Под лазурните води на залива Ватика, край южния бряг на гръцкия полуостров Пелопонес, се намира изумителна реликва на древната човешка цивилизация. Павлопетри, най-старият известен потопен град в света, предлага завладяващ поглед към живота, какъвто е бил преди 5000 години. Това подводно археологическо чудо, открито през 1967 г. и оттогава интензивно проучвано, предоставя несравним прозорец към нашето далечно минало.
Уникалността на Павлопетри се дължи на изключително добре запазения му градоустройствен план. За разлика от много древни обекти, които са били застроени или нарушени от земеделието, този потопен град е останал почти непокътнат, откакто се е плъзнал под вълните около 1000 г. пр. н. е. Разположението на улиците, сградите и гробниците остава ясно видимо, предлагайки на археолозите рядка възможност да проучат непокътнато селище от бронзовата епоха.
Историята на града датира от около 3500 г. пр.н.е., като обхваща последните етапи на неолита, халколита и бронзовата епоха. Той процъфтява като търговски център, като вероятно развива отношения с минойската цивилизация на близкия остров Крит. Откриването на големи контейнери за съхранение и различни артефакти, разпръснати из обекта, подкрепя тази теория за процъфтяваща търговска общност.
Усъвършенстваното градско планиране на Павлопетри личи от разположението му. Градът се отличава със сложна система за управление на водите, двуетажни къщи с градини и дори централен площад с размери приблизително 40 на 20 метра. Някои сгради са имали до 12 стаи, което говори за добре развита социална структура. Наличието както на камерни, така и на цистови гробове говори за стратифицирано общество с ясно изразени различия в статуса на жителите.
През последните години Павлопетри се превърна в полигон за изпитания на най-съвременни техники в областта на подводната археология. Съвместен проект, в който участват Университетът в Нотингам, гръцкото правителство и Австралийският център за полева роботика, използва усъвършенствано сонарно картографиране и подводна роботика, за да създаде подробни 3D проучвания на обекта. Тази пионерска работа позволи на изследователите да създадат фотореалистични цифрови реконструкции, вдъхвайки нов живот на този древен град.
Въпреки това Павлопетри е изправен пред многобройни заплахи за опазването му. Обектът е уязвим от повреди, причинени от котви на лодки, замърсяване от близкото корабоплаване и последиците от изменението на климата. В момента се полагат усилия за защита на тази безценна част от човешкото наследство, включително инсталиране на защитни буйове и организиране на ежегодни Световни дни за наблюдение на паметниците с цел повишаване на осведомеността.
Продължавайки да разкриваме тайните на Павлопетри, ние получаваме безценни сведения за живота на нашите предци и за сложните общества, които те са изградили преди хилядолетия. Този потопен град е завладяващо доказателство за изумителна история, но и за важността на опазването на подводното ни културно наследство, за да могат бъдещите поколения да го изучават и да му се възхищават.
Някои учени предполагат, че Павлопетри може да е бил и вдъхновението на Платон за алегоричния разказ за изгубения континент Атлантида.