На 8 юни 1708 г. испанският галеон "Сан Хосе" избухва в пламъци край бреговете на Картахена, Колумбия. Корабът води битка с британците от късния следобед, а през нощта галеонът с 62 оръдия изчезва в Карибско море. С него потъват близо 600 души, злато, сребро и скъпоценности на стойност поне 20 милиарда долара.

В продължение на векове галеонът "Сан Хосе" лежи изгубен на океанското дъно. Но мистерията около кораба започва да се разплита през 2015 г., когато колумбийското правителство обявява, че той официално е открит.

Години по-късно галеонът все още се намира на 600 м дълбочина в колумбийските води и все още продължава да бъде в центъра на битка между държавите, които претендират за богатствата на "Сан Хосе", свещеният граал на корабокрушенията.

Снимка: Presidency of the Republic of Colombia

Твърди се обаче, че "Сан Хосе" се намира близо до островите Росарио - тропически архипелаг и национален парк на 40 км от Картахена. Стотици малки моторни лодки преминават в района, докато всеки ден превозват туристи до островите. Докато се носят през морето, е трудно да не си представите "Сан Хосе" и неговото съкровище, някъде там долу.

Всъщност корабът със съкровища отдавна е обект на митология и очарование. Габриел Гарсия Маркес пише за галеона в "Любов по време на холера". Главният герой на романа, Флорентино Ариса, планира да се гмурне и да вземе богатствата на "Сан Хосе" за любовта на живота си.

Но романтичните истории бледнеят пред битката, която се води за него.

 Миналата година колумбийската армия показа невиждани досега изображения на останките на легендарния галеон.

Снимка: Presidency of the Republic of Colombia

Колумбийският флот организира четири кампании за наблюдение на дълбочина от близо 950 метра, като за целта е използвано високотехнологично оборудване, включително дистанционно управлявано устройство, за да се провери състоянието на потъналия кораб.

Наблюденията, извършени под надзора на министерството на културата, са позволили да се разбере дали галеонът "Сан Хосе" не е претърпял някаква намеса или промяна в резултат на човешка дейност.

На разпространените изображения на дъното на водата могат да бъдат различени чугунени оръдия, порцеланови и глинени съдове, стъклени бутилки и златни монети. Виждат се и част от носа на кораба, покрит с водорасли и черупки, както и останки от конструкцията на корпуса.

Снимка: Presidency of the Republic of Colombia

"Благодарение на технологичното оборудване и работата на колумбийския флот успяхме да направим снимки на галеона "Сан Хосе" с невиждана досега прецизност, като същевременно запазихме непокътнато и защитихме за по-късно извличане това наследство на човечеството", отбеляза със задоволство бившият президент на Колумбия Иван Дуке.

По време на тези кампании за наблюдение в близък район са идентифицирани останките и от други два кораба. Смята се, че те са от галеон от колониалната епоха и шхуна от републиканския период. Остават още 13 обекта, които трябва да бъдат проучени край Картахена, съответстващи на зони с "възможни корабокрушения" по същото време.

Останките на галеона, потопен от британския флот на 8 юни 1708 г. край Картахена, според експерти съдържат най-малко 200 тона злато, сребро и изумруди.

В края на 2015 г., докато търсачи на съкровища от десетилетия дебнеха галеона "Сан Хосе", тогавашният колумбийски президент Хуан Мануел Сантос обяви откриването на точното местоположение на останките му благодарение на уникалните му бронзови оръдия с гравирани върху тях делфини. Тогава Сантос го представи като "най-ценното съкровище, откривано някога в историята на човечеството" и предложи да финансира спасителната операция с част от намереното богатство.

Наследникът му Иван Дуке обаче нареди да бъде замразено възлагането на поръчката на частни оператори, за да се гарантира, че намерената плячка ще остане в Колумбия.

Легендата, която предизвика още една война

Галеонът "Сан Хосе" напуска пристанищния град Портобело в Панама в края на май 1708 г., натоварен със злато, сребро и скъпоценни камъни, добити от контролираното тогава от Испания Перу. Богатството е предназначено за испанския крал Филип V, който разчита на ресурсите от своите колонии, за да финансира Войната за испанското наследство.

Капитанът на галеона, Хосе Фернандес де Сантиян, е знаел, че британците, които са участвали във войната, може да имат кораби, които да нападнат Картахена - градът е трябвало да бъде само кратка спирка за ремонт на "Сан Хосе" преди по-дългото му пътуване до Хавана, и след това до Испания.

