Студена мъгла обгръща река Шпрее, докато есента затяга хватката си около Берлин, лъчи от неонови светлини се пречупват, логото в стил арт деко на универсалния магазин KaDeWe се отразява на мократа улица.

Този град, с богатата си и толкова сложна история, представлява идеален фон за драма. Драма като "Берлински Вавилон" - телевизионният детективски сериал, чието действие се развива в хаотичния свят на Берлин от епохата на джаза. Поредицата има почитатели в цял свят и се превръща в истинска мания.

Заради тази страст "Берлински Вавилон" вече има посветена обиколка на най-известните места, където е заснет сериала. Срещу 29 евро, като част от група, частни обиколки се извършат само по предварителна заявка, ще се потопите в света, който ни връща в годините на бунта, но и на вдъхновението.

Църквата Immanuelkirche Pfarrsprengel в модерния - но по онова време беден - Prenzlauer Berg, е декор за началната сцена на първия епизод. Можете да посетите Червеното кметство на Александерплац, което "играе" ролята на Червения замък в сериала, и кметството на Шьонеберг - с балкона, от който Кенеди произнася речта си "Ich bin ein Berliner".

Тази сграда осигурява интериора на Червения замък, който в действителност вече е останал в историята - купчина отломки след Втората световна война.

В мазето е столовата Ratskeller - мястото, където се намира задимената полицейска столова в сериала. Тя е отворена за посетители и предлага вкусна и евтина традиционна немска храна като кюфтета и кнедли в грандиозна обстановка в стил арт деко.

Ваймарската република - демокрация, създадена след абдикацията на кайзер Вилхелм II и германската революция от 1918 г. - се смята за изключително иновативно време в областта на науката, политиката, културата и медицината.

Цяло едно поколение, чието разбиране за света е променено от ужасите на Първата световна война, намира нови форми на изразяване, за да оспори и постави под въпрос стария световен ред.

От движението за изкуство Дада, през експресионистичното кино, психологията, до най-известния принос на Германия към визуалната идентичност на 20-те години на миналия век - Баухаус.

Докато берлинският музей Баухаус в момента е затворен за основен ремонт, временният архив на Баухаус - разположен в сградата Хаус Харденберг, построена в средата на 50-те години, но с голям дълг към утилитаризма и експериментаторството на първоначалната школа - предлага съкратен пътеводител на това движение чрез завладяваща интерактивна изложба.

Трескавият характер на "Берлински Вавилон" не би бил нищо без музиката и движението, великолепните танцови декори, които наелектризират екрана.

Разбира се, момичетата - олицетворявани от героинята на Лив Лиза Фрайс в сериала - са основна характеристика на "златните двадесет години", а танците се развиват от чарлстон в началото на републиката до линди хоп по-късно.

Обиколката продължава в другия край на града, където се намира театър Винтергартен - едно от големите заведения във Ваймар Берлин. Сградата на този легендарен театър е била разрушена при съюзническите набези през 1944 г., но възстановената версия тази година навършва 30 години.

На дневен ред е вариететно ревю от 20-те години на миналия век, последвано от разкошна вечеря с три ястия в автентично обзаведената трапезария в стил арт деко. Потопени в разкоша на театъра, гостите се чувстват като герои от сериала.

Следващата спирка е Theater im Delphi, който някога е бил домакин на Марлене Дитрих и Фриц Ланг, успял е да преживее Втората световна война и ГДР, а сега е място за театрални представления и легендарен клуб в" Берлински Вавилон". Високите арки, овехтялата избледняла боя и изпъстрената с петна мазилка сякаш перфектно обобщават епохата - красива, декадентска, повредена. Има пълна програма от събития, така че можете сами да разгледате пространството, но коледните им представления на "Малкият принц" са нещо особено специално.

Хотел 25 Hours Hotel Berlin е не само модерна итерация на забавлението и хедонизма, които градът винаги е обещавал, но и се намира над пространство, в което се е помещавал The Gourmenia, известен развлекателен център в стил ар деко, построен малко преди борсовия крах през 1929 г. Сривът е смъртна присъда за републиката, и в четвърти сезон на "Берлински Вавилов" я виждаме в предсмъртни мъки.

Берлин рядко спира да танцува. Вероятно за около пет години през 40-те години на миналия век. Днес хората, които изпълват чудесния Monkey Bar с изглед към зоологическата градина или се редят на опашка с часове пред прочутата техно мека Berghain, са просто продължение на традиция, започнала много преди Ваймарската република, и ще продължат дълго след като Berghain затвори врати... все пак това е град, който обича да танцува в тъмнината.

 

 

 

 

ИЗБРАНО