, поне 46% от който е покрит със зелени площи, благодарение на въздействието на проекта на сингапурското правителство "60 години озеленяване".
Сингапур инвестира в зелени атракции
Стартиралата през 1963 г. национална кампания има за цел да предотврати превръщането на бързо урбанизиращия се Сингапур в бетонна джунгла. Вместо това ще се създаде "град градина". Проектът е ръководен от хиляди доброволци и включва публично засаждане на дървета, изграждане на стотици обществени градини и създаване на екологични атракции като Gardens by the Bay и терапевтични градини.
Сега Съветът по туризъм на Сингапур обяви плановете си да открие нова голяма уелнес атракция в близост до Gardens by the Bay, като призова за публични предложения, свързани с терапевтично изкуство, флотационни или светлинни терапии, заявявайки, че иска "концепции, които могат да повлияят положително на физическото, емоционалното или психическото здраве".
"С нарастващото търсене на повече възстановителни и уелнес преживявания вярваме, че Сингапур е в състояние да се превърне във водеща градска уелнес дестинация, която дава приоритет на цялостното благосъстояние", казва Кари Квик.
Подобна е и тематичната обиколка на Сингапур Naturalist Night Adventures на тропическия остров Сентоса. Това преживяване се описва като предлагащо спокойствие, мир и успокояваща сетивна стимулация сред джунглата. По време на обиколката посетителите изследват дъждовната гора на тъмно, като използват изострените си сетива за звук, допир и мирис, за да разпознават екзотична флора и фауна.
Това е още един елемент от развиващата се стратегия на Сингапур за туризъм за психично здраве. Иновативен подход, съсредоточен върху терапевтичните градини, който има за цел едновременно да лекува своите жители и да обслужва чуждестранни посетители с аутизъм, деменция, тревожност или ADHD.