Но капитанът все пак продължава напред. Вечерта на 8 юни започва битката за съкровището на "Сан Хосе". Британският флот, въоръжен със саби, ножове, и огнестрелно оръжие се опитва три пъти да се качи на борда на галеона и да го превземе - разказва през BBC Гонзало Зунига, уредник във Военноморския музей в Картахена.

"Сан Хосе" печели битката - обяснява Зунига. "Но... не знаем в какво състояние е бил "Сан Хосе" в последните си мигове". Според него галеонът може да е загубил някое платно или пък екипажът да се е разбунтувал срещу капитана - повечето са били цивилни и не са били под ничия заповед.

Безспорно е обаче, че нито една от страните не е искала галеонът и неговите съкровища да потънат. Теорията на Зунига е, че вместо да предаде "Сан Хосе" и да се върне в Испания с празни ръце, капитанът му вероятно е възпламенил барута на кораба и е възможно сам да го е потопил.

На 27 ноември 2015 г. "Сан Хосе" е открит "официално" от роботизирана подводница REMUS 6000, която се управлява от американския океанографски институт Woods Hole. Дългият близо 4 м подводен автономен апарат може да изследва до 6 км под морската повърхност и успява да се спусне едва на 9 м над "Сан Хосе", за да направи снимки на галеона - както и на бронзовите му оръдия с гравирани делфини, които помагат на изследователите да различат "Сан Хосе".

"Галеонът "Сан Хосе" пази изключително ценна информация за колониалната история", заявява директорът на Колумбийския институт по антропология и история Ернесто Монтенегро. "Той е представителен за почти 300-годишната колониална история от Европа, и по-специално от Испания".

Поне 1000 кораба са потънали край бреговете на Колумбия и чакат да бъдат открити. Но въпреки че галеонът "Сан Хосе" е открит в колумбийски води, все още няма никаква гаранция, че ще остане в границите на страната. Испания претендира за част от галеона, както и боливийската коренна нация Qhara Qhara, от чиито земи (някога част от Перу) са били извлечени богатствата на "Сан Хосе".

Но "Сан Хосе" е и в епицентъра на съдебни битки повече от 40 години. Американската компания за морски отпадъци Sea Search Armada (SSA) заявява, че е открила кораба в началото на 80-те години на миналия век и претендира за 50% от намиращото се на борда му, което според SSA е било споразумение с Колумбия по онова време - и което Върховният съд на Колумбия отсъжда в нейна полза през 2007 г.

Снимка: iStock by Getty Images

Бившият колумбийски президент Хуан Мануел Сантос не споменава SSA, когато обявява, че Колумбия е открила галеона през 2015 г. През юни същата година колумбийският вицепрезидент Марта Лусия Рамирес заявява, че Sea Search Armada няма право върху галеона "Сан Хосе" , тъй като координатите, където те твърдят, че са намерили галеона, не съвпадат с действителното му местоположение.

През 2019 г. година правителството отложи подписването на договор с друга частна компания за изваждане на галеона "Сан Хосе". Към момента единственият претендент е компанията Maritime Archaeology Consultants (MAC), която участва в търсенето през 2015 г. Партньорството с частна компания обаче може да доведе до разделяне на съкровищата на галеона и MAC да получат до 45% от богатствата на кораба. Това обаче ще са предметите, които не бъдат определени като "културно наследство".

Това е най-лошият сценарий за историка и писателя Франсиско Муньос, експерт по историята на "Сан Хосе". "Човечеството има неоспоримото право да се запознае с историята на галеона, а Колумбия трябва да служи като достоен пазител."

Това би означавало да се открие музей в Картахена, в който да бъдат показани всички богатства на галеона, казва Муньос - нещо, което правителството също е предложило. "Кой не би посетил този уникален експонат?", казва той. "Посетителите ще бъдат погълнати и обсебени от историите, които галеонът Сан Хосе ще разкаже".

Въпреки това, казват експертите, това е проект, за който не може да се взимат прибързани решения.

Докато "Сан Хосе" не бъде изваден, музеят, на който да се наслаждават жителите и гостите на Картахена, е твърде далеч. А колумбийците все още не са спечелили привилегията този ценен кораб да остане в границите им.

Засега посетителите на Картахена и островите Росарио все още имат възможност да се взират в дълбините и да си представят галеона такъв, какъвто е - потопен на океанското дъно и все още пазещ богатство за поне 20 милиарда долара.

Снимка: iStock by Getty Images