В продължение на 60 000 години коренното население на Австралия се грижи за най-впечатляващите райони на родината си, изпълнени с гигантски рифове, девствени тропически гори и колосални проломи. Сега, повече от 220 години след като са били насилствено изселени от британските колонизатори, коренното население придобива по-голям контрол върху земите на предците си, пише списание National Geographic.
Това лято два щата върнаха над 9 500 квадратни километра земя на коренното население на Австралия. За първи път в Западна Австралия правителството създаде три нови морски парка в сътрудничество с коренното население с обща площ над 6000 квадратни километра. В североизточната част на страната Куинсланд върна над 3 600 квадратни километра, по-голямата част от които са национални паркове.
Тези инициативи представляват сериозен тласък за създаване и запазване на повече национални паркове и примиряване с травматичната колониална история на страната. Лидерите на коренното население твърдят, че този засилен контрол върху дивата природа представлява решаващ напредък.
Разположени в отдалечения архипелаг Буканиър, на 3056 километра северно от Пърт, новите морски паркове - Mayala, Maiyalam и Bardi Jawi Gaarra - ще бъдат управлявани съвместно с държавата, като се използват както традиционните познания на аборигените, така и съвременните екологични практики. Начело на тези усилия са рейнджъри от коренното население, обучени да контролират пожарите, да наблюдават биоразнообразието, да защитават аборигенските културни обекти, да преподават на коренното население умения за управление на земите и да информират туристите за аборигенското наследство.
Създаването на тези морски паркове е важен етап за Австралия, тъй като показва, че може да бъде постигнато истинско съвместно проектиране между правителството и традиционните собственици", казва Тайрон Гартсоун, главен изпълнителен директор на Kimberley Land Council, върховният орган на коренното население или асоциация за защита на интересите в региона Кимбърли.
Крайбрежният регион, който е убежище за делфини, гърбати китове, манта и няколко застрашени вида костенурки, е дълбоко свързан с преданията на австралийските аборигени. Много от тях все още практикуват древни традиции, свързани с морето, като например риболов на брега, лов на дюгони и костенурки и събиране на перлени черупки Pinctada, които от 20 000 години се превръщат в блестящи произведения на изкуството, използвани при церемонии.
Тези обичаи и природни феномени са сред елементите, които Департаментът по биоразнообразието, опазването и атракциите и общностите на коренното население се надяват да подчертаят при развитието на устойчив от културна и екологична гледна точка туризъм.
Морският парк Maiyalam например е известен с Хоризонталния водопад - природен феномен, който се създава, когато силен прилив изтласква водата през две тесни скални пролуки в планинската верига МакЛарти, предизвиквайки каскада от вода с височина над три метра.
Сега през тези отвори се промушват мощни туристически лодки, но в миналото аборигените са прекосявали опасните морета на този регион със своите дървени салове. Това е изисквало опит в прогнозирането на приливите и отливите - познания, които са се предавали от поколение на поколение, отчасти чрез обичая Илма.
Тези традиции могат да бъдат запазени чрез новите морски паркове, казва Кевин Джордж, председател на аборигенската корпорация Bardi Jawi Niimidiman, която представлява два от коренните народи в региона. "Това ни помага като традиционни собственици да продължим живота си по традиционния си обичаен начин, да се грижим за ресурсите и околната среда, които са се грижили за нас", казва той.
В северната част на Куинсланд други общности на коренното население празнуват новия контрол върху земята, която отдавна стопанисват. Полуостров Кейп Йорк е гигантска територия с необуздана дива природа, покрита с дъждовни гори, върхове, долини и великолепни плажове.
В продължение на хилядолетия той е бил дом на коренното австралийско население - както на аборигените, така и на жителите на Торесов проток, архипелаг на север от Кейп Йорк. Това е единственото място в Австралия, където тези групи живеят една до друга.
Почти 429 квадратни километра от Кейп Йорк са върнати като свободна земя, което означава, че коренното население на района има 100 процента собственост. Други над 3000 квадратни километра са превърнати в Национален парк Apudthama и Национален парк Yamarrinh Wachangan, които се управляват съвместно от коренното население и държавата. Всички национални паркове на Кейп Йорк вече се контролират съвместно, като през последните три десетилетия над 42 000 квадратни километра от полуострова са върнати на традиционните им собственици.
Това е от голяма полза за петте общности на коренното население на Кейп Йорк, казва Реджиналд Уилямс, старейшина на аборигените от племето ядхайгана в региона. По-големият контрол на коренното население върху полуострова намалява риска от екологични щети, причинени от увеличаването на добива на полезни изкопаеми, позволява на общностите на коренното население да ограждат свещени райони и да практикуват древни начини за защита на застрашени видове. Освен това се създава пространство, в което коренното население може да изпълнява културни традиции, като например церемонии за посвещаване и обучение на младежите в лов, събиране и готвене.
Освен че подчертават биоразнообразието на парковете и редките диви животни, включително кускусите, различни видове костенурки и птицата южен казуар, групите на коренното население сега планират нови обиколки на Кейп Йорк, които ще покажат някои от тези обичаи на коренното население.
Вдъхновена от тези събития, компанията за пътувания на коренното население Strait Experience скоро ще стартира "Протокът за един ден" - обиколка, която ще отведе пътниците от Кернс до островите Торесов проток. "Повечето туристи в северната част на Куинсланд отиват само до Големия бариерен риф и дъждовните гори Дайнтри и пропускат да се запознаят с културата на коренното население тук, така че ние се стремим да променим това", казва съоснователят на компанията Фрейзър Най. "Все още има да се извърви дълъг път, за да се почувстваме ние, традиционните собственици, като че ли напълно сме си върнали земята", добавя Уилямс. "Но ние се приближаваме все повече и това е вълнуващо."