Пътуващите с ферибот от Манхатън до Governors (Губернаторският остров), описват отстъпващия силует на града като всепоглъщащ и тревожещ едновременно. Небостъргачи от стъкло, стомана и бетон се извисяват над пристанището. Но осем минути по-късно пристигат на остров разположен само на 800 метра от най-големия мегаполис в САЩ - и градът се изплъзва от съзнанието им.
Крепост от 19-и век и елегантен бар за стриди на открито посрещат посетителите на остров Governors, загатвайки за ролята му на военна крепост в миналото и сегашното му превъплъщение в градска площадка.
Някога островът е бил дом на американските индианци от племето ленапе и се е наричал Paggank или "Островът на ядките" заради изобилието от кестени. Сто години по-късно, когато пристигат холандците, те основават тук първото селище на своята колония Ню Амстердам, което превръща този вече необитаем остров в родното място на Ню Йорк.
Днес Governors (който технически е част от Манхатън) може би е най-добре пазената тайна на Ню Йорк. В зеления оазис се намират 11 километра велосипедни алеи, градска ферма, обширни ливади и градини, пързалки с височина три етажа, есенни градини, зимна пързалка и многобройни места за пикник, детски площадки и арт инсталации. Сега островът е пионер в една вдъхновяваща концепция за нулеви отпадъци, която може да покаже на други градове как да станат по-устойчиви.
Кметът Ню Йорк Ерик Адамс обяви преди броени дни, че на острова ще бъде изградена "жива лаборатория" на стойност 700 млн. долара, посветена на намирането на решения за справяне с климатичната криза.
Дизайнът и концепцията на парка наистина се фокусират върху устойчивостта", казва пред BBC Клер Нюман, президент и главен изпълнителен директор на Тръста на Governors, който управлява острова заедно със Службата на националните паркове.
Въпреки че първоначално остров Governors е бил 72 акра, в началото на 1900 г. са добавени още 100, като е използвана пръст, изкопана при прокопаването на метростанцията на Лексингтън авеню в Манхатън, което увеличава площта му на юг повече от два пъти.
През 2007 г. тази незастроена южна част на острова е преосмислена като нещо повече от място за отдих, като тръстът вижда в нея възможност "да покаже на целия град, а надяваме се и на света, как можем да развиваме градската среда по много по-устойчив и адаптивен начин".
Тази еко-инициатива е най-новата глава в завладяващата история на Governors.
Англичаните пристигат в Ню Йорк през 1664 г., като завладяват острова от холандците. Единадесет години след като британските войски се изтеглят в края на Американската революция през 1783 г., властите на Ню Йорк започват да укрепват пристанището, като построяват три крепости на острова -сред тях Форт Джей и замъкът Уилямс - които помагат за възпиране на британското нашествие по време на Войната от 1812 г.
Под контрола на правителството на САЩ островът става военна база, карантинна зона за бежанци, затвор за войници на Конфедерацията по време на Гражданската война в САЩ, щаб на армията през Втората световна война и накрая - база на бреговата охрана до 1996 г. След това островът е изоставен в продължение на почти десетилетие, докато федералното правителство обсъжда какво да прави със земята.
Губернаторският остров е свидетел и на много исторически моменти. През 1919 г. Уилбър Райт излита от пистата в южната част на острова по време на първия американски полет над вода. В началото на 50-те години на 20 век композиторът Бърт Бакарак често изнася концерти в Офицерския клуб на острова.
През 1988 г. президентът Роналд Рейгън приема Михаил Горбачов в имението Admiral's House от 19 век. През 2001 г. островът е обявен за национален паметник, а две години по-късно е продаден на града и щата Ню Йорк за 1 долар. Накрая, през 2005 г., е отворен за обществеността.
