Въпреки компактните си размери - 14,5 км на 8 км - Джърси може да се похвали с богат и разнообразен пейзаж, но и любопитна история и култура.
Постоянното население надхвърля 100 000 души. За остров с джобни размери тук цари небивало оживление. В Джърси никога не сте на повече от 10 минути от брега. Приближавайки се към острова по въздух, се разкриват тучни долини, прелестни пясъчни дюни, златни крави в зелени поля и дива брегова линия, която чака да бъде изследвана.
Не позволявайте малките размери на острова да ви заблудят - тук има толкова неща, които да научите и правите - със сигурност последното, което можете да изпитате е скука. Столицата е прекрасно място за шопинг, с много по-ниски цени, откъдето и да било, а древни паметници отразяват дългата и понякога бурна история. Освен това ще откриете страхотни плажове - всички със защитена брегова линия - и пасторална вътрешност, осеяна със селски пътеки и маршрути.
Сгушен в Ламанша и с гледка към Франция, Джърси е остров, който от години се радва на светска слава. Намира се на около 137 км от континентална Великобритания и само на 22 км от бреговете на Франция. Със своя разнообразен пейзаж и уникална смесица от британски и френски влияния, Джърси наистина е място, където можете да избягате от всичко.
Островът съчетава познатата английска среда с щипка европейски аристократичен дух, за да създаде уникално преживяване с богата природа и спиращи дъха крайбрежни гледки, широки плажове и скрити заливи.
Странният език "ma larve" и данъчният рай
Въпреки че се говори предимно на английски, Джърси има свой собствен език, който не се използва никъде другаде по света. Трудно е да се опише какво точно представлява, но по-скоро е френски. А това придава още екстравагантност на така или иначе необикновения остров. Французите определено са желани гости.
Предпочитат еднодневните екскурзии и луксозните бутици, освободени от данъци. Джърси често е наричан данъчен рай. Местните жители плащат само 20% данък върху дохода, в сравнение с до 45% във Великобритания. Островът също има "схема за пребиваване за онези, които печелят повече от 725 000 паунда (около 818 000 евро) годишно. Доходите над това ниво се облагат с 1%.
В много сектори също така не се дължи данък върху бизнеса, въпреки че изключенията включват някои фирми за финансови услуги, облагани с 10%, и компании за комунални услуги, облагани с 20%. Валутата на Джърси е британският паунд, но с различен дизайн на банкнотите. Островите са безмитни, така че луксозните стоки често са в пъти по-евтини.
Повечето британски посетители идват не само заради шопинга, той определено е приоритет на френските туристи, а заради златистите пясъци на Джърси, особено по южното и западното крайбрежие. Всеки от плажовете има свой собствен характер. Заливът Сейнт Уен, разположен по протежение на открития западен край на острова, има калифорнийски дух и е популярен сред сърфистите и любителите на залеза. "По-меките води" се намират в заливите на юг, като Сейнт Обин, Сейнт Брелейд и Гори, всички добре защитени. В Гори има допълнителна защита от Mont Orgeuil - най-старият и впечатляващ замък на острова.
Топографията на острова, съчетана с огромния диапазон на приливите и отливите, означава, че при отлив Джърси се увеличава с 30 %, което открива много възможности за крайбрежни разходки, особено до ключови забележителности като драматичния фар в Корбиер.
За да се насладите максимално на огромния бряг и на цялата му дива природа, можете да се включите в разходка с екскурзовод - това е приключение, дълго една миля, от La Rocque на южния бряг до изолираната кула Seymour, покрай огромни стриди и със спирки за похапване на ядливи водорасли по пътя.
Най-добрите разходки с гледка към крайбрежието са между Grève de Lecq и Rozel на север. Това крайбрежие е осеяно с бункери и кули от времето на германската окупация по време на Втората световна война. Историята на трудностите и героизма от този период е разказана подробно във военните тунели в Джърси - огромен подземен лабиринт, изкопан с робски труд, за да може германската пехота да устои на въздушните набези на съюзниците.
След почти петгодишна окупация от германските войски по време, Джърси е освободен от британските войски на 9 май 1945 г. Денят на освобождението се отбелязва всяка година на острова с радостни събития, съсредоточени около Площада на освобождението, където през 1945 г. се събират тълпи, за да посрещнат британските войски и да наблюдават как триумфално развяват знамето на Съюза от балкона на хотел Pomme d'Or.
Легендите на Джърси - картофите и водката
Но тук има и други необичайни герои - картофите Jersey Royals. Те могат да бъдат закупени само в Джърси или в континентална Великобритания. Въпреки че няма официална връзка с британското кралско семейство, Jersey Royals има защитено наименование за произход или PDO, етикет, даден от ЕС на хранителни продукти, които имат най-силни връзки с мястото, където са произведени. След Brexit картофите бяха поставени в подобна програма на Великобритания.
Но какво се случва с онези картофи, които не са в перфектния си търговски вид - превръщат се във водка Fluke. За да се направи една бутилка са необходими 11 кг картофи. Еликсирът се описва от местните като нещо толкова невероятно, копринено дори, с послевкус на пъпеш и армоат на ванилия. Една бутилка струва около 56 евро.
И все пак, морските дарове са основна част от менюто на ресторантите на целия остров. Най-добрите места за местни продукти са двата покрити пазара в Сейнт Хелиър. Централният пазар съчетава магазини за сирене, хранителни стоки и неформални заведения за хранене, докато на L'Marchi a Paîsson (рибният пазар в Джърси) се представя най -пресния улов.
Морските дарове са основна част от менюто на ресторантите на острова и са особено пресни във Faulkner Fisheries, който има уникално местоположение в бивш германски бункер в горния край на залива Сейнт Уен. Вътре в сградата се намират живи резервоари с омари, стриди и раци, някои от които попадат в ежедневното барбекю, сервирано на малкия нос отвън.
Островът се слави с качествената си бира, а пивоварната Liberation Brewery се радва на все по-голяма и заслужена популярност. Един от стожерите на традиционното пивоварство на остров Джърси, Randalls, днес притежава пъбове и качествени ресторанти на стратегически места, като например Boat House.
В Джърси има харизматична култура на "колибите" за раци. По цялото крайбрежие има малки, неофициални заведения за хранене, които предлагат проста, но добра храна, която можете да опитате, докато наблюдавате залеза на слънцето. Типични примери за това са The Hungry Man в Rozel и HideOut в Braye.
Джърси е толкова вълнуваща и колоритна дестинация, че едва успява да се справи с наплива от туристи, но не се оплаква, защото данъчният й рай все пак се нуждае от поддръжка.