Валенсия, Будапеща и Атина продължават да въвеждат нови законови промени, които да се борят активно със свръхтуризма и нелегалното настаняване на туристи в сферата на краткосрочните наеми, пише Euronews. По време на летния туристически сезон, повечето градове започнаха да въвеждат най-различни мерки, с които да се справят с огромния брой гости, но фокусът беше насочен предимно към туристи с особено лошо поведение. Тъй като повечето такива туристи се настаняват краткосрочно в имоти на хора, които дори не са регистрирани, някои градове решиха да въведат още по-крути мерки. Валенсия в Източна Испания официално е заявила, че планира да спре електричеството и водата на всички нелегални квартири в града.
Кметът Мария Хосе Катала е заявила, че няма да доставя вода и електричество на имоти, предлагани за краткосрочни наеми, защото така останалите жители на града страдат. Местните власти многократно посочват, че постоянното отдаване под наем на различни жилища е започнало да влияе върху стандарта на живот на всички останали наематели. Благодарение на тази тенденция от лятото, повечето наеми са се повишили значително, мнозина от постоянните жители на Валенсия са решили да се преместят, докато местния бизнес работи изцяло в полза на туризма, вместо за местните.
Катала е категорична, че трябва да има сериозни санкции за нелегалните квартири и възнамерява да постави глоба до 600 хиляди евро за собствениците. Към настоящия момент са подадени повече от 278 сигнала за нелегални квартири. Валенсия въвежда тези мерки, след като открива, че в Севиля има подобни закони и кметството има пълното право да спре електричеството и водата на даден имот, ако открива нарушения. През август в Севиля е спряно електрозахранването и водоснабдяването на 6 апартамента, като заканата е за много повече през следващата година. По данни на кметството в града има около 5 до 10 хиляди нелегални квартири, които постоянно се дават на туристи. Севиля отбелязва пореден рекорд и като град със 700 хиляди души, посреща повече от 3.5 милиона туристи на година, които практически няма къде да бъдат открити.
Последният град, който започва открита битка е Будапеща, като на този етап се очаква от 1 януари 2026 г. да бъдат забранени всички приложения и квартири, отдавани краткосрочно за гостите на града. Атина възнамерява да последва примера и да постави същата забрана, но само в рамките на една година, за да провери дали има ефект в битката със свръхтуризма.