Откритото пространство, разположено толкова близо до милионния град, е превърнало Governors в културна и развлекателна дестинация. Liggett Terrace, южно от някогашната най-голяма военна сграда в страната, сега е дом на сезонни камиони за храна и търговци, които предлагат различни възможности за хранене - от източноазиатско пържено пиле до веганска храна и пица.
През 2018 г. Collective Governors Island създаде 36 частни глампинг шатри с изглед към Статуята на свободата. Миналата година беше открит СПА центърът QC NY Spa, който позволява на гостите да релаксират на инфрачервено легло, в сауна, парна баня или в открития СПА басейн с гледка към хеликоптерите, спускащи се във финансовия център, и фериботите, пресичащи пристанището.
Когато всеки от тези търговци или предприятия отварят врати на острова, те се ангажират с инициативата "Остров без отпадъци", като подписват споразумение, в което наред с други неща подробно се посочва кои материали са разрешени и кои не. Всички собственици на заведения са задължени да използват компостируеми съдове, например, което според Нюман "е от голямо значение" за постигането на целта за нулеви отпадъци на острова.
Организацията с нестопанска цел Earth Matter NY е партньор на тръста в проекта "Остров без отпадъци", като събира всички органични отпадъци - включително компостируемите съдове и остатъците от храна, както и ландшафтните материали от екипите по поддръжка на терена - и ги превръща в компост за градините на острова. Хартията, стъклото, пластмасата, алуминият и обикновените отпадъци се поставят в други контейнери и се обработват отделно.
"Дойдохме на острова с идеята да рециклираме и да създадем този затворен цикъл", обяснява Мариса ДеДоминичис, съосновател и изпълнителен директор на Earth Matter NY.
"Когато сортираме, често се превръщаме в детективи", казва Андреа Лиске, мениджър на Earth Matter NY's Zero Waste Island. Ако например намерят прекомерно количество некомпостируеми чаши, те проверяват в каква торба са дошли, проследяват от коя част на острова е торбата, и отстраняват проблемите, докато не открият източника на чашите.
В допълнение към изискването продавачите на храна и другите наематели да използват компостируеми материали, тръстът е забранил пластмасовите торбички и сламки, както и продажбата на пластмасови бутилки за вода на острова.
Когато не се излежават лениво в обляната от слънцето горичка Hammock Grove на Governor или не разглеждат сезонните арт инсталации, посетителите могат да видят тази инициатива за нулеви отпадъци в действие.
В южната част на острова Earth Matter споделя пространство с учебна градина и "пчелно убежище". Там персоналът и доброволците сортират органичните вещества и създават купчини от парещ компост - някои от тях са високи 2 метра и дълги 30 метра, като в процеса на естествено разлагане температурата им достига 66 градуса по Целзий. След около 12 до 15 месеца компостът е готов за разпределяне в лехите и градините на острова, както и в обществените градини в парковете на Ню Йорк.
Макар че Governors блести като поучителен пример за политика по отношение на отпадъците, предизвикателствата остават. "Количеството на органичните отпадъци ще продължи да се увеличава с развитието на острова", казва ДеДоминичис.
Миналата година за първи път в историята островът бе отворен целогодишно и привлече 939 000 посетители - драстично повече от 600 000 през 2021 г. Очаква се току-що обявеният кампус, който е насочен към изследване на решения за климата и наречен "Климатична борса в Ню Йорк", да създаде хиляди работни места на острова, когато бъде открит през 2028 г.
За да посрещне тези бъдещи нужди, тръстът ще работи с консултант по отпадъците и ще се съсредоточи върху стриктното проследяване и контролиране на това какво се извозва извън острова за депониране. "Нашата цел е този процент да бъде възможно най-нисък и в крайна сметка да достигне нула", каза Нюман.
Въпреки че Центърът за климатични решения ще увеличи трафика на хора и евентуално ще затрудни контрола върху отпадъците, крайните ползи са ясни.
Както каза Нюман, "всичко това е част от визията -да се надяваме, че тук, на острова, ще имаме наистина миниград от световна класа".