Дори и да не сте почитатели на зимните спортове, не прекарвайте времето си на дивана. Има толкова възможности да превърнете зимата във вълнуващо приключение и да заобичате този толкова вълшебен сезон. Предлагаме ви няколко идеи, които със сигурност ще ви накарат да забравите меланхолията и да откриете красотата на тези дивни места.
Агушевите конаци
Удивително място и най-големият родов замък от средновековен тип в Родопите. Агушевите конаци представляват изключителен архитектурен ансамбъл от жилищни и стопански сгради, разположен в Средните Родопи близо до извора на р. Арда, и представляват Строежът на Агушевите конаци започва около 1820 г. и е завършен 1843 г. Върху два декара е изграден комплекс от 3 сгради, които са последователно свързани и са оградени с общ зид и кула, като всяка от тях е с отделен двор, кладенец и всичко необходимо за живот независимо една от друга.
Общата площ на Агушевите конаци, заедно с дворовете е 3 266,00 кв.м. Конаците имат 221 прозореца, 86 врати и 24 комина. Впечатление правят широките чардаци, големия брой прозорци и уютните вътрешни дворове. И за да бъде приказката пълна, вътре в стаите са подредени невероятни колекции на традиционните родопски занаяти - истинска съкровищница от халища, кърпи, черги и съдове. Къщата и дворовете са разположени в пълна хармония с чудната родопска природа.
Конакът завършва с кръгла кула с бойници в каменната стена, а най-отгоре - малка писана стая. Композицията на източната стена е едно от най-големите постижения на българската архитектурна мисъл. На тази фасада са подредени 5 архитектурни елемента - кула, 2 еркера, пещ и тежки дървени порти, които създават неповторимо въздействие и чувство за ред и хармония, но при реставрацията през 60-те години, пещта е премахната.Поради внушителния си вид често Агушевите конаци са сравнявани със късносредновековен замък без аналог на Балканския полуостров.
Архитектурен резерват Долен
Село Долен е едно от най-магичните места в България. Китното селце е не просто очарователно, то е и културно-исторически резерват, съхраняващ над 70 къщи паметници на културата. Разположено е върху югозападната част на Дъбрашкия дял на Западните Родопи в община Сатовча, на 26 километра от гр. Гоце Делчев. Тук са открити артефакти от тракийски некрополи, а в близост има римски мост. Съществуват многобройни легенди за произхода на Долен - от тази, че е населявано от богомили до историята, че е селото е било оживен център на древна култура, внезапно изчезнала.
Под името Доляне се споменава в османски регистри от края на XV век. Селото е популярно с майсторите на каменната зидария, за което свидетелстват тиклите (каменни плочи) на всяка къща по тесните и стръмни улички. Интересно е да се видят и дърворезбите по таваните им. Освен възрожденските къщи, сградата на църквата "Свети Никола" също пази любопитна история - изрисувана е от зографи, дошли от цялата страна през 1834 г. Днес в Долен съжителстват спокойно християни и мюсюлмани.
Берковица
Неслучайно прелестите ѝ са възпети в творчеството на Иван Вазов, който е бил съдия в града. Тук патриархът на българската литература създава някои от своите най-големи шедьоври. В Берковица има къща-музей, посветена на него. А на връх Ком се издига негов барелеф, който посреща стотици туристи и през зимата. В парк "Здравец" пък са изложени макети на забележителни обекти в мащаб 1:10, 1:17 и 1:18. Музеят на открито предлага 10 миниатюри, представящи историческото наследство на берковската околия - църква "Рождество на Пресвета Богородица", Часовникова кула, Турска баня, къща музей "Иван Вазов", църква "Св. Николай Чудотворец", Гимназия "Д-р Иван Панов", Клисурски манастир "Св. Св. Кирил и Методий", Етнографски музей, чешма "Малинарка" и местност Калето.
Не пропускайте и Културен център "Йордан Радичков". Той е открит на 24 май 2019 година в чест на 90-годишнината от рождението на писателя, когото местните жители и до днес наричат с гордост писател-земляк. От града до т.нар. Нова хижа, в подножието на връх Ком, се стига по асфалтов път за около 30 минути. А от хижата до самия връх има чудесна пътека, която се преминава за около час и половина - два, дори при снежни условия.Прекрасна е и местната кухня. Опитайте берковска топеница или пък гювеч по берковски.
