Когато през 2005 г. IKEA открива магазин в Тотнъм, шестима души попадат в болница. Причината е, че хиляди търсещи изгодни оферти се втурват към лондонския филиал, примамени от обещанието за кожени дивани само за 45 паунда, което довежда до бясно стълпотворение и  се налага магазинът да затвори врати само след 40 минути. Тогава един от купувачите казва пред местните медии: "Настъпи лудост".

Осемнадесет години по-късно огромният мебелен склад се преражда в място за хора, които не търсят вече дивани, а преживяване. Той се превръща в един от най-големите нощни клубове в света с капацитет от 15 000 места, в който гостуват най-големите имена на електронната музика. И ако се съди по откриването му наскоро, посетителите са определено по-малко буйни от търсещите си дивани. "Ние се стремим към безопасност", казва мъжът, който стои на паркинга, някога подземен на IKEA.

През последните години екипът, който стои зад преобразяването й в клуб, професионализират изживяването на "складови рейвове", като превземат мощни постиндустриални помещения и ги изпълват с първокласни звукови системи, авангардни цифрови екрани и динамични осветителни тела, които се издигат и потъват над пулсиращите тълпи. От изоставено и олющено, мястото се превръща в катедрала на електронната музика.

Как един магазин за търговия на дребно с големи кашони предизвиква такъв интерес сред рейвърите?

По време на откриването организаторите вдъхват живот на мястото с участието на легендарни дискодиви от ранга на Евелин Кинг и Джоселин Браун, придружени от танцьори с розови криле, следвайки ги Orbital, Bicep и Skepta. Само за 10 седмици екипът извършва впечатляваща работа, като преобразява напълно сградата, запазвайки достатъчно детайли от стария магазин, за да осигури усещането на "парти в IKEA".

Там, където преди е било зона за битови посуди, вече е бар, а ескалаторът, който е водил до отделни секции, е превърнат в обикновени стълби. Оригиналният магазин е неузнаваем. Секторът със спретнатите стаи с дивани и гардероби, пред които най-вероятно често са се карали двойки, е изместен, оставяйки зловеща, покрита с нисък покрив зала с размерите на футболно игрище. Останала е само окачената бяла таванна решетка на IKEA, която се простира в мъглива далечина, придавайки на пространството вид на нещо подобно от научнофантастичните филми от 80-те.

На долното ниво, където преди купувачите са търсили предмети от бита и чаршафи, вече е централен бар със стоманени строителни табели, намерени на място и напръскани с матово черно.

"Става дума за повторна употреба и рециклиране", казват организаторите. Теренът на IKEA се намира на територията на община Енфийлд. Всичко това поражда много въпроси. 

Възможно ли е един ден това общо място да бъде заменено със суперклуб? Звучи като пожелание. 

През последното десетилетие Лондон губи повече от половината си нощни клубове, а доклад на Асоциацията на нощните индустрии от миналата година установява, че в цялата страна всеки месец се затварят по 14. Много заведения успяват да се справят с пандемията с помощта на заеми, но сега наемодателите и кредиторите искат парите си обратно. Към това се прибавя и натискът от кризата с разходите за живот, промените в поведението на публиката, огромните сметки за енергия и нарастващите оплаквания от шума от страна на живеещите близо до сградата.