Когато сградите са изпълнили предназначението си - а обитателите им са се преместили - в какво се превръщат те? Понякога могат да бъдат препроектирани или разрушени, но в друг случай могат да бъдат оставени на произвола на природата.

Такива страховити изоставени места има навсякъде по света. От покрит с графити дом в стил ар деко в Сингапур до разпадащ се санаториум в Германия - тези постройки в повечето случаи са забравени. Но почитателите на Atlas Obscura са се погрижили те да не изчезнат напълно от картата.

Възможно е да са били изоставени поради политически промени или икономически срив. Възможно е собственикът им просто да ги е пренебрегнал. Но повечето от тези места имат една обща черта - ще ви удивят. Представяме ви 9 изоставени сгради по света и необичайните истории, които се крият зад тях.

Курорт Купари в Хърватия

Снимка: Pixabay

Състоящ се от пет хотела, построени за военния елит на Югославия на адриатическото крайбрежие, някогашният ексклузивен курорт Купари е оставен в разграбени, опожарени и задушени от бръшлян руини в продължение на почти три десетилетия. По време на разцвета му тук всяка година почиват хиляди военни и техните семейства, дори Тито. В рядко срещано предимство за градските изследователи, всичките пет хотела в Купари са сравнително достъпни за посетители. Внимавайте за счупени стъкла. Неотдавна стана ясно, че курортът е купен от частна компания. Според плана всички съществуващи хотели в Купари ще бъдат унищожени, за да направят място за нов петзвезден курорт.

Къща Chee Guan Chiang в Сингапур

Снимка: thesmartlocal.com

Тази къща, вдъхновена от ар деко, е построена от сингапурския архитект Хо Куонг Ю за богатия Чи Гуан Чианг, син на банков магнат. След Втората световна война за кратко тя се превръща в жилище, обслужващо предимно чуждестранни посетители, но след съдебна битка през 70-те години сградата остава напълно празна. Надникнете зад стилната фасада в наши дни и ще откриете гора, храсти и графити. Можете да се приближите съвсем близо, но рушащите се стени, отломки и счупени стъкла правят влизането вътре неразумно.

Замъкът Банерман близо до Ню Йорк

Снимка: iStock by Getty Images

Надписът отстрани на замъка ("Арсеналът на остров Банерман") подсказва повече от ясно, че историята на тази руина е откровено странна. Замъкът "Банерман", разположен на около 80 км северно от Ню Йорк, на остров Полепел на река Хъдсън, е построен през 1900 г. като склад на търговеца на боеприпаси Франсис Банерман. Година по-късно семейство Банерман добавят към него короната на замъка в шотландски стил. През 1920 г. около 200 килограма снаряди се взривяват, разрушавайки огромна част от комплекса, а пожар през 60-те години допринася за разрухата. Сега туристическите групи са обичайна гледка тук - и за това има основателна причина. Тръстът на замъка Банерман организира отлични уикенд турове, които включват живописна разходка с лодка, последвана от пешеходна обиколка на острова.

Болница Beelitz-Heilstätten в Берлин

Снимка: iStock by Getty Images

Бивш санаториум за белодробни болести от 19 век, тази изоставена военна болница в югозападната част на германската столица лекува младия Адолф Хитлер по време на Първата световна война. Тя служи и като полева болница по време на Втората световна война, преди да бъде окупирана от руснаците и да лекува пациенти от целия Съветски съюз в продължение на почти 50 години. От 1995 г. насам хирургичното отделение, психиатрията и голяма част от останалата част от комплекса от 60 сгради са оставени да се рушат сред буйната заобикаляща ги гора. Много от най-забележителните сгради са оградени, но в някои други части на болницата можете да се разхождате свободно. Разходката по новосъздадената "пътека с балдахин" се заплаща и ви позволява да разгледате основните отделения, както и кухнята.

Снимка: iStock by Getty Images

Воден парк Ho Thuy Tien във Виетнам

Безжизненият амфитеатър. Дълго пренебрегваните водни пързалки. Рушащият се триетажен дракон. Има какво да се види в изоставения воден парк и център за морски обитатели Hồ Thủy Tiên във Виетнам.

Снимка: iStock by Getty Images

Паркът е открит с фойрверки през 2004 г., но след няколко години е затворен поради финансови проблеми. До неотдавна в някои от басейните му все още са плували крокодили - за щастие на посетителите, които искат да се потопят в необичайни води, всички те са преместени в истински, все още функциониращ парк за диви животни. Може да се наложи да попитате, за да разберете точното местоположение на парка, но пък ще се разхождате съвсем свободно, след като вече сте тук.

Kuk Po близо до Хонконг

Снимка: iStock by Getty Images

В северните погранични райони на Новите територии на Хонконг има няколко изоставени села. Малко от тях обаче са толкова страшни, колкото Kuk Po. Тази изоставена поредица от къщи някога е била обитавана от около 1000 души, които са отглеждали ориз и други култури в близките полета. Сега в рушащите се сгради се срещат само странни скитници. Ако някога пътувате, непременно посетете странно движещото се празно селско училище, част от което е превърната в малък храм. Цялото село е отдалечено от пътя, но сградите са лесни за влизане и излизане, след като сте пристигнали. Ще трябва да вземете автобус до Лук Кенг, след което да се разходите пеша за няколко часа.

Църквата Сан Хуан Парангарикутиро в Мексико

Снимка: iStock by Getty Images

Църквата е всичко, което е останало от две мексикански села, разрушени от вулкана Парикутин през 40-те години на миналия век. Появил се сякаш от нищото, от царевично поле през 1943 г., той изригва и през следващите осем години бавно покрива околния регион с лава и пепел. В крайна сметка лавата потопила църквата наполовина, като оставила само олтара и кулата, които стоят и до днес. За да стигнете дотук, ще трябва да вървите един час пеша от най-близката автобусна спирка в Ангахуан и да преодолеете вулканични скали. Но пътеките са добре маркирани и църквата е сравнително достъпна.

Морските крепости Maunsell в Англия

Снимка: iStock by Getty Images

Тези извънземни нашественици в средата на устието на Темза са военните фортове Maunsell, част от отбранителна мрежа от противовъздушни кули, построени по време на Втората световна война. Всеки форт се състои от седем сгради на колове, в центъра на които се намира главната командна кула. Всички те са изведени от експлоатация през 60-те години на миналия век и сега са останали само две групи фортове - Redsands и Shivering Sands. Фортовете не се поддържат и затова не е препоръчително да се опитвате да влезете вътре (а вероятно е и незаконно). Можете да ги видите отблизо с лодка или от плаж Shoebury East Beach.

Presidio Modelo в Куба

Снимка: iStock by Getty Images

Поредица от пет изоставени затвора в Куба, построени между 1926 и 1928 г. по времето на превърналия се в президент диктатор Херардо Мачадо и изоставени от 1966 г. Всяка сграда в стил "паноптикум" се състои от кръг от килии около централна наблюдателна кула, която е затъмнена, за да не могат затворниците да разберат дали са наблюдавани. Фидел и Раул Кастро са били затворени тук през 50-те години. Сградите сега са музей и национален паметник, управляван от кубинското правителство. Организират се обиколки с екскурзовод.