В класацията на Economist Intelligence Unit (EIU) за най-приятните за живеене градове в света за 2023 г. Виена отново излезе начело. EIU класира 173 града по света по редица важни фактори, включително здравеопазване, образование, стабилност, инфраструктура и околна среда.

Виена запази първото си място в глобалния индекс за пригодност за живот на EIU, като получи адмирации за надеждната си инфраструктура, забележителната си култура и развлечения и безупречните си образователни и здравни услуги, пише CNN.

Снимка: iStock by Getty Images

Градът, който през годините неколкократно е заемал челната позиция, е следван плътно от Копенхаген, който запазва второто си място.

Голямото завръщане

Докато австралийските градове Мелбърн и Сидни заемаха ниските позиции в списъка през последните години, като Сидни наскоро изпадна от топ 10, а Мелбърн се изравни на 10-о място с японския Осака през 2022 г., и двата града се върнаха нагоре, заемайки съответно трето и четвърто място. 

Тази година Канада е добре представена, като три от нейните градове - Калгари, Ванкувър и Торонто - заеха място в топ 10.

Междувременно Швейцария получи две позиции в топ 10, като Цюрих зае шесто място, а Женева се изравни за седмото място с Калгари.

Осака, която отбеляза малък ръст в оценките си за култура и околна среда поради отпадането на ограниченията, свързани с Covid -19, допълва топ 10.

Снимка: iStock by Getty Images

"Премахването на ограниченията, свързани с вируса, като цяло е добро предзнаменование за глобалните условия на живот през 2023 г.", казва Упасана Дут, ръководител на индекса на условията на живот в EIU.

"Образованието се оказа по-добро, като децата се върнаха в училищата, заедно със значително намалената тежест върху болниците и системите за здравеопазване, с някои забележителни подобрения в градовете в развиващите се икономики на Азия и Близкия изток. Тъй като световната политическа и икономическа ос продължава да се измества на изток, очакваме градовете в тези региони да се придвижват бавно нагоре в нашата класация за благосъстояние на живот."

Променящите се

Въпреки че Европа има силни позиции в списъка, европейските дестинации доминират и в класацията на градовете, които претърпяха най-голям спад в класацията тази година.

Столицата на Обединеното кралство Лондон и шведската столица Стокхолм отбелязаха спад в класацията, като първият от тях падна с 12 места до 46-та позиция, а вторият - с 22 места до 43-та позиция.

А след като през 2022 г. влезе за първи път в проучването за пригодност за живот под 35-та позиция, тази година столицата на Шотландия Единбург се оказа на 58-мо място.

"Нито един от тези градове не е отбелязал особено рязък спад в индекса си, но не е успял да постигне успехите, които много други градове, особено тези в Азия, постигнаха през изминалата година", се казва в доклада.

Средният индекс на 172 града (без Киев в Украйна) достигна 76,2 от 100, което е най-високият резултат от 15 години насам. Според доклада най-много са се подобрили оценките за здравеопазването, но тези за образованието, културата и развлеченията, както и за инфраструктурата също са по-високи.

Спад на стабилността

Въпреки това стабилността е претърпяла "незначителен" спад поради "случаи на граждански вълнения в много градове на фона на кризата с разходите за живот, както и увеличаване на престъпността в някои градове". "От петте категории, обхванати от нашия индекс, само стабилността е отбелязала спад", казва Барсали Бхатачария, мениджър проучвания в индустрията, EIU.

"Напрежението върху обществения ред и икономическите трудности също увеличиха случаите на престъпност в някои градове и това ще продължи да бъде риск и в бъдеще. Всичко това подсказва, че резултатите за стабилност в нашия индекс за пригодност за живот едва ли ще се възстановят бързо."

Хонолулу, най-големият град на Хавайските острови, е с най-висока оценка за САЩ, като заема 25-о място. Популярната дестинация, където се намира известният плаж Уайкики, се изкачи с шест места тази година благодарение на подобренията в оценките за здравеопазването, "отчасти дължащи се на премахването на свързания с Covid-19 стрес върху здравната система".

Американските градове Сан Диего (61 място в списъка) и Лос Анджелис (57 място) обаче са паднали със 17 места.

В дъното на списъка тази година не настъпиха особени промени, като най-ниска оценка получиха градовете, измъчвани от продължаващи граждански вълнения и военни конфликти, наред с други проблеми.

Алжир, Триполи и Дамаск бяха класирани като трите най-непривлекателни за живеене града в света.

Дамаск

Снимка: iStock by Getty Images

Дамаск, който и през изминалите години е един от най-ниско оценените градове в проучването, не е отбелязал подобрение в оценките си за пригодност за живот през тази година.

Киев обаче, който липсваше в списъка за 2022 г. поради нахлуването на Русия през февруари 2022 г., тази година падна надолу в списъка като пряк резултат от въздействието на войната и сега е класиран сред 10-те най-малко пригодни за живот градове в света.

"Войната в Украйна и произтичащите от нея икономически и политически сътресения се отразяват на пригодността за живот в много европейски градове", се казва в доклада. "Не е изненадващо, че това е най-осезаемо в столицата на Украйна, Киев, която отново се присъединява към проучването тази година."

Глобален индекс на пригодността за живот за 2023 г: Топ 10

1. Виена, Австрия

2. Копенхаген, Дания

3. Мелбърн, Австралия

4. Сидни, Австралия

5. Ванкувър, Канада 

6. Цюрих, Швейцария

7. Калгари, Канада

8. Женева, Швейцария

9. Торонто, Канада

10. Осака, Япония