Не може да се построи още от него, възможни са още повече разкопки, но това би струвало изключително скъпо. И тъй като все повече туристи "нахлуват" в обекта, екипът, който стои зад археологическия парк на Помпей, е намерил план Б - разпръскване на посетителите по древни обекти, които са по-далеч, с универсални билети и трансфери между тях, пише CNN.
Grande Pompei ще бъде "parco diffuso" или разпръснат археологически парк, включващ археологическите зони на самия Помпей, както и вилите в близките Боскореале, Оплонтис (в съвременния град Торе Анунциата) и Стабии, в съвременния Кастеламаре ди Стабия.
По време на посещението си в Помпей миналата седмица министърът на културата на Италия Дженаро Санджулиано го нарече "разпръснат музей" и го определи като "програма за устойчиво подобряване на археологическите обекти в археологическия парк и в околностите му".
Обектите вече са част от Археологическия парк на Помпей, но досега са били таксувани отделно. Освен това те са сравнително отдалечени един от друг - обектите в парка се простират на около 12 км - като до някои от тях почти няма обществен транспорт. През 2021 г. пилотно беше пусната услуга за трансфер около обектите - Pompeii Artebus.
Трудният достъп означава, че броят на посетителите е малък. Докато през 2019 г. близо четири милиона души са посетили самия Помпей, само 55 000 са успели да видят вила А (за която се смята, че е била собственост на император Нерон и втората му съпруга Попея Сабина, която той убива) в Оплонтис. Само 52 000 души са стигнали до двете вили в Стабии - вила "Ариана" и вила "Сан Марко".
И все пак Помпей е претъпкан до краен предел. Броят на посетителите се е увеличил от по-малко от 2,7 милиона през 2014 г. до над 3,9 милиона през 2019 г. През юли 2023 г. паркът е посетен от рекордните 21 141 души за един ден.
Нов директен високоскоростен влак пътува до Помпей от Рим. Той обаче се движи само в една неделя на месец. Древният град беше най-посещаваният обект на културното наследство в Италия през последната "Domenica al Museo" - държавните обекти на културното наследство имат безплатен вход през първата неделя на месеца.
Билетите за "разпръснатия" обект ще са валидни за три дни, като безплатни автобуси ще свързват всички обекти.
В резултат на този ход ще бъде отворен отново и Антиквариумът - музей, разположен до вила "Реджина" в Боскореале. В него ще има стая, посветена на настоящите разкопки в Чивита Джулиана, включително церемониалната карета, намерена през март 2021 г.
Villa dei Misteriв Помпей ще има ново осветление, което ще възпроизвежда по-добре оригиналното във вилата.
Действията се следствие от проекта Grande Progetto Pompei (Големият Помпей), който през последното десетилетие наблюдава реставрацията на обектите и е финансиран със 105 милиона евро от Европейския съюз.
Големи разкопки са проведени в Чивита Джулиана, където през 2018 г. са открити останки от коне, а през 2021 г. - колесница, както и помещение, което хвърля нова светлина върху живота на робите. В рамките на проекта бяха открити и два нови музея в района: Антиквариумът, който бе открит през 2021 г., и Музеят на археологията в Кастеламаре ди Стабия - Libero D'Orsi, който се помещава в големия дворец Reggia di Quisisana.
В рамките на проекта са реставрирани 70 сгради, допълнителни 40 хектара от обекта са отворени за посещения, а за хората с ограничена подвижност е създадена четирикилометрова достъпна обиколка на Помпей.
Санджулиано заяви, че в новата схема на Grande Pompei ще бъдат инвестирани над 230 милиона евро. Проектът ще стартира на 13 октомври.