Пътуването е разход, за който мнозина пестят пари. Често то е толкова скъпо, че обезкуражава и обезмисля превъзходната идея за ваканция в любима дестинация. Не е задължително обаче всяко пътуване да е скъпо. Ето какво можете да направите, преди да потеглите на път, и за какво да помислите, след като сте на местоназначението си, за да спестите пари. Опитните пътешественици имат своите тайни - от интелигентни резервации до подобряване на настаняването, храната и развлеченията.

Пътуване извън сезона

Разбира се, нощувките, екскурзиите и дори храната са много по-скъпи, ако пътувате в разгара на сезона или по време на празниците. Но това правило не важи само за тропическите дестинации. На повечето места времето остава приятно и през есента, а на някои дестинации има добри метеорологични условия и през пролетта и зимата. Приятно допълнение ще бъде липсата на тълпи от туристи, отстъпките за настаняване и различни пакетни оферти.

Изберете делнични и нощни полети

По принцип най-евтини са полетите в делнични дни и в не най-удобните часове. Да, това може да доведе до известен дискомфорт по отношение на съня и да ви принуди да си вземете отпуск в средата на седмицата, но да работите два дни и да заминете на пътешествие не е толкова лоша идея.

Снимка: iStock by Getty Images

Създаване на банкова сметка, подходяща за пътуване

Вероятно не искате да пътувате с пари в брой или да търсите обменни бюра в непознат град. Създайте банкова сметка с неограничен брой тегления от банкомати в чужбина и без такси за транзакции. Предварително потърсете информация и изберете най-добрия вариант за вас.

Възползвайте се от връщането на пари

Ако пътувате често, настройте в картата си бонуси за кешбек или други подобни за разходи при пътуване. Можете да се присъединете към програма за награди, която ви се струва най-подходяща, за да похарчите по-малко реални пари при следващото си пътуване.

Наемане на жилище от местни жители

Често услугите за отдаване на апартаменти под наем предлагат по-привлекателни цени, отколкото веригите хотели (особено ако в дестинацията няма много такива и конкуренцията е малка). Да, често се налага да проучите района, който посещавате, и да прочетете отзивите, но понякога икономиите са значителни.

 

Снимка: iStock by Getty Images

Отдайте жилището си под наем, докато пътувате

Тази опция все още изглежда ексцентрична за България, но се практикува почти навсякъде по света. Ако отдадете жилището си под наем, ще компенсирате част от разходите. Не забравяйте, че някои услуги предлагат размяна на жилища, което също може да бъде доста вълнуващо приключение. Ако не се доверявате на непознати, предложете на приятел, който живее в друг регион или друга държава, да го направи.

Направете предварителна резервация

Този съвет изглежда ясен и почти никой не го пропуска, и все пак. Ако знаете със сигурност, че искате да посетите фестивал на определени дати или да почивате в определен период от време, резервирайте хотели месеци по-рано (но не забравяйте да проверите предварително предлаганите цени, за да видите с колко се различават от средните). Същото важи и за самолетните и влаковите билети.

Запишете дните с безплатен вход

Много музеи, паркове и други атракции предлагат дни с безплатен вход. Това може значително да намали разходите, ако средствата за посещение на такова място ви се струват сериозни. Не забравяйте, че няма да сте единственият турист, който иска да се възползва от тази възможност, затова е добре да бъдете на мястото по-рано. Не пропускайте храмовете - повечето от тях са безплатни, а вътре ще откриете безценни произведения на изкуството.

Ползвайте по-малко таксита

Често таксито в чужда държава може да погълне половината (ако не и целия) от дневния ви бюджет. Най-добре е да проверите предварително разписанието на обществения транспорт и да го използвате, ако такситата са скъпи. Това важи с особена сила за пътя до и от летището. В повечето градове можете да стигнете дотам, без да се налага да викате такси, необходимо е само да предвидете достатъчно време. Ако ще използвате обществения транспорт няколко дни подред, помислете за закупуване на карта.

Използване на услуга за търсене на изгодни оферти

Ако пътуването ви е свързано с наемане на автомобил, не се съгласявайте с първата попаднала ви оферта, а проверете в сайт за изгодни оферти, който ще ви покаже наличните цени. След това се опитайте да резервирате автомобил и проверете дали офертата все още е валидна. Понякога те могат да ви направят отстъпка, ако им покажете същата сделка на по-ниска цена.

Организирайте пикник с храна от супермаркета

Разбира се, гастрономическите преживявания са важна част от едно пътуване, но не винаги е необходимо да посещавате ресторанти. В супермаркетите също ще намерите много местни продукти. Купуването на прясна храна за пикника в супермаркета ще ви спести пари за посещение на добър ресторант в следваща вечер.

Хранете се в заведения, посещавани от местните жители

Туристическите обекти могат да бъдат претъпкани, а цените - високи. Но щом се отдалечите от главните улици, ще намерите по-добри (и вероятно по-интересни) оферти. Направете проучване на отзиви и менюта и се насочете към местата, където ходят местните хора. Уличните сергии и кухните на пазара не са лоша идея, особено ако пред тях има опашка.

Снимка: iStock by Getty Images

Обяд в скъп ресторант

Скъпите заведения е най-добре да се посещават по време на обяд, когато клиентите са по-малко, а в делничните дни може да се предлага изгодно меню. Това ще ви помогне да опитате нещо изискано за по-малко пари. Вечерта отидете в по-достъпно заведение или си пригответе вечеря сами, ако наетото жилище позволява подобна възможност.

Попитайте за допълнителни услуги лично

Ако искате да получите допълнителни безплатни услуги или да спестите пари за късно освобождаване, не задавайте такива въпроси онлайн, а се опитайте да ги договорите лично. Служителите са по-склонни да правят отстъпки, ако са изправени пред реален клиент с учтиви маниери, а не пред компютърен екран или телефонна слушалка.

Не използвайте минибара

Цените на дребните напитки и лакомства в минибаровете са неимоверни. Ако знаете, че вечерта със сигурност ще искате нещо за ядене или пиене, купете го предварително от супермаркета.

Избягване на рисковете

Не се разхождайте в опасни квартали и в града след посещение на бар например, освен ако не искате да ви ограбят. Избягвайте да влизате в съмнителни заведения и винаги проверявайте отзивите за ресторантите, за да сте сигурни, че туристите не са измамени или разочаровани. И не купувайте скъпи сувенири, освен ако не можете да проверите от какво са направени и дали имат някаква стойност.