Оживеното, колоритно пристанище, за мнозина все още със съмнителна репутация, вдъхновява архитекти, млади дизайнери и бунтари. В резултат на това Марсилия преживява безпрецедентен творчески бум, като се обогатява с музеи, галерии и пространства за изкуство. Представяме ви най-ярките.
Музей на европейските и средиземноморските цивилизации
Ажурната сграда, проектирана от архитекта Руди Ричиоти, не е просто забележителна колекция от артефакти, свързани с народите от Средиземноморието, а притегателен център за туристи от цял свят. Първият камък е положен през 2009 г. от тогавашния френски министър на културата Фредерик Митеран. Строежът е завършен само четири години по-късно, когато Марсилия получава титлата "Европейска столица на културата 2013".
Днес на покрива на музея са разположени изложбени зали, библиотека, зали за лекции и ресторант с тераса с изглед към градското пристанище и крепостта Сен Жан. Постоянната експозиция включва скулптури, стенописи, монети и дори фрагменти от древни галери. В този архитектурен шедьовър редовно се провеждат представления и фестивали. През юли тук се събират експериментални танцови трупи, а през август - актьори и музиканти.
Регионален фонд за съвременно изкуство
Сградата на марсилския филиал на Фонда за съвременно изкуство във Франция е една от най-впечатляващите в страната. Тя е проектирана от японския архитектурен гений Кенго Кума. Под негово ръководство се появява футуристичен снежнобял корпус с декоративна завеса от емайлирани стъклени панели с различна степен на прозрачност. Когато слънчевите лъчи падат, наклонените плоскости предизвикват изненадващо пречупване, което превръща сградата в безупречен обект на изкуството. Вътре има хранилище с творби на съвременни провансалски автори, кафене и образователен център.
Графити в Cours Julien и La Panier
Уличното изкуство в Марсилия е неразделна част от градския пейзаж. Някои райони са го превърнали в своя запазена марка. Cours Julien се гордее с множество графити, вдъхновени от етнически мотиви, включително цветни в африкански стил и сложни ориенталски орнаменти. Обяснението за бума е просто. Собствениците на местни ресторанти поръчват "стенописи", за да привлекат вниманието на обществеността към своите заведения. Затова не е случайно, че в близост до рибно бистро можете да видите изобразен рибар от Марсилия със сардини, в кубински бар - дама, която отпива коктейл. За по-малко комерсиално изкуство потърсете La Panier, на север от Старото пристанище. Някога La Panier е бил известен като най-престъпния квартал и полицията се е страхувала дори да надникне в тъмните му кътчета. Сега е много по-тихо, но все още трябва да бъдете бдителни.
Пространство MAMO в Сияйния град
"Жилищната сграда" на Льо Корбюзие, или "Сияйният град", е една от ярките забележителности на Марсилия. Великият архитект не просто е построил гигантска бетонна жилищна сграда, а е създал "вертикално село" с вътрешни улици, кафене, детска градина и хотел. Днес сградата е отворена за посещения, а обитателите на апартамент 50 са я превърнали в импровизиран музей, пресъздавайки оригиналния интериор, замислен от майстора.
Бившата спортна зала на покрива е превърната в арт пространство за проекта MAMO, чийто редизайн е поверен на родената в Марсилия Ора Ито. През годините в нея са изложени творбите на Ксавие Вейлан, Даниел Бурен, Фелис Варини и Оливие Мосет.
Културен център La Friche Belle de Mai
La friche означава "изоставено място" или пустош на френски език. Преди тридесет години тютюневата фабрика в квартала Бел дьо Май наистина е изоставена. През 1993 г. градските власти решават да я възродят, като я предоставят на млади художници и музиканти, които бързо завземат празното пространство и го превръщат в импровизирани ателиета и работилници. През 2001 г. на ARM Architecture е възложена задачата да обнови индустриалната зона. Процесът се проточва в продължение на десетилетие, което предизвиква раздразнението на жителите на града, но чакането си заслужава. Сега Марсилия се гордее с огромен център на изкуството с над 500 художници в многобройни ателиета. На покрива, откъдето се открива спираща дъха гледка към пристанищния град, се провеждат изложби, тематични фестивали и концерти по залез слънце.