Природата има памет и не търпи празни пространства. В Тесалия, където катастрофалният циклон "Даниел" през септември миналата година остави огромни количества вода и негодуващи земеделци, днес триумфира животът, се казва в репортаж на гръцката държавна телевизия ЕРТ, предаде БТА.
От незапомнени времена в Тесалия е съществувало езерото Карла, което обаче е пресушено през 1962 г., а някогашното му дъно - превърнато в земеделска земя. През 2010 г. влажната зона беше възстановена, но на много по-ограничена от някогашната площ. След опустошителните наводнения през миналия септември обаче езерото възстанови и дори надхвърли старите си размери и в момента заема площ от около 190 кв. км, което го прави най-голямото езеро в Гърция.
Днес езерото Карла се е превърнало в притегателна точка за десетки видове птици. Само за няколко месеца там е настъпила огромна екологична промяна, запечатана в репортажа на журналиста от ЕРТ Вангелис Митрусиас и на фотографа Фотис Нациулис. Те са се опитали да запазят някои уникални моменти от живота в района, които скоро могат да изчезнат, когато водите бъдат изпомпани и се върне картината на монотонните земеделски площи.
На снимките на фотографа, озаглавени "В памучните полета на Карла", се виждат ибиси, фламинги, къдроглави пеликани, дори и черни щъркели. Те сякаш винаги са били тук, а човешката намеса, превърнала естественото им пространство в ниви, все едно никога не се е случвала.
Репортажът разказва, че птиците са се завърнали не само заради наличието на храна, но и защото всички животни имат в своето ДНК памет, която ги води на правилното място. Затова и в езерото те са разпознали това, което някога са изгубили, и без да знаят за намеренията на хората, са се подчинили на инстинкта си да се заселят отново. Може би, ако имат късмет, ще успеят да останат.
*Снимката е илюстративна.