През лятото във финландска Лапландия ще се състои петото ежегодно Световно първенство по прегръщане на дървета. Събитието се провежда на около 170 км северно от Полярния кръг в частната гора Halipuu и предизвиква участниците да се състезават в три дисциплини: първо, да прегърнат колкото се може повече дървета в рамките на една минута, като всяка прегръдка трябва да трае поне пет секунди. Второ, в продължение на максимум една минута трябва да прегърнат най-всеотдайно едно дърво, като покажат присъствие, намерение, любов и уважение към него. И накрая, в кръга за свободен стил, участниците трябва да прегърнат едно дърво по най-креативния начин, както те го тълкуват, с продължителност една минута. Съдиите определят победителя.

Снимка: iStock by Getty Images

Макар и несъмнено да е странно, историята и целта на събитието имат сериозен смисъл: то е създадено, за да помогне за свързването на хората с природата и да спаси гората на едно семейство от изсичане - Рийта Раекалио-Вундеринк и нейният съпруг Стефан. 

"В началото хората го смятаха за смешно", казва Раекалио-Вундеринк за шампионата, "но не непременно в лошия смисъл на думата. Като финландци сме склонни да правим глупости и не се взимаме твърде насериозно. Това е по-скоро традиция - да правиш лудории, защото искаш, особено в провинцията и в Лапландия. Там има място за изразяване по такъв начин."

Според Финландския метеорологичен институт този район, близо до община Kittilä, е сред онези, с най-чист въздух в света.

"Баща ми е работил тук като дървосекач, бил е едва на 12-години", казва Рийта. "Семейството му се е преместило от север, от част от Финландия, която е била загубена от Русия по време на Втората световна война, когато той е бил на три години, и са купили тази гора, и са построили дъскорезница. Той е израснал в тази гора. Това беше неговата площадка за игра, там принадлежеше душата му, познаваше това място отвътре и то му беше наистина скъпо."

Снимка: iStock by Getty Images

Горското стопанство в тази част на света не е лесен бизнес. В един типичен лесовъдски цикъл добива на дървесина е от дървета на възраст между 40 и 150 години, но в тази част на Северна Финландия вегетационният период трае само осем седмици, а за да се развият достатъчно високи дървета, е необходимо много повече време. Лосовете, които бродят из гората, с нетърпение късат крехките филизи през пролетта, докато през зимата слънцето не изгрява в продължение на около шест седмици. Дърветата, които достигат пълния си размер, са най-издръжливите.

"Преди няколко години гората беше стигнала до края на този цикъл", казва Рийта. "Беше време да я изсечем и да започнем отново. Само че баща ми не искаше да го направи, гората е в сърцето му. Не беше в състояние да гледа на нея само като на финансова стойност, защото значеше много повече".

Семейството започва да обмисля как по друг начин да запази семейния бизнес. Каква друга стойност може да се извлече от една гора, ако не се добива дървесина от нея? Мислите им се насочват към нестандартни идеи, които са виждали на други места: какво би станало, ако помолят хората да осиновят дървета или дори да ги прегърнат?

След 15 минути ходене в снега, топлото сияние на лагерния огън проблясва през дърветата, обявявайки поредната им идея: "Campfire Barista" - кафене край огъня. Семейство Вундеринк предлага на гостите си пай с боровинки, чай, лате, приготвени в тенджера на огъня и ароматизирани със сироп от брезов сок - най-хубавите чай и кафе, които ще опитате някъде по света.

На няколко крачки от огнището между две дървета се простира хамак, и когато започва да вали сняг, почти заглушавайки звуците в гората, можете да се отпуснете и да се насладите на пълно спокойствие. Хамакът е още едно "направление" от плана за опазване на гората, което е на разположение на гостите като опция Arctic Sleepover, при която гостите могат да прекарат нощта в хамаци в гората. Следващата стъпка е Световният шампионат по прегръщане на дървета.

След пандемията от Covid-19 семейството разбира, че хората изпитват огромен глад за природа след толкова много ограничения и забрани в световен мащаб, и иска да им помогне да се свържат отново. Състезанието им за прегръщане на дървета е толкова успешно, че правилата му са възприети от други независими шампионати за прегръщане на дървета по света, включително в Шотландия, а победителите от тези съревнования продължават напред, за да се състезават в гората Halipuu.

Зад всичко това - странността на събитието, горското кафене, дърветата за осиновяване и уютния хамак - стои един  двигател: намирането на нови възможности за контакт с природата и нови начини за насърчаване на хората да се свързват с нея, следвайки убеждението, че човек трябва да изпита нещо, за да го обикне, и да го обикне, за да го защити.

Снимка: iStock by Getty Images

Това е и добър начин да се влезе в кожата на финландския народ: в неотдавнашно проучване повече от 80 % от финландците заявиха, че гората е важна за тях: това е място, където се чувстват като у дома си. Това не е изненадващо, като се има предвид, че Финландия е една от най-гъсто залесените страни в света, където над 70 % от сушата е гора, а благодарение на закона "Право на всеки" всеки може да ходи на походи, да лагерува и да събира плодове и гъби в гората, независимо от това кой е нейният собственик.

"Ние предлагаме на хората, които идват в гората, безопасен начин да се потопят в тази сурова среда", казва Раекалио-Вундеринк. "Това е безопасен начин да откриете приятелското лице на арктическата природа - тя невероятна. В същото време това премахва постоянното бърборене и шум, които хората имат в главите си".

Дори и с тази подкрепа, гората продължава да се нуждае от защита. Въпреки че е спасена от дъскорезницата, изменението на климата оказва влияние, като колебанията в температурите и непредсказуемите метеорологични явления променят вековните модели.

"В наши дни не е необичайно една седмица да е -30, последвана от дни с над 2 градуса, или да вали толкова много сняг, че клоните на дърветата се чупят", каза Рийта. "През лятото пък става все по-горещо и откриваме различни видове буболечки и насекоми, дори такива, които могат да унищожат дърветата, тъй като идват по-на север от когато и да било в историята."

Това, което прави техния проект за прегръщане на дървета толкова ефективен, е, че не става въпрос само за опазване на гората: преживяването се връща по еднакъв начин, точно като прегръдка, и на своите посетители.

"В известен смисъл го правим от егоистични причини", казва Рийта. "Обичам да водя хората в гората и да виждам промяната, която се случва в тях. В природата хората свалят маските си. Не е нужно да са нещо. Дърветата не ги съдят - те просто ги приемат такива, каквито са .. За мен най-голямата радост, която получавам, е да виждам как хората се променят чрез това. Не мисля, че има достатъчно от това чувство на света."

Как можете да се включите?

Можете да се състезавате само ако сте спечелили друго първенство по прегръщане на дървета - важно е да защитите гората от твърде много посетители - но гората е отворена през другото време на годината за горското кафене и нощувките.

Снимка: iStock by Getty Images