Разположен в средата на Либийско море, на 79 км южно от Крит, Гавдос е най-южната точка в Европа и доскоро беше едно от малкото места в Гърция, където туристите можеха да плажуват и плуват голи. Според гръцки закон от 1983 г., който така и не е преразгледан, нудизмът в Гърция е официално разрешен само в нудистките курорти и макар че неофициални нудистки плажове има и на други места в Гърция, никъде другаде в страната няма по-силна култура и свобода на избор на облекло, отколкото тук, където властите традиционно гледат на друго.

"Свободата, която предлага Гавдос, не може да се намери никъде другаде", казва пред Би Би Си Василис Цунарас, бивш собственик на Gavdos FM, единствената радиостанция на острова, който се премества тук преди около 20 години от Крит. "Вероятно ще остана тук до края на живота си. Никога не съм мислил, че ще видя нещо подобно на острова", казва той, визирайки неотдавнашната забрана за голота.

Снимка: iStock by Getty Images

През юли 2023 г. кметството поставя знаците в Саракинико, което предизвиква спорове и протести сред местните жители и туристите, повечето от които живеят или посещават Гавдос заради историческото му отношение към начина, по който хората могат да се изразяват. Въпреки това в разговор с местна медия кметът на Гавдос Лилиан Стефанаки заяви, че само туристите се противопоставят на забраната. "Местните жители искат това от години", казва тя, "да имат поне един плаж, където едно семейство да може да плува, без да има нудисти наоколо."

Въпреки че другите плажове на острова остават отворени за плуване без дрехи, мнозина се притесняват, че неотдавнашната забрана за голота в Саракинико скоро може да се разпространи и на други места в Гавдос и по този начин да застраши ДНК-то на острова. В допълнение към плуването, островът е известен и с това, че позволява свободно къмпингуване на плажовете си, което е забранено и на други места в Гърция. Това право на свободно движение без дрехи е причина хиляди туристи с раници и бохемски настроени пътешественици да се стичат на малкия остров всяко лято от 60-те години на миналия век насам.

Снимка: iStock by Getty Images

"Чух, че има намерение скоро да се забрани и свободното къмпингуване на голяма част от острова. Ако това се случи, ще бъде сложен край на острова и на неговото икономическо развитие", казва Гели Калинику, бивш кмет на Гавдос. "Когато аз бях кмет, всяка година трябваше официално да вземаме решение, че нудизмът и свободното къмпингуване са разрешени в Гавдос ... това беше инициирано от общинския съвет през 1992 г., за да могат голите къпещи се да се чувстват в безопасност."

И все пак, историята на този остров е много по-дълбока от репутацията му на контракултура. Смята се, че Гавдос е митичната Огигия, където според Омир нимфата Калипсо задържала Одисей в продължение на седем години, преди той да се завърне в любимата си Итака. През 30-те години на миналия век отдалеченото му местоположение го превръща в идеална дестинация за гръцкото правителство за изселване на предполагаеми комунисти. Но с възхода на хипи културата през 60-те и 70-те години на ХХ век Гавдос придобива популярност като дестинация за бохо почивка. Разположен далеч от централната власт и с едва 142 постоянни жители през 1971 г., Гавдос скоро се превръща в нещо като убежище на алтернативния начин на живот. Хората идват, за да лагеруват на плажа, да палят огньове, да приготвят сами храната си и да плуват голи.

Снимка: iStock by Getty Images

Гавдос пази и друга любопитна история. До плажа Трипити се издига 2,5-метров дървен стол, закрепен на върха на скала и не просто отбелязва най-южната точка на Европа. Столът е създаден от шепа руски учени, които пристигат на остров Гавдос след ядрената катастрофа в Чернобил през 1986 г. Говори се, че учените са били изложени на радиация и съветските лекари са им предписали да останат във възможно най-чиста среда, докато се излекуват. По време на престоя си те създават стола и го закрепват на ръба на носа, за да могат да дишат чист въздух и да гледат към морската шир. 

От плажа Трипити, който на гръцки означава "кухина" и носи името си от варовиковата скала, наподобяваща известния Лазурен прозорец в Малта, където се намира столът, най-близкото село е Вациана. Там живее  Никос Лугиакис, който заедно с четиричленното си семейство е най-южният гражданин на Европа.

"Живял съм тук през целия си живот", казва Лугиакис - тъй като сме първата къща, която всеки вижда, идвайки от Трипити, и в района няма никакъв мини маркет, хората, които идваха от плажа, обикновено спираха тук и искаха вода, затова реших да отворя малко кафене-ресторант."

Девет години по-късно кафенето на Лугиакис вече е известно с katsikaki tsigariasto- традиционна критска рецепта, при която месото от млади кози се приготвя в гювеч със зехтин и лук и се сервира с пържени картофи. "Аз съм готвачът тук и месото е мое. Аз отглеждам козите", казва той с гордост.

Лугиакис се страхува, че решението нудизмът да бъде забранен може да промени цялата атмосфера на острова. "Много хора отмениха пътуването си тази година заради това", каза той. "Тези хора са ми помогнали да се грижа за семейството си. Те харчат пари на острова и никога не са идвали в моя ресторант голи. Те ме уважават."

Според местните жители това лято в Гавдос е имало значително по-малко посетители, отколкото през предишните години, а Саракинико е бил необичайно пуст.

Саракинико е мястото, където се намират повечето таверни и минипазари на Гавдос и където традиционно се събират повечето туристи и жители на острова. Това лято обаче той беше сцена на протести след забраната. Никак не бяха малко онези, дошли, за да подкрепят инициативата на Гавдос, която защитава репутацията на острова, като публикуват в социалните медии под хаштага #Save_Gavdos.

Според преброяването от 2021 г. на Гавдос живеят 208 души, въпреки че в действителност, по оценка на някои местни, има само около 70 постоянни жители. Зимите тук могат да бъдат тежки. Силните ветрове могат да спрат фериботите и ценните доставки за дни или дори седмици наред, но жителите казват, че се справят. "През лятото се виждат хора, които минават, но през зимата няма почти никой", казва Елефтерия Вайлакаки, която живее на север от семейството на Лугиакис във Вациана. 

Общественият транспорт се извършва с два стари автобуса, които се блъскат по малкото разбити пътища на острова и чиито подове обикновено са застлани с пясък. 

"Електричеството дойде на острова преди около 25 години", казва Вайлакаки, докато се грижи за своите 10 кози, 5 овце и кокошки. "В първите години правехме всичко с ръцете си. Нямаше коли, имахме само магарета", спомня си тя. "Сега имаме генератори за електричество. Островът се променя." Въпреки това Вайлакаки твърди: "Никъде няма като Гавдос".

Никой не знае дали забраната за голота ще обхване всички плажове на Гавдос следващото лято, нито дали свободното къмпингуване все още ще бъде разрешено. Но както казва Калинику: "В Гавдос винаги са съжителствали и голи, и облечени... тук усещаш, че можеш да летиш, можеш да разпериш криле и да полетиш."

Практичен съвет

Компанията ANENDYK Seaways предлага фериботи до Гавдос от Хора Сфакион и Палеохора в Крит. На острова е разрешено свободно къмпингуване, но има и няколко места за настаняване. Oi Nostimies tis Eftihias в Метохи и Xelona в Саракинико са хотели с възможности за хранене.

Снимка: iStock by Getty Images