Някои вероятно бързо ще разпознаят в макета на митологичния Троянски кон, онзи от филма "Троя" от 2004 г. Той е дарен на града от продуцентите на филма и има причина за привидно случайното му местоположение.

Снимка: iStock by Getty Images

Чанаккале се намира в непосредствена близост до археологическия обект, който някога е бил древният град Троя. "Прекарах 25 години в разкопки там и с всяка изминала година го оценявам все повече", казва пред CNN К. Брайън Роуз, професор по археология в Университета на Пенсилвания и автор на книгата "Археология на гръцката и римската Троя". "Тя е някак различна от другите обекти."

Има много доказателства, че близостта до Троя е важна за идентичността на Чанаккале. Статуи, пейки, знаци и други елементи, носещи троянско влияние, са разпръснати из целия град. Те се преплитат с препратки към един по-съвременен конфликт, който е бил също толкова важен за региона - битката от Първата световна война при Галиполи, на кратко разстояние с ферибот през пролива Дарданели, на който се намира Чанаккале.

Самият Чанаккале е оживено и очарователно място. Фериботите идват и си отиват. Посетителите разглеждат калдъръмените улички на стария квартал, по които са разположени магазини и ресторанти. Кафенетата, баровете и заведенията са изпълнени от студентите от университета. През топлите летни нощи продавачите предлагат стоката си на крайбрежната алея на пристанището под строгия поглед на големия дървен кон.

Тези и много други забележителности са достатъчна причина да посетите града, но основната му атракция е самата Троя, който се намира на 20 минути южно от село Хисарлик.

Легендарен град

Снимка: iStock by Getty Images

Според мита Троянската война е продължил десетилетие конфликт между жителите на Троя и микенските гърци, случил се преди около 3000 години. Войната била водена от прочути личности, сред които Приам, Хектор и Парис от троянска страна и Менелай, Агамемнон, Ахил и Одисей от друга. Войната завършва, когато гърците - по съвет на Одисей - построили голям дървен кон, скрили се в него и изчакали троянците да го внесат в градските стени като трофей. Веднъж влезли вътре, гърците опустошили Троя.

Снимка: iStock by Getty Images

Днес, когато посетите Трува (Троя на турски език) - с автомобил или на кратко пътуване с автобус от Чанаккале - на входа ще видите извисяващия се втори модел на Троянския кон. Оттук тръгвате по пътека, която се провира през и над това, което е останало от древните каменни стени и улици на Троя - голяма част от които са впечатляващо запазени или реставрирани - и гледа през полетата долу към водите на Егейско море. Ако митовете са верни, именно в този участък между градските стени и морето се е състояла обсадата на Троя. Но доколко митовете могат да бъдат верни?

"Знаем, че в Троя е имало много войни - обяснява Роуз. "Това е район, в който е имало непрекъснати войни, свързани с географското му положение"

Място, което всеки иска да завладее

Троя се намирала на жизненоважно геополитическо място. Тя контролирала входа на пролива Дарданели, който свързва Егейско с Мраморно и Черно море. Освен това се е намирала на един от двата най-лесни сухопътни прехода между континентална Европа и Азия. За контрола над града е имало ожесточена конкуренция. Конфликтът е продължил 2000 години, като е обхващал късната бронзова епоха (по време на която са се случили Троянските войни), Персийските войни до Кръстоносните походи през Средновековието.

Снимка: iStock by Getty Images

Това не е било провинциално затънтено място, а важен кръстопът в региона, посещаван от царе и императори, включително Ксеркс, Александър Велики и римския император Август. Според известния гръцки историк Плутарх Александър е извършил поклонение в храма на Атина Илиада тук, където е принесъл жертви на мястото, за което се твърди, че е гробницата на Омировите герои Ахил и Патрокъл.

Според Роуз по времето, когато "Илиада" е записана за първи път през VIII в. пр.н.е., 200-годишната война между многобройни бойци, която се води през късната бронзова епоха, е сведена до война с продължителност 10 години, в която участват двама основни врагове. Значи има историческа основа за Троянската война? Изследователите дори имат доказателства, че много от фигурите, които са участвали в нея, са били истински.

През вековете е оцеляло само едно писмено произведение от бронзовата епоха в Троя - казва Роуз. Глинени плочки, открити в Хатуза, близката столица на древния хетски народ, споменават "Вилуса" - тяхната дума за "Илиос", която на свой ред е гръцката дума за "Троя" - и обсъждат дипломатически и военни отношения с микенските гърци. Има дори препратки към Атрей (бащата на Агамемнон), Парис - за когото се предполага, че е предизвикал Троянската война с отвличането на най-красивата жена на света, Елена - и други герои от "Илиада". Роуз нарича плочките "учебник по история за това, което се е случило в Западна Мала Азия между гърците и хетите".

В Троя екипът на Роуз използва ядрено-магнитен резонанс, за да разкрие ключови характеристики на града, включително двойка отбранителни системи, за които някои твърдят, че са пряко споменати от Омир. Това обаче е трудно да се провери. Роуз обяснява, че това, което днес наричаме Троя, всъщност е обект с 10 различни слоя на обитаване, един върху друг, обхващащи около 4500 години. През хилядолетията тук са живели много народи и са се срещали много имена.

По стъпките на Ахил

Независимо от съмнителната достоверност на някои подробности, посещението в Троя ще бъде преживяването на живота за любителите на Омировите епоси. От стените му можете да погледнете към мястото, където според легендата Ахил се е сражавал с Хектор, а Одисей е взел решението как да превземе Троя. Разхождате се по камъни, по които може би са стъпвали някои от най-великите имена на мита: Агамемнон и Приам, Елена и Касандра, Парис и Нестор. И именно тук е коренът на почти цялата следваща западна литература. Но не е задължително да сте любители на класиката, за да се насладите на Троя. Руините са впечатляващи и можете да усетите присъствието на историята навсякъде.

Нещо повече, липсват тълпите, които обикновено се срещат на исторически обекти с голямо значение. Тук можете спокойно да разгледате една от важните точки на историята.

Заобиколен от история

Близкият град Чанаккале е чудесно място за прекарване на два или три дни, ако посещавате Троя. Достатъчно компактен, за да разгледате центъра му пеша, той предлага добра храна, уютни кафенета, оживени барове, сладкарници и магазини за сувенири, преплетени с напомняния за историческото му минало. Особено популярен е ресторант Sardalye, където специалитетът е прясно уловена риба с пържени картофи. По крайбрежната улица ще откриете множество кафенета, барове и ресторанти. Ziveriye Ocakbaşı е чудесно място да опитате някои традиционни турски ястия, придружени от гледка към Троянския кон от терасата.

Снимка: iStock by Getty Images

Чанаккале е удивителен град - можете просто да се разходите и да се насладите на атмосферата. "Това е един прекрасен град", казва и Роуз. "Харесва ми изключително много. Той не е препълнен с туристи, така че е запазил своя уникален чар. Гледам на него като на идеално място за изследване на войните, които са се случили на това място в древността и в съвременния период. "Ако погледнете от азиатската страна в Чанаккале, ще видите колосалния дървен кон като напомняне за първия от големите конфликти между Изтока и Запада, които са се случили в този регион. Непосредствено срещу него, от европейската страна, виждате военния мемориал в Галиполи, напомнящ за последния - засега - от тях. Така че, когато мисля за Чанаккале, си спомням за тези два монументални паметника."

Снимка: iStock by Getty Images