Вече напълно забравили Covid-19, пътуваме до мечтани и отлагани дестинации, като през 2024 г. туризмът отбеляза нови рекорди в световен план.

Не всички обаче са щастливи от този факт. Много градове и дестинации, които бяха пренаселени с туристи още преди пандемията, изнемогват под хилядите (на места и милиони) посетители, които правят животът на местните хора невъзможен. 2024 г. може да бъде наречена Годината на протестите срещу туристи, но тогава какво ни очаква през 2025 г.?

Протести срещу туристите

През април 2024 г., десетки хиляди местни се събраха на протест на Канарските острови срещу влиянието на масовия туризъм. През юли местни в Барселона стреляха с водни пистолети по туристите. През юни в Майорка десетки хора се натъпкаха под чадъри, за да покажат как се чувстват от туристите, които изпълват плажовете на града. Кметът на Сен Тропе във Франция дори излезе с призив туристите да стоят настрана от града това лято. Зимните дестинации също не остават встрани от тези процеси - преди активния сезон в Рованиеми, Финландия (където се намира селото на Дядо Коледа) се проведе протест срещу негативните ефекти на масовия туризъм. За местните хора тълпите по улиците, боклукът, повишаването на цените на наемите и много други проблеми надминават ползите от посетителите на техните градове. 

Плажуващи в Испания

Снимка: iStock by Getty Images

Нови ограничения

Ако нещо съществено не се промени, няма причина да очакваме лятото на 2025 г. да не донесе същите или по-задълбочени проблеми. Испания очаква нови 5% ръст на туризма си през 2025 г., като се смята, че в страната ще влязат 90 милиона чуждестранни туристи. 

Решенията на дестинациите вървят в различни посоки - от поощряване на позитивните практики до налагане на нови такси и глоби. Наскоро Барселона промени туристическия си слоган от "Посетете Барселона" на "Това е Барселона" в опит да заобиколи призива за посещение. Копенхаген удължи и през 2025 г. проекта си CopenPay, който дава безплатен достъп до музеи и културни центрове в датската столица за туристи, които демонстрират устойчиво поведение по време на пътуването си.

В синхрон с недоволството на местните хора, през 2024 г. бяха въведени поредица от забрани на много дестинации по света. Венеция въведе такса за посетителите, които не нощуват в града. По италианския маршрут в Чинкуе Тере бяха въведени глоби за туристите по джапанки. Броят посетители на Помпей беше ограничен до 20 000 на ден, след като през лятото на 2024 г. са регистрирани дни с 36 000 туристи за един ден.

Пътуването ще поскъпне

Един от начините, по които градските управи се опитват да се справят с масовия туризъм, са таксите и туристите трябва да очакват да плащат такива на все повече места. След като въведе пробно такса от 5 евро и задължителна регистрация за всички туристи за един ден, Венеция планира да удължи тази политика и през 2025 г., евентуално с по-високи такси. Кметът на Рим предложи въвеждането на система с билети за посещение на Фонтана ди Треви, с която за да стигнат до него, туристите ще плащат по 2 евро.

В някои дестинации увеличението на разходите е доста по-сериозно. Бутан, страната, която се прочу с измерването на националното щастие на жителите си и таксите, които туристите плащат за всеки ден престой, планира да вдигне дневната такса до 200 долара, като тези пари се влагат в устойчиво развитие. От октомври входната такса за туристи в Нова Зеландия се утрои от 35 на 100 новозеландски долара като част от стремежа на държавата да привлича само висок клас туристи и да отказва пътуващите с малък бюджет. Гърция обяви, че ще въведе такса от 20 евро на пътник на ден за круизните пътници на Миконос и Санторини, а от 2025 г. на Санторини ще има дневно ограничение от 8000 круизни посетители на ден.

Туристи в Париж

Снимка: iStock by Getty Images

Вървим ли към края на AirBnB

Краткосрочните наеми, които станаха предпочитан метод за настаняване за много туристи благодарение главно на платформата AirBnB, малко по малко изчезват от някои дестинации. Местните хора в залетите от туристи градове обвиняват платформата за влошаване на качеството на живот, вдигане на цените на наемите за местните хора и задълбочаването на кризата на имотния пазар като цяло. Някои дестинации като Атина, Единбург и Майорка вече обявиха, че от 2025 г. броят на наличните за краткосрочно наемане апартаменти и стаи ще е ограничен. В Ню Йорк те вече са забранени, а в Барселона забраната влиза в сила от 2029 г.

Този процес вероятно ще се задълбочи и на други дестинации, което в дългосрочен план означава, че туристите по-често ще се налага да наемат хотелски стаи и съответно това ще повиши разходите за престоя им.

Какво можем да направим

Като туристи, които не искат да се лишават от възможността да пътуват, можем да направим малки промени в начина си на пътуване. На първо място, можем да изберем дестинации, които не са толкова популярни.

Туроператорът Intrepid Travel публикува своя списък на дестинации, където никой не ходи (като контрапункт на Топ дестинации, където да отидете) - малко познати места, които също заслужават внимание и помагат на парите и натиска на туризма да се разпределят по-равномерно. Например вместо Аржентина, да открием природните чудеса на най-малко посещаваната страна в Южна Америка - Гвиана.

Факт е обаче, че твърде малко хора биха се отказали да посетят мечтаната си дестинация в името на мъгляво понятие като устойчивото бъдеще, особено тези, оито тепърва започват да откриват света на пътешествията. Проблемът вероятно ще остане и дестинациите ще търсят нови ограничения, такси и други методи за ограничаване на потока от посетители.