В пиковите часове цената на мегаватчас достига до 2000 лева и сметките ще са непосилни за бизнеса. Още повече, че според енергийни експерти ценовите равнища ще се запазят и през следващите месеци, а пазарът не е в състояние да поеме драстично увеличение на цените на услугата за крайния клиент, посочват от Българската хотелиерска и ресторантьорска организация.

От Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация вече алармираха в писмо до министъра на туризма и до КРИБ за опасността от фалити вследствие на високата цена на тока в случай, че не се предвидят компенсации за бизнеса.

Те добавят, че браншът е много енергоемък и токът е голямо перо в разходите на фирмите. Увеличението на цената на тока до 2000 лева за мегаватчас е в часовия пояс след 16 часа, в който се осъществява близо 45 на сто от потреблението на хотелите. Затова и от бизнеса не могат да си позволят да икономисват електроенергия точно тогава, когато туристите се връщат от плажа, използват най-големи количества топла вода, а кухните работят на максимум, за да се подготвят за вечеря. Освен това в този период и климатиците работят на абсолютен максимум, защото времето е топло и задушно, заяви председателят на БХРА Георги Щерев. По-добре да не работим при такива цени на тока, подчерта той.

Веселин Налбантов, зам.-председател на БХРА и собственик на хотел в Слънчев бряг, смята, че държавата трябва да дава компенсации над определена цена на тока, както беше по време на пандемията от COVID-19. "След няколко дни, когато пристигнат фактурите за ток, хотели и ресторанти масово ще изпаднем в несъстоятелност, защото не можем да си ги платим. Буквално ни обричат на гибел. Ако досега съм плащал 10 000 лева сметка за ток, сега ще ми искат 120 000 лева. Как точно да ги платя при условие, че няма как да поискам от клиентите 10 пъти повече, а и да поискам - няма кой да ги плати", запита Налбантов.