Една от атракциите на Шефилд в музея Kelham Island, е огромният 425-тонен двигател River Don с мощност 12 000 конски сили, предназначен за валцуване на различни покрития, се задвижва с малки пулсации пара, които скриват суровата сила на въртящите се бутала. Най-мощната работеща парна машина в Европа напомня за индустрията, която определя наследството на този град.

Снимка: iStock by Getty Images

Шефилд се издига над седем хълма, обграждащи центъра на града, разположен в средата на долината. Но градът се намира и на мястото, където се сливат пет водни източника - река Дон и четирите ѝ притока - Шиф, Ривлин, Локсли и Портър Брук - които са изиграли немалка роля в развитието му.

Бързотечащата вода задвижва водни колела, а те стотици мелници още от XII в., така Шефилд става родното място на малки стоманени изделия като прибори за хранене и остриета на ножове. Напредъкът в технологиите и мащабите, осигурени от по-късната индустриална революция, затвърждава репутацията на Шефилд като водещ производител на стомана, поради което той получава своето красноречиво име "Стоманеният град".

И все пак този някогашен мощен индустриален център днес е най-зеленият градски център във Великобритания, като цели 61% от площта му е заета от паркове, гори и градини, включително една трета от националния парк Пийк Дистрикт с неговите открити блата и обрасли с храсти тресавища. Въпреки че достъпът до природата не е нещо ново, през последните години общественото мнение за Шефилд като истински зелен град се е увеличило.

Фундаменталната промяна настъпва през 2012 г., когато градът попада в заглавията на вестниците, след като от общината нареждат да бъдат изсечени стотици здрави дървета, за да направят място за нови фиданки, което предизвиква гнева на местните жители. Проблемът с дърветата в Шефилд продължава години наред до декември 2018 г., когато е постигнато споразумение между местните активисти и градския съвет. От фиданките израства страхотна зелена инициатива и през 2019 г. е създадено иновативното Партньорство за улични дървета на Шефилд (SSTP).

"Много се изписа за изсичането на уличните дървета в Шефилд", казва пред BBC Нейтън Едуардс, председател на SSTP. "Някои казват, че спорът е променил разказа в града, свързвайки хората с техните зелени пространства. Мисля, че жителите на Шефилд винаги са имали връзка със зелените площи. Инцидентът с изсичането на уличните дървета съживи и изведе на преден план нещо, което може би винаги е било там."

Днес, когато в града има около 4,5 милиона дървета, популацията на дърветата в Шефилд далеч надхвърля тази на хората, които са малко повече от 550 000 души, като на човек се падат повече дървета от всеки друг град в Европа. Както казва Едуардс, "това означава приблизително седем дървета на жител, а процентът на дървесната покривка е 18,4 %. Това означава, че почти една пета от повърхността на града е покрита с дървета."

През 2022 г. работата на SSTP дава резултат, когато Шефилд е признат за един от международните градове на дърветата в света от едноименната организация, която отличава общини, които активно управляват своите градски гори.

Посетителите на Шефилд могат да опознаят зелената страна на града чрез огромната и амбициозна карта Greenground, която има за цел да отбележи всичките 800 зелени площи на Шефилд, като подчертае безбройните различни пътеки и възможности за пешеходни разходки наред със съществуващите маршрути като 24-километровата Sheffield Round Walk и по-късата 12-километровата Blue Loop.

"Мога честно да кажа, че това е най-якият град, в който съм работила", казва естонската графична дизайнерка Хелен Илус, която създава картата на Greenground през 2021 г. "Не познавам друг британски град с толкова много открити пространства и възможности за излизане навън и активен живот".

Тук възможностите са безкрайни и наистина завладяващи, като водното колело на Шефилд. Датиращо от края на XVI в., това водно колело задвижва шлифовъчни камъни за заточване на остриета. Природните ресурси на Шефилд са  неразривно свързани с индустриалното му минало, като по протежението на реките се виждат язовири, язовирни стени и изкуствени канали.

Снимка: iStock by Getty Images

Местните обичат да прекарват време в любимия си парк Ендклиф с неговите езерца с патици, каскади и спортни игрища, или в безупречните Шефилдски ботанически градини  и разнообразие от градински стилове - от елегантните и прецизни викториански цветни лехи до буйни средиземноморски и диви скални градини - да не говорим за редки видове растения.

Продължавайки на север, гостите на града достигат до Уестън Парк - първият общински парк в града, открит около 1873 г. По времето, когато Шефилд е бил "залят" от фабрики, този новаторски парк - първоначално признание от страна на държавата за нуждата от зелени площи - е осигурявал места с чист въздух и убежище за по-заможните жители.

Снимка: iStock by Getty Images

За щастие, значението на достъпа до природата за физическото и психическото благополучие на всички вече е даденост - нещо, което се вижда в района на Уест Бар, където е реализиран новаторски проект за презалесяване и отводняване "От сиво към зелено". Някогашният изоставен участък от пътя сега е процъфтяващ, биоразнообразен коридор с цветя, скулптури, пейки, "хотели за насекоми" и информационни табели. Почвата е съставена от рециклирани материали, а растенията са специално подбрани, за да подобрят качеството на въздуха и да приветстват дивата природа.

Това е истинска успешна регенеративна история, която вдъхва живот на тази някога пренебрегвана част от града. Пчелите бръмчат в и извън своите изкуствени убежища, пъстри цветя се поклащат от вятъра, а покрай река Дон цари мир и спокойствие.

Парк "Норфолк Херитидж" е перлата в зелената корона на Шефилд и привлича с невероятната си история и гледки". Създадено във викторианската епоха на площ от 28 хектара, това открито обществено пространство разполага с много място за игра, скитане и бягство от оживените улици на града. Суматохата на града сякаш изчезва и се разкрива истинското сърце на Шефилд.

Освен че е най-зеленият град в Обединеното кралство, Шефилд е вторият най-зелен град в Европа след Осло, който води пред британския град с около 72% зелени площи.

Шефилд има уникален достъп до истински зелени площи, но тук природата и културата вървят ръка за ръка. Вероятно именно това ще гарантира, че този някога силно индустриален град ще продължи да се развива устойчиво за идните поколения.

Зелените нюанси

Зеленият облик на Шефилд не се ограничава само до дървета и паркове. В Доклада за зелените градове през 2021 г., изготвен от NatWest и Университета на Саутхемптън, Шефилд се превърна в екологичен лидер в Обединеното кралство, като се класира високо по няколко критерия, включително производство на зелена енергия, както и целта му да се превърне в град с нулеви въглеродни емисии до 2050 г.

Какво да правите в Шефилд

Къде да отседнете:

Отседнете в историческия хотел Leopold Sheffield, който се захранва изцяло със 100% възобновяема енергия и се фокусира върху продукти от местни доставчици.

Къде да хапнете:

За местни съставки, поднесени в стилна обстановка, потърсете наградените True Loves и Rafters.

Какво да правите:

Разгледайте пеша парковете, посетете Ботаническата градина, спрете се в галерия Graves, за да се запознаете с изкуството, и в музея Kelham Island, за да се запознаете с историята, преди да опитате местна бира в оригиналния градски пъб The Fat Cat.

Придвижване:

Ефективната и надеждна мрежа от автобуси и трамваи в Шефилд улеснява придвижването из града и околностите му.

Кога да отидем:

В средата на септември посещението ви може да съвпадне с Фестивала на пешеходния туризъм в Шефилд, за да разгледате многобройните паркове и зелени площи по време на разходки с екскурзовод. Запишете се и за събитията в Деня на отворените врати на наследството, много от които са безплатни.

Снимка: iStock by Getty Images