Чифлик, Троянски балкан
Селцето е прекрасно във всеки сезон, но през зимата е още по-романтично. Чифлик се намира на 16 км от Троян, при извора на река Бели Осъм, и е разположено между резерватите Кашка, Васильов и Козя стена, част от Национален парк Централен Балкан.
Привлича с богата история и отлични възможности за туризъм. От Чифлик тръгват много от маршрутите към хижите в Троянския Балкан. Съчетанието на планина и минерална вода превръща селото в неустоима дестинация и за най-предубедения пътешественик. Не пропускайте да видите близките природни забележителности - седловините "Кашка" и "Маркова ливада", скалните феномени "Ушите", "Садраната стена", "Рогачеви камъни", но можете и да посетите Троянски манастир, Клисура, крепост Копсис (Анево Кале), Сопот и Копривщица.
Предела
За мнозина местността е известна предимно с фолклорния фестивал, който се провежда ежегодно. Но Предела е дивно красиво място, което предлага прекрасни възможности да се насладите на планината и през зимата. Проходът е дълъг около 20 км и се извисява на 1140 метра надморска височина. Започва от село Градево, насочва се на изток-югоизток, по долината на река Еловица, след 13 км достига седловината и най-високата си точка, след което се спуска по долината на река Раблево и завършва на 7 км западно от Разлог. От тук се откриват невероятни гледки, а и множество пътеки и туристически маршрути, обхождащи Пирин, тръгват именно от тук.
Златоград
Най-южният български град е незаслужено подценявана дестинация, а разкрива и разказва многовековна история. За древното начало и историческия развой свидетелстват многобройните археологически обекти и културни паметници, обгърнати от романтичния воал на фолклорните предания и традиции. До днес са съхранени над сто паметника на културата. От възрожденския период е запазен и възстановен най-големият компактен архитектурен резерват в Родопите. Традиционните къщи впечатляват не само със своята белота и кръгли комини, но и със своеобразното съчетание на архитектурните си елементи. Етнографският ареален комплекс - Златоград е уникален с динамичния показ на музейната експозиция. Той се намира в един от кварталите на Златоград, доскоро известен "Стария град" - разположен на южния бряг на река Върбица. Над сто сгради, главно жилищни са оцелели до наши дни.
Един от 100-те национални туристически обекта - в архитектурния резерват, който за разлика от Етъра край Габрово, не е изкуствено създаден, продължават да живеят златоградчани. В комплекса могат да бъдат видени освен историко-етнографска музейна експозиция, 6 традиционни занаятчийски работилници, валявица, тепавица и воденица. В дворовете на повечето къщи има кладенци, оградени с дъбови кошове, с "врътки" за въжето и стрехи от едноулучени керемиди. Най-известните от тях са Хаджипанталеевата къща, Печевите къщи и Александрвоите къщи, както и Пачиловската къща. Златоград може да бъде отправна точка и към други вълнуващи маршрути - Перперикон, Мезек, Татул и крепостта Устра. Да не говорим, че в града можете да се насладите на невероятни ястия от традиционната за Родопите кухня.
Дряново
Толкова приказно градче, че си струва да бъде посещавано поне веднъж на сезон, за да разкриете цялата му прелест. Дряново има древна история и със сигурност ще я дописва с още невероятни факти. В района на Дряново са открити най-старите следи от живот на Балканския полуостров. В пещерата Бачо Киро край Дряновския манастир, разположен по долината на река Андъка, са намерени свидетелства за човешко присъствие от епохата на палеолита. Открити са и многобройни останки от древни селища, крепости, колони с надписи и украшения от времето на траките и римляните (крепостите Боруна и Дискодуратера). Посетете музея на Кольо Фичето, в който са изложени творби и произведения на прочутия възрожденски майстор, църквата "Св. Никола" и се разходете по заснежения Дряновски мост. Дряновската чаршия е другото място, което непременно трябва да видите. В комплекса са също и църквата "Света Троица", часовниковата кула и художествената галерия .