Около 60 000 туристи преминават ежегодно през крайбрежието на Саймънс Таун (39 км от Кейптаун) с основната цел - плажуване с африканските пингвини, единствените, които населяват Африка.

Снимка: Pixabay

Любопитно е да се проследи историята на този вид на континента. През 1910 г. се смята, че африканските пингвини, от рода на очилатите, достигат до милион и половина. Вследствие на засиления риболов и замърсяването от плавателни съдове през 1982 г., планетата ни се оказва с точно две двойки пингвини от този вид, превръщайки ги на практика в почти изчезнали.

Снимка: Pixabay

Неимоверните усилия на природозащитниците за съхраняването и размножаването на тези застрашени птици дават резултат и сега колонията им достига до 3000. За съжаление пингвините страдаха от нашествие на пчели през 2021 г., а по последни данни сред тях върлува птичи грип, който е убил 14 техни представители. Вирусът не се смята за опасен за хората, но все пак се препоръчва дезинфекция, ако ги посетите.

Снимка: Цветана Игнатова

Къде да открием африканските пингвини?

Домът на африканските пингвини са южните части на Намибия до залива Алгоа край Порт Елизабет, но малко места предлагат по-добра гледка от плажовете Болдърс и Фокси в Република Южна Африка. На защитения Болдърс можете да отдъхнете сред естествения им хабитат.

Снимка: Цветана Игнатова

Там също се намира центърът за посетители, който предлага подробна информация и обиколка с гид. Втората вълнуваща локация е плажът Фокси, където можете да се запознаете с южноафриканските приятелчета дори от по-близо. Спокойно можете да се разхождате сред местните красавци, но все пак бъдете нащрек, за да не ги разсърдите - клюновете на пингвините са остри като нож. Не забравяйте, че все пак това са диви животни, които не биха искали да бъдат докосвани и не липсват случаи, при които могат да напомнят заплашително за "оръжието" си на нежеланите натрапници. И на двата плажа ще видите очилатите пингвини да крачат напред-назад, да плуват или гордо да си почиват по двойки като пълноправни собственици на скалите и ивицата. Добрата новина е, че напливът от туристи обикновено не е толкова голям, за да помрачи изживяването ви.

Снимка: Цветана Игнатова

Любопитно за африканските пингвини

Характерно за известните още като магарешки пингвини е, че са моногамни - избират партньор до живот, за тях това означава 13-15 години. Размножаването им започва на възраст между 2 и 6 години и става целогодишно, но най-активно е от март до май. Печелят прозвището магарешки, защото могат да крещят пронизително и да издават необичайни звуци, особено мъжките екземпляри. Тези черно-бели птици достигат до 60 - 70 см и тежат средно между 3 и 5 кг. Ще ги разпознаете по черния клюн, който към края си има розово петънце. А окраската им е еволюционна стратегия за оцеляване. Черният им гръб служи като прикритие от хищни птици, а белият корем ги прави труднозабележими за хищниците в Атлантическия океан.

Снимка: Pixabay

Кога да посетим дома на пингвините?

Въпреки че пингвините могат да бъдат забелязани целогодишно, лятото е сезонът, в който да извлечете най-доброто от южноафриканската дестинация. През септември и октомври представителите на птиците прекарват времето си лов на риба в океана и броят им по плажа драстично намалява. Във водата те са бързи и ловки плувци и развиват до 20 км/ч, изминавайки средно до 70 км в търсене на храна. Януари е месецът, когато очилатите пингвини сменят перата си и са най-активни. Напомняме, че сезоните в ЮАР са на обратно на европейските и тяхното астрономическо лято тече от декември до март, превръщайки Кейптаун в отличен избор за пътуване. Трудно може да се открие по-добра дестинация за любителите на дивата флора и фауна. А африканските пингвини са само една малка част от животинските видове, на които можете да се насладите по тези ширини.