Лас Вегас, оживеният град, който познаваме днес, има богата и завладяваща история, която се простира далеч назад - преди известните му казина и неонови светлини. Районът, който ще се превърне в Лас Вегас, някога е бил пищен оазис в пустинята Мохаве, с артезиански кладенци и зелени поля, поддържащи разнообразен растителен и животински свят. В националния паметник Tule Springs Fossil Beds са открити доказателства за праисторически живот, включително вкаменелости на колумбийски мамути.
Индианците, по-специално племето Паюте, са обитавали долината на Лас Вегас в продължение на хиляди години преди пристигането на европейските заселници. Водили номадски начин на живот, като са се придвижвали между планините и долината в зависимост от годишното време.
Името "Лас Вегас", което на испански означава "ливадите", е дадено на района през 1829 г. от Рафаел Ривера, член на испанска търговска група. Първото значимо европейско-американско присъствие идва с мисионерите мормони през 1855 г., които построяват форт. Заселването им обаче е краткотрайно и до 1857 г. те изоставят района.
Лас Вегас остава почти незает от американците в продължение на няколко години, служейки главно като спирка за пътешественици и търговци. Районът получава ново внимание по време на Гражданската война, когато американската армия окупира за кратко стария мормонски форт. След войната Октавиус Гас завзема форта и преименува района на Лас Вегас Ранчо, като го превръща в популярна спирка по Стария испански път.
Животът в пустинята е труден, с екстремни температури, ограничени водни ресурси и пясъчни бури. Въпреки това жителите се адаптират към суровата среда, като разработват ефективни техники за пестене на вода и използват местните ресурси.
Истинската трансформация на Лас Вегас започва с пристигането на железницата. През 1902 г. железопътната компания "Сан Педро, Лос Анджелис и Солт Лейк" закупува земя в района, а град Лас Вегас е официално основан на 15 май 1905 г., когато железницата "Сан Педро, Лос Анджелис и Солт Лейк" вече е в района.
Стратегическото разположение на Лас Вегас го превръща във важна спирка за пътниците, пътуващи от и към Калифорния. Влаковете спират в града за зареждане с гориво, ремонт и за почивка на пътниците. Железопътната линия довежда в града нови жители и бизнес възможности, изграждат се хотели, ресторанти, барове.
Преди 30-те години на 20 век Лас Вегас е малък, изолиран град, чиито жители се занимават предимно със земеделие и служи основно като железопътен възел. Наличието на вода от Las Vegas Wash позволява отглеждането на земеделски култури, а ранчото играе значителна роля в местната икономика. Въпреки местоположението си в пустинята, Вегас се развива дълго време като малък град, с основни удобства, но пък с обещаващо бъдеще.
Той се превръща в основен фактор за създаването на окръг Кларк, Невада, през 1909 г., а самият град е официално включен в окръга през 1911 г. По онова време Вегас вече има бурно развиваща се разнообразна икономика и стабилна бизнес общност.
След като Лас Вегас е регистриран, Невада става последният западен щат, който забранява хазарта през 1910 г., като приема строг закон. Въпреки това градът процъфтява благодарение на разнообразната си икономика. През 1917 г. обаче икономическият натиск и пренасочването на федералните ресурси по време на войната довеждат до фалита на железопътната линия Лас Вегас и Тонопа. Въпреки че Union Pacific Railroad я придобива, общонационална стачка през 1922 г. потапя града в икономическа криза
Независимо от тези трудности Лас Вегас продължава да расте и да се развива. Ранните години на града са белязани от упоритостта на жителите му и способността им да се адаптират към суровата пустинна среда. По онова време Лас Вегас все още е далеч от столицата на развлеченията, в която се превръща по-късно, но се полагат основите на уникалния и динамичен град, който познаваме днес.
Язовирната стена Хувър, повторното въвеждане на хазарта и последвалото отваряне на казина през 30-те години на миналия век променят драматично хода на историята на Лас Вегас. Тези събития превръщат града от малко, изолирано пустинно градче в оживен метрополис, известен със своя блясък, разкош и забавления.
Притокът на туристи, икономическият просперитет, предизвикан от хазарта, и развитието на курорти от световна класа променят идентичността на Лас Вегас, затвърждавайки мястото му на световна дестинация и един от най-емблематичните градове в света.