Представете си, че докато се разхождате по живописна пътека покрай язовира и се наслаждавате на гледки от дивата природа, пътят ви пресичат диви зайчета, край вас тичат благородни елени и елени лопатари, някъде в далечината да пасат европейски бизони - зубри, в небето летят египетски, белоглави и черни лешояди. А ако сте късметлия, дори може да зърнете диви коне коници. Звучи като приказка, но може да е реалност, ако се движите по първата пътека за пешеходен туризъм в Дивечовъдния участък "Студен кладенец". Тя е изградена по идея на фондация "По-диви Родопи" и стана достъпна за хората тази пролет. Намира се след Нановица по пътя за Дивечовъдния участък.
"Хората могат да се ориентират къде започва пътеката, като видят табела на черен щъркел", обяснява за Радио Кърджали Тодор Тодоров, експерт "Бизнес развитие" във фондацията. По маршрута са разположени няколко образователни табели, които разказват на посетителите какво могат да видят в региона.
Според създателите ѝ пътеката е полезна, "защото ни прекарва през един много разнообразен пейзаж, където всъщност можем да наблюдаваме, ако са много големи късметлии, всичките едри тревопасни, с които работим - като почнем от елени лопатари, благородни елени, европейския бизон или така наречения зубър. И евентуално конете от порода коник, които също реинтродуцираме в района. Също могат да се наблюдават много видове грабливи птици, като основният фокус е на колонията на белоглавия лешояд, която е от другата страна на язовира, на скалите на Юмрук кая и Средна Арда. От пътеката също може да се наблюдава и площадка за подхранване на лешояди, където се събират адски много и могат да се видят и трите вида лешояди, които има в Източните Родопи и в България - египетски лешояд, белоглав лешояд и черен лешояд", разказа Тодор Тодоров.
Пътеката не е трудна и е достъпна за всеки, който обича природата и иска да научи нещо ново.
"Основната идея на това ние да възстановяваме стари маршрути и да правим нови, е от една страна, да дадем шанс на хората да се докоснат на красотите на Източните Родопи, но от друга страна да им помогнем да се образоват в това как те да се държат, когато са в дивата природа, за да имат най-малко влияние или изобщо да няма да влияние върху популациите на въпросните видове животни, които се срещат тук и са ключови за запазването на тези крехки екосистеми", коментира Тодор Тодоров.
Някои от важните съвети за отговорен туризъм са да знаем как да се държим в природата, да не вдигаме шум, когато видим диво животно със сигурност да пазим дистанция от него, защото никога не знаем как и кога то ще реагира, да не палим огън, да не оставяме боклуци и да се постараем да сме просто като невидими наблюдатели на дивата природа, да спазваме и регулациите в защитените територии.
За да прокарат посланието за отговорен туризъм, от фондацията активно работят с местния бизнес и с местните туроператори. Образователните усилия са насочени и към децата, включително и тези, които са в затруднено социално положение.
В момента Тодор Тодоров, съвместно с фондация "Дечица" провеждат в Маджарово лагер със сираци от София за втора поредна година. Децата се запознават с биоразнообразието на Източните Родопи, виждат наживо различни видове животни и птици, запознават се с геологията на района, учат горска педагогика, маркират пътеки и се забавляват, докато обикват заобикалящия ги свят.
Екоекспертите са амбицирани в бъдеще да продължат заниманията с деца и да създадат още пешеходни маршрути, като този в Дивечовъдния участък. В Източните Родопи се подготвят нови два, отбеляза Тодор Тодоров. Той уточни, че единият ще е по Бяла река в Ивайловградско, а другият - в района на Женда.